پاسخ دبیر جشنواره حقیقت به چند پرسش و دو نگرانی

۱۳۹۵/۰۹/۰۳ ۰۰:۰۰:۰۰
| | |

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در آستانه برپایی دهمین دوره جشنواره‌ بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» به چند سوال پاسخ داد و از دو نگرانی سخن گفت.

سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه فیلم‌های «خارج از مسابقه» به انتخاب شما به عنوان دبیر جشنواره در این بخش به نمایش درمی‌آیند؟ گفت: این فیلم‌ها ازجمله فیلم‌هایی بودند که تمایل داشتند در جشنواره باشند البته بخشی از آنها خودشان درخواست کرده بودند تا فیلم‌هایشان در بخش رقابتی به نمایش درنیایند و فقط در جشنواره‌ اکران داشته باشند. دبیر جشنواره «سینماحقیقت» از فرشاد فداییان، منوچهر طیاب و رخشان بنی‌اعتماد تهیه‌کننده مجموعه فیلم‌های «کارستان» به عنوان مستندسازانی نام برد که متقاضی حضور در بخش خارج از مسابقه جشنواره سینماحقیقت بودند و فیلم‌هایشان در بخش غیررقابتی به نمایش درخواهد آمد.

او با اشاره به دیگر فیلم‌هایی که در بخش خارج از مسابقه به نمایش درمی‌آیند، ادامه داد: برخی فیلم‌سازانی که فیلم‌هایشان در بخش مسابقه پذیرفته نشده‌ بود، اعتراض‌های مکتوبی مطرح کردند که این اعتراض‌ها در شورایی متشکل از نمایندگان هیات انتخاب و دو نماینده دبیر جشنواره (اینجانب) بررسی شد و همان‌طور که پیش از این اعلام شد، برخی اعتراض‌ها وارد بود و در نهایت چند فیلم به بخش مسابقه اضافه شدند و برخی اعتراض‌ها نیز وارد نبود و به جشنواره هم اضافه نشده‌اند.

طباطبایی‌نژاد درباره ارزیابی‌اش از عملکرد هیات انتخاب با توجه به برخی اعتراض‌ها گفت: طبیعتا من به عنوان دبیر جشنواره سینماحقیقت حامی هیات انتخاب هستم اما این بدان معنا نیست که کار هیات انتخاب مبرا از خطا باشد؛ یک بخش آن سلیقه‌یی است و البته من وظیفه‌ام حمایت از انتخاب‌هایی است که انجام شده چون گروهی از فعالان سینمای مستند که سابقه خوبی در این عرصه دارند جزو هیات انتخاب بودند.

دبیر جشنواره سینماحقیقت در پاسخ به اینکه شنیده می‌شود، فیلم‌های مستند پیروز کلانتری و مهوش شیخ‌الاسلامی به عنوان مستندسازان «باسابقه» به جشنواره حقیقت راه نیافته‌اند فقط این موضوع را تایید کرد و توضیحات بیشتری نداد.

طباطبایی‌نژاد در بخش دیگری از این گفت‌وگو تاکید کرد که با اعلام فیلم‌های بخش خارج از مسابقه، دیگر فیلمی به جشنواره اضافه نخواهد شد و کنداکتور جشنواره سینماحقیقت نیز بسته شده است.

این مدیر فرهنگی درباره پیش‌بینی‌اش از جشنواره سینماحقیقت پیشرو خاطرنشان کرد: به‌ نظر من در بین فیلم‌های بلند رقابت جدی وجود دارد چون تعداد فیلم‌های شاخص زیاد است و من از همین الان نگرانی دارم که در بین این همه فیلم‌ خوب به خصوص در بخش فیلم‌های بلند، کار داوری سخت باشد.


دو نگرانی دبیر جشنواره سینما حقیقت

دبیر جشنواره سینماحقیقت از نگرانی دیگرش سخن گفت و مطرح کرد: ما همیشه سالن بزرگ سینما فلسطین و سینما سپیده را برای برپایی جشنواره در اختیار داشتیم و جمعیت زیادی را می‌توانستیم پوشش بدهیم اما الان در پردیس «چارسو» با توجه به همه محاسنی که دارد جای نگرانی وجود دارد که صندلی‌های تنها سالن بزرگ این مجموعه که به اندازه سالن سینما فلسطین نیست و این موضوع ما را نگران می‌کند چه تعداد مخاطب را بتوانیم پوشش بدهیم اما برنامه‌ریزی کردیم که همه فیلم‌ها دو بار نمایش در پردیس «چارسو» داشته باشند تا در دو فرصتی که به وجود آمده، علاقه‌مندان بتوانند فیلم‌های مورد نظرشان را ببینند. طباطبایی‌نژاد در پاسخ به اینکه آیا نمی‌توان سالنی همچون «سپیده» را به جشنواره سینماحقیقت اضافه کرد که این نگرانی‌ها از بین برود، گفت: الان این امکان فراهم نیست و ما می‌خواستیم از پراکندگی سال‌های قبل که دو سالن بود(فلسطین و سپیده) جلوگیری کنیم و همه را در یک جا (چارسو) متمرکز کنیم. دبیر جشنواره سینما حقیقت اظهار امیدواری کرد که در جشنواره سینما حقیقت

پیش رو با جشنواره پُرشوری مواجه باشیم و خاطره سال‌های قبل را تجدید کنیم.

جشنواره سینما حقیقت از 14تا 21 آذر ماه در پردیس «چارسو» برگزار می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران