شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 54100 | |


مدیرموزه ملی گفت: دو شیء متعلق به دوره سلجوقی به دلیل نقص فنی در ویترین موزه ملی دچار آسیب شدند. به گزارش ایلنا، جبرئیل نوکنده با اعلام این خبر گفت: در داخل یکی از ویترین‌های موزه یک شیشه تقسیم‌کننده به ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر بوده که این شیشه به دلایل فنی روی دو شیء درون ویترین افتاده است و این دو اثر آسیب دیده‌اند که به بخش مرمت فرستاده شده‌اند.

وی ادامه داد: این اتفاق در تالار دوران سلجوقی موزه دوران اسلامی رخ داد و ۲ اثر هم برای دوره سلجوقی بوده است. مدیر موزه ملی در مورد علت این اتفاق گفت: کار‌شناسان در حال بررسی فنی مساله هستند.

نوکنده در پاسخ به اینکه بار‌ها کار‌شناسان در مورد استاندارد نبودن ویترین‌های این بخش از موزه ملی هشدار داده بودند، آیا این اتفاق به دلیل عدم رعایت استانداردهای لازم رخ داد و ممکن است دوباره این اتفاق بیفتد؟ توضیح داد: ما تلاش می‌کنیم؛ دوباره این اتفاق نیفتد و از کار‌شناسان مجرب اداره کل موزه‌ها و موزه ملی درخواست کرده‌ایم تمام ویترین‌ها را دوباره مورد معاینه فنی قرار بدهند.

موزه ملی ایران مجموعه‌یی از گنجینه آثار تاریخی و پیش از تاریخی ایران است، که در تهران قرار دارد. این موزه شامل دو ساختمان مجزا به نام‌های موزه ایران باستان با تاریخ گشایش ۱۳۱۶ و موزه‌ دوران اسلامی با تاریخ گشایش ۱۳۷۵ است. موزه ملی ایران مهم‌ترین موزه کشور درخصوص نگهداری، نمایش و پژوهش مجموعه‌های باستان‌شناختی ایران است. گستردگی و تنوع مجموعه اشیا موجود در موزه به گستردگی جغرافیایی کشور و دوران‌های متعدد پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی است که انسان در این سرزمین زیسته و آثاری از خود به‌جای نهاده است. در حال حاضر موزه ملی به نمایش آثاری پرداخته که بیانگر غنای فرهنگ و تمدن، هنر، رشد اقتصادی و دستاوردهای فناوری ایرانیان است. موزه ملی ایران با قدمتی حدود ۶۰سال، نه‌تنها بزرگ‌ترین موزه باستان‌شناسی و تاریخ ایران است، بلکه این موزه در فرهنگ موزه‌داری ایران به عنوان موزه مادر محسوب می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران