شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 54099 | |


«باب دیلن» برنده نوبل ادبیات 2016 پس از بیش از دو هفته سکوت در مورد کسب این جایزه مهم ادبی و حواشی بسیار سکوت خود را شکست. به گزارش ایسنا «گاردین» نوشت: آکادمی نوبل ادبیات روز 22 مهرماه نام «باب دیلن» خواننده و ترانه‌سرای امریکایی را به عنوان برنده این دوره مهم‌ترین جایزه ادبی جهان معرفی کردند اما او تاکنون در این مورد سکوت کرده و حتی عنوان کسب این جایزه را از روی سایتش برداشته بود. با این حال اخیرا خبر رسیده او به تماس تلفنی «سارا دانیوس» دبیر دایمی آکادمی سوئدی پاسخ داده و گفته است: بعد از شنیدن این خبر زبانم بند آمده بود.

سکوت طولانی «دیلن» حتی باعث شد یکی از اعضای آکادمی نوبل او را به تکبر و گستاخی متهم کند. «دانیوس» هم که پیش از این گفته بود دیگر با «دیلن» تماسی نمی‌گیرد، اخیرا دوباره شانسش را امتحان کرده و این‌بار به هدفش رسیده است. برنده نوبل ادبیات 2016 در تماس اخیرش به «دانیوس» گفته است: کسب این افتخار مایه مباهات من است. خبر جایزه نوبل واقعا زبان من را بند آورد.

او همچنین در مصاحبه‌یی با «دیلی‌تلگراف» گفت: در صورت امکان، مسلما در مراسم دریافت جایزه نوبل شرکت می‌کنم. باور کردنش سخت است... این فوق‌العاده است، ‌باورنکردنی‌ است. کی فکرش را می‌کرد؟ بنیاد نوبل که جزئیات سخنان اخیر «دیلن» را منتشر کرده، اعلام کرده که هنوز تصمیم قطعی در مورد حضور قطعی این هنرمند در مراسم اعطای نوبل که ماه دسامبر در استکهلم برگزار می‌شود، گرفته نشده است.

‌این آکادمی اعلام کرده: بنیاد نوبل اطلاعات جدید را هرچه سریع‌تر در اختیارتان خواهد گذاشت. سخنگوی «دیلن» هم هنوز به سوالاتی که درباره حضور یا عدم حضور برنده نوبل در این مراسم مطرح شده، پاسخ شفاف نداده است. آکادمی نوبل روز پنج‌شنبه (۲۲ مهرماه) نام «باب دیلن» را به عنوان برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۶ اعلام و «خلق تعابیر جدید شاعرانه در سنت شعر امریکایی» را علت برگزیدن او عنوان کرد. انتخاب یک ترانه‌سرا و خواننده به عنوان برنده نوبل ادبیات، واکنش‌های مثبت و منفی بسیاری را به همراه داشته است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران