شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 52371 | |

نگاهی به هزینه‌های آلزایمر در اقتصاد جهان

گروه گوناگون گاهی به‌نظر می‌رسد فراموش کردن بهترین راه مواجهه با مشکلات است، اما زمانی که فراموشی از اراده خارج و به بیماری تبدیل شود، خود ایجادکننده مشکلاتی بزرگ خواهد بود. آلزایمر، نوعی از اختلال در مغز است که به‌تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار را از بین می‌برد. این بیماری که باعث فراموشی در افراد می‌شود معمولا به‌تدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. معمولا این بیماری در افراد بالای 65سال رواج دارد اما گاهی ممکن است زودتر از این سن نیز رخ بدهد.

براساس تازه‌ترین گزارش‌های جهانی در مورد آلزایمر، نزدیک به 44میلیون نفر در جهان مبتلا به آلزایمر یا درمعرض ابتلا به این بیماری هستند. طبق این گزارش‌، از هر 4نفر مبتلا به آلزایمر تنها بیماری یک‌نفر تشخیص داده شده است. شناخته نشدن افراد مبتلا به آلزایمر، می‌تواند علاوه بر تهدید سلامت این افراد، معضلات اجتماعی و اقتصادی زیادی را به بار آورد. همانطور که در گزارش‌های سال2016 آمده است، در غرب اروپا، آلزایمر بیشترین شیوع و در کشورهای جنوب آفریقا، کمترین ابتلا را دارد.

آلزایمر معمولا در سال‌های آخر زندگی افراد خود را بروز می‌دهد. آن‌طور که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد، با توجه به افزایش سنی جمعیت در امریکا، این احتمال وجود دارد که تا سال2025، تعداد زیادی از مردم این کشور به این بیماری دچار شوند. در سال2016، هزینه مراقبت برای بیماران مبتلا به آلزایمر در جهان، 605میلیارد دلار تخمین زده شده است که معادل یک‌درصد تولید ناخالص جهانی است. این هزینه در ایالات متحده امریکا 236میلیارد محاسبه شده است. از آنجا که آلزایمر در تشدید بیماری‌های دیگر موثر است، براین اساس ممکن است این هزینه‌ها ناشی از تاثیرات آلزایمر بر روند درمان دیگر بیماری‌ها باشد.

در گزارشی، متوسط هزینه‌های پزشکی سالانه افراد 65سال به بالا در امریکا مورد بررسی قرار گرفته است. این هزینه‌ها براساس نوع استفاده از خدمات پزشکی و هم‌زمانی بیماری‌شان با آلزایمر بررسی شده است. دیابت از بیماری‌های رایجی است که در اکثر سالمندان شایع است. در سال2015، هزینه‌های درمان بیماران مبتلا به دیابت در حدود 13هزار و 542دلار محاسبه شده است. این هزینه برای بیمارانی که همزمان به آلزایمر هم دچار هستند، در حدود 24هزار و 529دلار می‌شود. در حقیقت این گزارش نشان می‌دهد که آلزایمر هزینه برخی بیماری‌ها را به‌شدت افزایش می‌دهد.

هزینه‌های درمانی در بیماری‌های کلیوی نیز وقتی با آلزایمر همراه باشد، افزایش می‌یابد. در سال2015، هزینه‌های درمان سالانه بیمارانی که به مشکلات مزمن کلیوی مبتلا هستند، نزدیک به 19هزار و 400دلار بوده است. هزینه‌های درمانی این بیماری در افراد مبتلا به آلزایمر به 27هزار و 58دلار رسیده است.

سکته‌های مغزی و قلبی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که افراد سالمند را درگیر کرده و هزینه‌های زیادی را در بر دارد. هزینه‌های درمان سالانه سکته در افراد بالای 65سال، نزدیک به 18هزار و 523دلار تخمین زده شده است. هزینه‌های سالانه این بیماری نیز، وقتی همراه با آلزایمر باشد، افزایش می‌یابد و به 25هزار و 711دلار می‌رسد.

سرطان، از دیگر بیماری‌های رایج قرن اخیر است که همواره هزینه‌هایی را برای مبتلایان به‌همراه دارد. بر اساس آماری که در سال2015، به دست آمده است، سرطان، سالانه هزینه‌یی معادل 15هزار و 449دلار برای افراد بالای 65سال در امریکا‌ دارد. وقتی که این بیماری در افراد مبتلا به آلزایمر بروز می‌کند تقریبا به دو برابر افزایش می‌یابد و به رقمی معادل 24هزار و 385دلار می‌رسد.

افزایش حدود دو برابری هزینه‌های درمان در بیماری‌هایی که با آلزایمر همراه است، نشان از تاثیرگذار بودن آلزایمر دارد. با توجه به گزارش‌ها، همان‌طور که گفته شد شیوع آلزایمر و زوال عقل در سال‌های پایانی زندگی‌ بیشتر است. بر این اساس، باتوجه به افزایش بیماری‌ها در سالمندی، بهتر است جامعه جهانی برای کمک به کاهش هزینه‌های درمانی که آلزایمر در پی خواهد داشت، تدابیر ویژه‌یی اتخاذ کنند و پیشگیری از این بیماری را در برنامه‌های خود بگنجانند.

علاوه بر هزینه‌هایی که درمان آلزایمر دارد، همان‌طور که در آمار آمده بود، این بیماری هزینه درمان بیماری‌های دیگر را هم افزایش می‌دهد. همچنین در برخی گزارش‌ها آمده است که دولت اوباما طرحی را به عنوان طرح ملی آلزایمر برای رسیدگی به مشکلات بهداشتی و اجتماعی این بیماری تصویب کرده است که علاوه بر درمان بهتر، به‌دنبال بهبود مراقبت‌ها برای بیماران و مراقبان آنها نیز هست. سیاست‌های اینچنینی به خوبی نشان از بالا رفتن اهمیت این بیماری در برنامه‌های سلامت کشورها دارد؛ بیماری پرهزینه‌یی که می‌تواند هزینه‌هایی معادل یک درصد تولید ناخالص جهانی را به کشورها تحمیل کند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران