شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 49736 | |


علی صائمی|

کشف سرباره‌های فلزی و جوش کوره در کنار سازه‌های معماری، خمره‌های سفالین، سنگ ساب، اشیای فلزی، ابزار استخوانی، قطعات شیشه و... در محوطه جوب خاتون بر احتمال فعالیت‌های صنعتی در این محدوده دلالت دارد. به گزارش ایلنا، مژگان خان‌مرادی سرپرست هیات کاوش محوطه جوب خاتون با اعلام این خبر گفت: این محوطه که در استان کرمانشاه، شهرستان سنقر و در شمال غرب روستای خیاران قرار دارد در سال‌های 1388 و 1394 مورد شناسایی و بررسی قرار گرفت. او افزود: به دلیل قرار داشتن محوطه جوب خاتون در محدوده آبگیری سد جامیشان، کاوش‌های باستان‌شناسی با هدف نجات‌بخشی و به دست آوردن بیشترین اطلاعات و آگاهی‌ها در خصوص کاربری و گاه‌نگاری این محوطه انجام گرفت. وی با اشاره به اینکه تاکنون در حوزه جامیشان هیچ‌گونه کاوش باستان‌شناسی صورت نگرفته تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف کاوش در محوطه یاد شده، شناخت لایه‌های استقراری دوران تاریخی و وضعیت استقراری‌های دوران اشکانی و ساسانی در این منطقه است. خان‌مرادی این کاوش را یکی از کاوش‌های انجام شده در قالب پروژه کاوش‌های نجات‌بخشی سد جامیشان اعلام کرد که به‌طور همزمان با آنها صورت گرفت. این باستان‌شناس افزود: در فصل اول کاوش محوطه جوب خاتون، تمرکز هیات کاوش بر بخش جنوب غربی محوطه که مرتفع‌ترین بخش آن است، معطوف شد.

او گفت: هیات پیش‌تر در گمانه‌زنی صورت گرفته در بخش‌های مختلف از این محوطه گسترده به شواهدی از کفی گچی نیمکوب و پایه ستون دست یافته بود و در کاوش گسترده اقدام به کاوش برجستگی واقع در بخش جنوب غربی کرد و در نتیجه موفق به کشف سازه معماری متعلق به دوران تاریخی شد.

خان‌مرادی اظهار داشت: این سازه‌های معماری به چند فاز معماری تعلق دارند و پی‌های سنگی، پایه ستون‌های سنگی و یک سکوی گچی را شامل می‌شوند. این باستان شناس گفت: همچنین روی بستر صخره‌یی این بخش در دوره ساسانی چندین فضای مدور دستکند ایجاد شده که در برخی از آنها خمره سفالین متعلق به دوره ساسانی یا قطعات شکسته خمره‌های سفالین و سنگ ساب به دست آمد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران