شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 43989 | |


معاون وزیر بهداشت گفت: طبق آمار جهانی ۵۱ میلیون نفر از کودکان و نوجوانان در دنیا دچار اضافه وزن و چاقی هستند که این موضوع یک تهدید جدی برای چند سال آینده است و بهترین راه افزایش مالیات غذاهایی است که بیش از اندازه قند یا چربی دارند. علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه وزن و چاقی را یکی از مهم‌ترین تهدیدهای جهانی در حوزه سلامت دانست و تاکید کرد که این مشکل باید از سنین کودکی و نوجوانی در افراد اصلاح شود. سیاری با اشاره به آمار 51 میلیون کودک و نوجوان دارای اضافه وزن و چاقی در جهان گفت: تحقیقات نشان داده که سه عامل شیوه زندگی، کم تحرکی و استرس از عوامل اصلی این مشکل هستند که با تدوین برنامه‌های کاربردی می‌توان این عوامل را کنترل کرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت عنوان کرد: تاکید جهانی برای کنترل افزایش وزن در کودکان و نوجوانان بر نقش دولت‌هاست که می‌توانند تغذیه و تحرک را در دوره تحصیل به خصوص در دوره دبستان برای دانش‌آموزان به صورت یک فرهنگ درآورند.

وی در این مورد افزود: یک ساعت فعالیت بدنی در روز و کاهش مصرف غذاهایی که در ترکیب آنها قند و چربی بیش از حد وجود دارد، می‌تواند تا حد زیادی از چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوانان جلوگیری کند.

سیاری در پایان به طرح‌های مختلف برخی کشورها برای کنترل وزن اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از این راه‌ها افزایش مالیات برای غذاهایی است که قند و چربی بیش از حد متعارف دارند که می‌تواند رغبت افراد برای خریداری این مواد را کم کند. این صحبت‌ها درحالی است که یک سال قبل سازمان بهداشت جهانی به این مساله هشدار داده و تاکید کرده بود که بیشتر مردم اروپا بیش از اندازه چاق هستند و 59 درصد جمعیت اروپا یا اضافه وزن یا مرض چاقی دارند. هر چند هشدار این سازمان به اروپا و بخش‌هایی از امریکا بوده اما هشدار معاون وزیر بهداشت به خوبی نشان می‌دهد که این مساله به صورت اپیدمی به ایران هم رسیده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که میزان جمعیت دارای اضافه وزن یا مبتلا به مرض چاقی میان 45 تا 67 درصد است. همین مساله هم باعث هشدارهای گسترده از سوی سازمان بهداشت جهانی شده بود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران