شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 41930 | |

تهدید یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی علیه حیات کره زمین

گاردین اسناد جدیدی منتشر کرده که در آن شرکت نفتی «بی‌پی» اتحادیه اروپا را علیه حیات کره زمین تهدید می‌کند.

نامه‌های به دست آمده توسط گاردین نشان می‌دهد که بریتیش پترولیوم یا همان بی‌پی، اتحادیه اروپا را تهدید کرده که اگر قوانینی در رابطه با قطع تولید گازهای گلخانه‌یی و افزایش سرعت تولید انرژی‌های پاک تصویب کنند، صنعت نفت از اروپا خارج می‌شود.

پس از ارسال نامه‌یی توسط یکی از اعضای اصلی هیات‌مدیره بی‌پی، اتحادیه اروپا اهداف اصلی خود را برای مراقبت از محیط زیست تضعیف یا لغو کرد. در این نامه 10صفحه‌یی، بی‌پی پیش‌بینی کرد که اگر قوانین افزایش سرعت تولید انرژی‌های پاک و کاهش آلودگی کارخانه‌ها تصویب شود، به علت هزینه‌های اضافی در سال 2013، صنعت نفت از اروپا خارج می‌شود. در این نامه که طبق قانون دسترسی به پرونده‌های گاردین به دست آمده، نوشته شده است: «این نقشه تهدید می‌کند که صنایع وابسته به انرژی مانند پالایش و پتروشیمی از اتحادیه اروپا خارج می‌شوند و این تاثیری منفی بر امنیت ذخایر اشتغال و رشد دارد.»

این نامه رسمی روز 9 آگوست 2013 به عضو هیات انرژی اتحادیه اروپا، اوتینگر فرستاده شد. بخشی از این نامه دست نوشته بود و توسط عضو عالی‌رتبه هیات‌مدیره بریتیش پترولیوم که نامش ویرایش شده، امضا شده بود. این مدرک تعامل‌هایی بین این دو مرد و بین بی‌پی و شخص ثالثی که نامش ذکر نشده در واشنگتن را نشان می‌دهد. هشدار بی‌پی در رابطه با خروج سوخت‌های فسیلی از اروپا سه بار در این نامه تکرار شده است. به عنوان مثال در قسمتی از این نامه نوشته شده است: «این اصلاحات پتانسیل این را دارد که تاثیرهای مضر اقتصادی بر هزینه‌ها و رقابت اروپا در صنایع پالایش و پتروشیمی داشته باشد و باعث شود شرکت‌های بیشتری از اروپا خارج شوند.»

بر اساس یک تحقیق جدید مقررات جدید در حال تصویب توسط کمیسیون اروپا منجر خواهد شد تا سیاست‌های قاره اروپا در قبال آلودگی حتی ضعیف‌تر از چین باشد. چین بزرگ‌ترین تولید‌کننده گازهای گلخانه‌یی در جهان است. بی‌پی معتقد است هر سرکوبی به این صنعت میلیاردها دلار ضربه می‌زند، پس هر محدودیتی در رابطه با آلودگی باید با دقت به همکاری با بخش‌های صنعتی ایجاد شود.

سال گذشته پس از آشکارسازی‌های گاردین در رابطه با میزان دخالت صنعت نفت در قوانین مربوط به تغییر اقلیم، دپارتمان محیط زیست اروپا به سمتی پیش رفت که لابی‌های صنعت زغال‌سنگ را در استانداردهای آلودگی محدود کند. عضو حزب سبز اروپا، مالی اسکات کاو گفت: حمایت قوی بریتانیا از مواضع بی‌پی شرم‌آور است و این مدرک نشان می‌دهد که چگونه احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا قدرت شرکت‌های سوخت فسیلی را افزایش می‌دهد. او در این رابطه گفت: «این سند نشان می‌دهد که چگونه برنامه‌های تحمیلی بزرگان نفتی به دنبال تضعیف سیاست‌های انرژی و اقلیمی اتحادیه اروپاست. لابی پنهان بی‌پی همراه با تهدید خروج صنعت پتروشیمی از اتحادیه اروپا چیزی کمتر از باج‌خواهی نیست.»

گفتنی است در پاسخ به نامه این شرکت نفتی، اوتینگر گفته که دپارتمانش در حال تمام کردن گزارش قیمت انرژی‌ها بوده و تفکرات بی‌پی در این زمینه بسیار مهم است. قبل از انتشار این گزارش، تیم اوتینگر با استدلال متناقض بودن آمار، اعدادی ارائه کردند که نشان می‌داد، اعضای اتحادیه اروپا 40 میلیارد یورو صرف سوخت‌های فسیلی، 35میلیارد یورو صرف سوخت‌های هسته‌یی و 30میلیارد دلار صرف انرژی‌های تجدیدپذیر می‌کنند. اما این اعداد گزارش پاک شده است.

در پاسخ به بی‌پی، اوتینگر گفت که از تفکرات این شرکت استفاده کرده و از دریافت تفکرهای بیشتری از شرکت استقبال می‌کند. در این نامه، بی‌پی به‌شدت با یارانه به انرژی‌های تجدیدپذیر، به ویژه در آلمان مخالفت کرده است. در طول سال بعد، اروپا برای کمک‌های مالی انرژی‌های تجدیدپذیر تصمیمی علیه آلمان گرفت. بااین حال در یک نظرسنجی بی‌پی به عنوان شرکتی انتخاب شد که بیش از بقیه شرکت‌ها مانع برنامه‌های تغییرات اقلیم می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران