شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 41537 | |

پیشرفت‌های علم کامپیوتر به جایگاهی رسیده که حتی قادر به هک کردن بدن انسان هم شده است.

کارشناسان اعلام کرده‌اند که با استفاده از برنامه‌نویسی و کدهای کامپیوتری، در آینده نزدیک می‌توان چگونگی عملکرد سلول‌های بدن را تغییر داد. گفتنی است محققان درنظر دارند مدارهای دی‌ان‌ای سلول‌های بدن را توسط برنامه‌نویسی تغییر دهند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند این تحقیق می‌تواند برای درمان برخی بیماری‌ها به‌ویژه بیماری‌های خودایمنی و با اصلاح عملکرد سلول‌های بدن مورد استفاده قرار بگیرد. پژوهشگران این تحقیق را در حوزه زیست‌شناسی و ژنتیک منحصر به فرد اعلام کرده‌اند و در صورت اجرایی شدن این پروژه، سلول‌های بدن می‌توانند به اجرای کارهایی متفاوت بپردازند. هک کردن و تغییر شیوه رفتاری سلول‌‌های بدن توسط محققان دانشگاه MIT انجام شده است. کارشناسان در گام اول یک زبان برنامه‌نویسی ویژه برای شکل‌دهی به یک دی‌ان‌ای مصنوعی ایجاد کرده‌اند که توسط آن می‌توانند عملکرد باکتری‌ها را تغییر دهند. این زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر متن است و می‌تواند فرامین کنترلی را به دی‌ان‌ای سلولی منتقل کند. شیوه این انتقال ابتدا ترجمه زبان برنامه‌نویسی و آنگاه تبدیل آن به یک توالی دی‌ان‌ای است که داخل سلول قرار می‌گیرد و آنگاه عملکرد سلول تغییر خواهد کرد.

پژوهشگران امیدوار هستند از این پژوهش برای تغییر عملکرد سلولی باکتری‌‌های Ecoli و اشریشیای‌کلای که دو باکتری بسیار مرگبار هستند، استفاده کنند. در این باکتری تغییر دی‌ان‌ای سلولی باعث تغییر در PH گلوکز نور و دما شده است. این شیوه می‌تواند تحولی عظیم در زمینه انسانی، گیاهی و جانوری ایجاد کند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران