شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 41133 | |

محققان چینی نوعی سلول خورشیدی تولید کرده‌اند که نه تنها از خورشید بلکه از باران نیز برق تولید می‌کند. تحقیقات زیادی تاکنون به نمایش پتانسیل گرافن برای ارتقای بهره‌وری سلول‌های خورشیدی پرداخته‌اند. اکنون محققان چینی از ویژگی‌های قابل توجه این ماده برای تولید یک طراحی سلول خورشیدی برای همه شرایط آب‌وهوایی استفاده کرده‌اند که می‌تواند در شرایط بارانی نیز برق تولید کند.

رسانایی یکی از ویژگی‌های جالب گرافن است که به الکترون‌ها اجازه می‌دهد آزادانه در سطح آن جریان یابند. زمانی که این ماده در یک محلول آبدار قرار می‌گیرد، می‌تواند یک جفت یون دارای بار مثبت را با یک جفت الکترون دارای بار منفی طی واکنش اسید و باز لوئیس پیوند بزند. این ویژگی برای حذف یون‌های سرب و رنگ‌های ارگانیک از محلول‌ها مورد استفاده قرار گرفته و محققان چینی از آن برای تولید سلول‌های خورشیدی الهام گرفتند که در همه شرایط کار می‌کند.

قطرات باران از آب خالص تشکیل نشده بلکه حاوی نمک‌های مختلفی است که به یون‌های دارای بار منفی و مثبت تجزیه می‌شوند. زمانی که آب با گرافن تماس پیدا می‌کند، یون‌های مثبت با الکترون‌های موجود در سطح گرافن جفت می‌شوند. در این نقطه تماسی بین آب و گرافن یک لایه دوتایی از الکترون‌ها و یون‌های دارای بار مثبت شکل می‌گیرد و یک شبه‌خازن ایجاد می‌شود. تفاوت در پتانسیل بین دو لایه به قدری زیاد است که ولتاژ و جریان ایجاد می‌کند.

آزمایش‌ها با استفاده از قطره باران شبیه‌سازی شده در آزمایشگاه این نظریه را تایید کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران