شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 40327 | |

سرانجام موشک پروتون از پایگاه فضایی بایکنور قزاقزستان پرتاب شد تا همراه خود فضاپیمای اگزومارس را در سفری ۷ ماهه به مدار مریخ برساند. یکی از اهداف پروژه مشترک سازمان فضایی اروپا و آژانس فضایی روسیه کشف حیات در سیاره سرخ است.

موشک پروتون حامل مدارگرد TGO و مریخ‌نشین اسکیاپارلی است که قرار است هر دو آنها در ماه اکتبر سال جاری میلادی (مهرماه) به مریخ برسند. این پروژه تجربه‌یی بسیار مهم برای سازمان فضایی اروپا و آژانس فضایی روسیه است و فناوری‌های این دو سازمان فضایی را مورد آزمون جدی در قیاس با ناسا قرار می‌دهد. ناسا تجربه‌ بالایی در زمینه مریخ دارد، اما این اقدام یک ماموریت مهم به ویژه برای روسیه است.

با رسیدن به مریخ، مدارگرد TGO بلافاصله در همان مداری که قرار گرفته شروع به تحقیق درباره اتمسفر مریخ به ویژه برای کشف گاز متان در اتمسفر سیاره سرخ می‌کند. کشف گاز متان می‌تواند به عنوان یک نشانه‌ از وجود احتمالی حیات در گذشته یا حال مریخ تلقی شود. همچنین به دنبال این جست‌وجو، مریخ‌نشین اسکیاپارلی روی سطح مریخ فرود می‌آید تا فناوری‌های فرود روی سطح سیاره را برای فاز دوم ماموریت آزمایش کند. مدارگردی که پرتاب شده Trace Gas Orbiter نام دارد و با استفاده از تجهیزاتی که دارد، می‌تواند از گازهای اتمسفر مریخ، اطلاعات زیادی کسب کند. میزان غلظت گاز متان در مریخ بسیار کم تخمین زده می‌شود، اما کشف این گاز موضوعی بسیار مهم است. روی زمین ۹۰درصد گاز متان به وسیله فعالیت جانداران به وجود می‌آید. به همین خاطر وجود متان در مریخ هم می‌تواند، احتمالا نشانه فعالیت بیولوژیک یا حیات فرازمینی باشد. با این وجود کشف متان یک دلیل قاطع به معنای وجود حیات در حال حاضر مریخ نیست. به گفته دانشمندان گاز متان تنها می‌تواند یک نشانه باشد و نیاز به تحقیقات گسترده بعدی دارد. اما احتمال کشف گاز متان در اتمسفر مریخ بسیاری از دانشمندان را هیجان‌زده کرده است. مریخ‌نورد ناسا و فضاپیمای مارس اکسپرس متعلق به سازمان فضایی اروپا پیش از این ردپاهایی از متان را در مریخ رصد کرده بودند، اما این ردپاها شواهد قابل اتکایی نبودند. کشف متان با شواهد محکم، یک کشف بزرگ خواهد بود و این پرتاب در‌ واقع آغاز فاز اول ماموریت اگزومارس است. قرار است در فاز دوم این ماموریت در سال ۲۰۱۸ یک مریخ‌نورد پیشرفته‌تر برای جست‌وجو به دنبال حیات روی سطح این سیاره فرود ‌آید.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران