شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 40169 | |

زیباترین کتاب‌های جهان، از میان ۶۰۰ عنوان کتاب زیبا که از ۳۲کشور به جشنواره‌یی در آلمان ارسال شده بودند، انتخاب و معرفی شدند.

انتشارات شباویز، نماینده‌ بنیاد هنر کتاب‌آرایی آلمان در ایران است و همه‌ساله زیباترین کتاب‌های ایرانی را از میان آثار دریافت ‌شده انتخاب و با هزینه‌ شخصی خود برای حضور در این رویداد مهم فرهنگی ارسال می‌کند. مراسم اعطای جوایز برندگان، روز جمعه ۱۸ماه مارس برابر با ۲۸اسفند ماه در نمایشگاه کتاب لایپزیک برگزار می‌شود. در میان ۶۴کتابی که از ۲۴کشور جهان به‌مرحله‌ نهایی راه یافته‌اند، دو کتاب ایرانی هم به چشم می‌خورد. یکی «حماسه‌ امام‌علی(ع)» از انتشارات کتاباران، سروده‌ مهدی شفیعی با ویراستاری محمدمهدی عقیلی و تصویرگری آنیتا هاشمی‌مقدم است که طراحی گرافیک آن را مجید زارع انجام داده و دیگری «کتاب کوچک عشق» از انتشارات حوض نقره، نوشته‌ اسماعیل فیروزی با تصویرگری ملیحه عینعلی است که طراحی گرافیک کتاب را نسیم آتشین‌جان انجام داده است. کتاب‌هایی از کشورهای هلند، چین، جمهوری چک، بلژیک، اتریش، نروژ، ونزوئلا و آلمان به‌ترتیب جوایز این مسابقه را دریافت کردند. هفت نفر از کشورهای اتریش، بلژیک، لهستان، ایتالیا، پرتغال، آلمان و برزیل مسوولیت داوری را برعهده داشتند.

پیش از این نیز دو بار کتاب‌های ایرانی به‌فهرست نهایی برگزیده‌شدگان راه یافته بودند. در سال۲۰۱۴، کتاب‌های «سنگ سلام» و «ترکه‌های آلبالو» هر دو از انتشارات عصر داستان در میان انتخاب‌شدگان جای داشتند که کتاب «سنگ سلام»، جایزه‌ این مسابقه را دریافت کرد. در سال۲۰۱۳ نیز کتاب «دخیل عشق» از انتشارات عصر داستان در فهرست نهایی قرار داشت. طراحی گرافیک این سه عنوان را هم مجید زارع انجام داده بود. به‌ این ترتیب، با چهار بار حضور موفق در میان زیباترین کتاب‌های جهان، مجید زارع جایگاه خود را در صدر طراحان گرافیک برتر جهان تثبیت کرده است.

کتاب‌های برگزیده‌ شده به‌طور کامل بار دیگر در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در اکتبر۲۰۱۶ به‌نمایش درخواهند آمد. این مسابقه، از سال۱۹۶۳ تاکنون همه‌ساله در آلمان برگزار می‌شود و نتیجه‌ نهایی داوری آن در نمایشگاه بین‌المللی لایپزیک اعلام می‌شود. تا سال۲۰۰۷ میلادی، ایران امکان حضور در این نمایشگاه را نداشت، اما با تلاش‌های ناشر بخش خصوصی، کتاب‌های زیبای ایرانی نیز به‌ جمع زیباترین کتاب‌های جهان پیوستند و برگزارکنندگان این نمایشگاه بین‌المللی مراسم افتتاحیه را در برابر غرفه‌ ایران در سال۲۰۰۸ برگزار کردند تا به‌ کشور افزوده شده به‌جمع‌شان خوش‌آمد بگویند. هدف این نمایشگاه، نشان دادن ارزش کتاب به دست‌اندرکاران فرهنگ مکتوب است تا بدانند کتاب را می‌توان به‌صورت یک اثر جاودانه‌ هنری نیز تولید کرد که خریدار و خواننده نه‌تنها از خواندن محتوای آن لذت ببرد، بلکه با نگاه کردن به ‌زیبایی‌های نهفته در لابه‌لای صفحه‌ها از لذت بصری نیز برخوردار شود و گنجینه‌ کوچکش را همواره پاس بدارد و بر مالکیت آن ببالد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران