شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 35550 | |

«دفتر یادداشت‌های روزانه فرانتس کافکا» که در بردارنده یادداشت‌های این نویسنده بزرگ در سال‌های 1910 و1911 است، در ایران منتشر شد. کافکا که بسیاری او را از سردمداران مکتب نهیلیسم می‌شناسند، در این اثر کاملا خصوصی دغدغه‌ها و دل‌مشغولی‌ها و علایق خود درباره افراد تئاتر و هنر را می‌نویسد. از ورای این روزنگارهای نویسنده است که می‌توان رهیافتی به اندیشه‌ها و افکار نویسنده جست. گاه نویسنده از خواسته‌ها و رویاهایش و آنچه می‌تواند آزارش دهد، یاد می‌کند: «به نظر بسیار وحشتناک می‌آید که مجرد باشی، پیرمردی بشوی که تلاش در حفظ شأن خویش دارد، حال آنکه دعوتی را به التماس می‌طلبد و هرگاه که بخواهد شبی را در جمع یاران به سر آورد، ناچار شوی غذایت را خودت به خانه ببری نتوانی با احساس اطمینان آسایش خاطر در انتظار کسی باشی... .»

گاه از دلبستگی‌هایش به نمایش می‌گوید و در قامت یک نقاد تئاتر جلوه می‌کند و گاه سرخوردگی‌های خود را از محیط زندگی‌اش به قلم می‌آورد: «امشب دوباره درونم از توانایی‌های سرکوفته اضطراب آوری مالامال شده.» گاه نیز از عقاید دینی‌اش حرف می‌زند: «طبق آیین، در روز جمعه اشخاص متدین روحی تازه، لطیف‌ترو کاملا الهی می‌یابند که تا غروب روز شنبه با آنان باقی می‌ماند» و گاه نوشتن را هنری می‌یابد برای تخلیه درونی: «حالا و از امروز بعدازظهر تا به حال، بی‌قرار نگارش تمام نگرانی‌ها و بیرون ریختن آنها از درونم هستم، نگارش آن در عمق کاغذ درست و همان‌طور که از اعماقم برمی‌خیزند، با یادداشت کردنشان به شیوه‌یی که می‌توانستم آنچه را نوشته‌ام کاملا به درونم بکشم... .»

این کتاب با ویرایش جدید در 232 صفحه با ترجمه بهرام مقدادی درموسسه انتشارات نگاه با قیمت 16000تومان برای نخستین بار به چاپ رسیده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران