شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 26840 | |

الیزابت دوم، ملکه انگلیس با وجود آشفتگی در خاندان سلطنتی توانست رکورد طولانی‌ترین دوره سلطنت را در این کشور بشکند. الیزابت دوم که تنها با کناره‌گیری عمویش از سلطنت، توانست تاج و تخت انگلیس را تجربه کند، در روز نهم سپتامبر آینده رکورددار مدت سلطنت در انگلیس می‌شود این رکورد قبلا در اختیار مادر بزرگش بود که بیش از 63 سال حکومت کرد. الیزابت 89ساله یک‌بار سلطنت را شغل مادام‌العمر توصیف کرده بود. البته بعید به نظر می‌رسد که وی مثل برخی پادشاهان کشورهای اروپایی و البته یکی از پاپ‌ها بخواهد از سلطنت کناره‌گیری کند.

با اینکه جهان و البته جامعه انگلیس در دوره فرمانروایی الیزابت دوم تغییر و تحولات بسیاری را از سر گذراند، اما به نظر می‌رسد شخصیت ملکه همچنان آرام و با ثبات باقی‌مانده است. با وجود حوادثی که در دهه 90 به وقوع پیوست از جمله درگذشت شاهزاده دیانا که ظاهرا پایه‌های سلطنت انگلیس را به لرزه انداخت ملکه توانست نظام سلطنتی هزارساله انگلیس را وارد مرحله جدیدی برای کسب پایگاه مردمی کند.

در طول زمامداری الیزابت دوم، 12نخست‌وزیر در انگلیس روی کار آمدند. نخستین نخست‌وزیر وینستون چرچیل بود که در دوره وی بساط امپراتوری انگلیس که از کنیا تا هنگ‌کنگ امتداد داشت، برچیده شد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران