شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 25662 | |

وودی آلن سینماگر سرشناس جهان در مصاحبه جدید خود عنوان کرده که ساخت فیلم‌های فوق‌العاده خارج از توانایی اوست چرا که او فردی عادی و بسیار تنبل است که ترجیح می‌دهد زودتر به خانه برود تا اینکه بخواهد سکانس‌های چالش برانگیز را مقابل دوربین ببرد.

در حالی که طرفداران وی هنوز فیلم‌های موفقی چون «منتهن» و «آنی هال» را از این سینماگر صاحب سبک به یاد دارند اما خود او اذعان می‌کند که قدرت و کمال‌گرایی لازم را برای ساخت فیلم‌های فوق‌العاده ندارد. او در مصاحبه‌یی با نشریه ایندیپندنت چنین گفته است: من آدمی تنبل هستم و کمال‌گرا نیستم. «اسکورسیزی» و «اسپیلبرگ» با تلاش فراوان و وصف‌ناپذیر تا پاسی از نیمه شب روی جزئیات کار می‌کنند اما من دوست دارم ساعت 6به خانه بروم. شام بخورم. فیلمسازی تمام زندگی و موجودیت من نیست. آلن گفته: کمبود دیگر من این است که هوش، عمق و استعداد ذاتی ندارم و روحیه «بزرگی» در من نیست. زمانی که صحنه‌هایی از فیلم‌های کورساوا را تماشا کنید، می‌دانید که او مردی دیوانه در صحنه فیلمبرداری است و همه‌چیز باید عالی پیش برود. او دیوانه بود اما من هیچ یک از این ویژگی‌ها را ندارم. برخی از فیلم‌های جدید وودی آلن 79ساله در سال‌های اخیر با انتقادهایی از حیث کیفی مواجه شده است و فیلم «مرد غیرمنطقی» جدیدترین ساخته او که امسال در جشنواره ونیز نیز به روی پرده می‌رود به گمان برخی منتقدان بسیار بد و تقریبا غیرقابل دیدن خوانده شده‌ است.

وودی آلن چندی پیش نیز گفته بود: مشکل من این است که فردی عادی و از طبقه متوسط هستم. اگر دیوانه بودم بهتر می‌شدم. اگر در صحنه فیلمبرداری دادوهوار می‌کردم، بهتر می‌شد اما این کار را نمی‌کنم. می‌گویم خوب است! و این یک کیفیت متوسط است. آلن معتقد است فیلم «امتیاز نهایی» کمترین فاصله را با تعریف او از یک فیلم عالی داشت. آلن در نخستین مصاحبه‌ پس از نمایش فیلم «مرد غیرمنطقی» گفته بود که فیلمسازی را راهی خوشایند برای امرار معاش قلمداد می‌کند و افزوده بود: همه باید در زندگی کاری کنیم تا درآمدی داشته باشیم. فیلمسازی براساس استانداردهای کلی مشاغل روش بسیار خوبی است. شما با افراد مستعدی سروکار دارید و کارتان به هیچ‌وجه خسته‌کننده نیست. من از کار کردن لذت می‌برم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران