شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در گزارش جدید اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) وضعیت جانداران آب شیرین و خاکی در حیات‌وحشِ غرب و مرکز آفریقا ارزیابی شد. در این مطالعه بر کافی نبودن واکنش‌ها و اقدامات در برابر تخریب و تحلیل سریع حیات‌وحش در منطقه تاکید شده است. با توجه به این روند، بهبود قانونگذاری و انجام اقدامات حفاظتی موثرتر برای دستیابی به اهداف بین‌المللی در مناطق حفاظت شده و متوقف کردن فرآیند کاهش تنوع زیستی ضرورت دارد.

22 کشور واقع در غرب و مرکز آفریقا زیستگاه‌های گونه‌های حایز اهمیت و اکوسیستم‌های مهم هستند. مناطق بسیاری همچون بخشی از جنگل‌های گینه، جنگل‌های آفرومونتانه در نیجریه و مرز کامرون از مدت‌ها قبل از اولویت‌های حفاظتی در نظر گرفته شده است. هرچند رشد سریع جمعیت فشار مضاعفی بر میراث طبیعی منطقه وارد می‌کند.

بنابر این گزارش، 10درصد از 2471گونه دوزیست، پرنده و پستاندار بومی غرب و مرکز آفریقا در معرض خطر انقراض قرار دارند. همچنین 17درصد از حدود 1600گونه ماهی‌های آب شیرین با این خطر روبه‌رو هستند. در دهه گذشته دوگونه کرگدن آفریقایی از این منطقه ریشه‌کن شده‌اند. کشورهای گامبیا، موریتانی، سنگال و مالی نیز پنج یا بیش از پنج‌‌گونه پستاندار بزرگ بومی خود را از دست داده‌اند. کاهش وسعت حیات‌وحش در غرب آفریقا همچنین می‌تواند به جنگل‌زدایی گسترده و فرسایش جنگلی نسبت داده شود. جنگل‌های مرکز آفریقا به نسبت بکر و دست‌نخورده باقی‌مانده اما تقریبا در یک‌سوم جنگل‌های باقیمانده امتیاز درخت‌بری وجود دارد و حاکی از آن است که فشارها رو به افزایش است. این منطقه همچنین در معرض سوءاستفاده‌های فزاینده و گسترده از منابع نفتی و معدنی قرار دارد. همچنین بازار سیاه خریدوفروش عاج و پوست پانگولین یکی از عوامل اصلی در کاهش وسعت حیات وحش در این منطقه به حساب می‌آید. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، نویسندگان این گزارش همچنین به کافی نبودن قانونگذاری ملی در منطقه به‌خصوص در تحقق اهداف جهانی در موضوع تنوع‌زیستی و مناطق حفاظت شده اشاره کرده‌اند. علاوه بر این، بسیاری از مناطق حایز اهمیت به لحاظ تنوع‌زیستی در این منطقه بدون محافظ باقی مانده‌اند هرچند با وجود فشارها و پیچیدگی‌های موجود و بی‌ثباتی منطقه‌یی، سازمان‌های اجتماعی مدنی از برنامه حفاظت حیات وحش در منطقه حمایت می‌کنند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران