شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 58522 | |

سازمان میراث فرهنگی موضعش را مشخص کند

گروه تشکل‌ها

ضعف سازمان میراث فرهنگی و معاونت صنایع دستی در روند پشتیبانی از بخش تولید از مهم‌ترین دغدغه‌های بخش تعاون در صنایع دستی است. در شرایط کنونی در بزنگاهی هستیم که سازمان میراث فرهنگی باید پاسخگوی بخش‌های مربوط باشد، اینکه آیا سازمان میراث فرهنگی بخش تعاون را قبول دارد یا خیر؟ اینکه بالاخره تعاون راه کاری برای برون رفت از شرایط سخت اقتصادی هست یا خیر؟

خاطره استادرضایی رییس اتحادیه تعاونی‌های صنایع استان تهران به دنبال نشستی با مسوولان سازمان میراث فرهنگی، دغدغه‌های صنایع‌دستی را چند محور مورد بررسی قرار داد. به گفته رییس اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان تهران، در روند پشتیبانی از بخش تولید و تولید‌کنندگان همچنین عده محدود از صادر‌کنندگان با قالب حقوقی تعاون، همچنان دچار ضعف شدید از طرف سازمان محترم میراث فرهنگی و معاونت صنایع دستی هستیم.

وی تصریح کرد: همچنان ضمن عدم تایید تلویحی بخش تعاون که در نحوه عملکرد مدیران دیده می‌شود، با تمام تلاش‌های انجام شده توسط مدیران اتحادیه‌های استانی یا تعاونی‌های فعال استانی، به‌طور خاص استان تهران، هنوز اتفاق ویژه‌یی که قابل طرح ودفاع باشد انجام نشده است.

استادرضایی ابراز داشت: با توجه به نگاه مثبت ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع‌دستی وگردشگری کشور، همچنان امیدوار به تجدید نظر نسبت به نحوه عملکرد مدیران و خودداری از تضعیف تعاونی‌ها واتحادیه‌های تولید و عرضه کالا وخدمات مرتبط به حوزه صنایع دستی هستیم.

رییس اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان تهران با تایید فرمایشات مقام معظم رهبری و تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: باید باور کنیم که غرض‌ورزی و نگاه غیر منصفانه به واحدهای اقتصاد مردمی موجود نه تنها باعث حل مشکلات نمی‌شود، بلکه تلاش مضاعف برای مقابله با بخش تولید ملی محسوب خواهد شد. وی افزود: به وفور تشکل‌های موازی در سطح سازمان و به تبع آن در استان‌ها راه‌اندازی شده که این همان روش تلویحی سرکوب بخش تعاون کشور هست که به‌طور مشخص مسیرش را طی کرده و تاکنون نیز نه تنها سنگ بنای اتحاد در فضای تولید و بازرگانی را طی نکرده بلکه با تقابل بسیار فاحش تمام تلاش خود را بر مبنای حذف بخش تعاون به‌کار گرفته است. استاد رضایی اذعان داشت: نحوه تخصیص اعتبارات، نحوه تعامل و مشارکت با بخش تعاون، تفویض، مسوولیت‌های قانونی مطابق قوانین بخش و اتاق‌های تجاری کشور، تفویض مباحث نظارتی در استان‌ها و چگونگی تعامل به‌جای تقابل وتعارض با واحدها مدیران استانی از نکات ابتدایی ولاینحل در فضای موجود است که با توجه به تکرار درخواست از طرف مجموعه‌های ذی‌حق هیچ ترتیب اثری داده نشده و دایما نیز در حال تغییر موقعیت و دستخوش سلیقه‌های مدیران ذی‌ربط است. وی با اشاره به سردرگمی تولیدکنندگان فعال در استان تهران بیان داشت: در حال حاضر تولید‌کنندگان فعال در سطح استان تهران و توابع به‌شدت دچار سردرگمی بوده و با معضلات بسیار زیادی از جهت صدور مجوزهای نظارتی واجرایی، تامین مکان، تامین مواد اولیه، طراحی و سازماندهی کیفی خط تولید، نحوه بسته‌بندی و ایجاد شناسنامه تولید، نحوه ارائه بازار، شرایط نظارتی فروش، مباحث حمایتی از جمله بیمه، عوارض شغلی و کارگاهی شهرداری، مالیات و ارزش افزوده، مباحث اعتباری، نحوه شرکت در نمایشگاه‌ها، و بهره‌مندی از حمایت‌های قانونی و سهمیه‌های مرتبط داخلی و خارجی مواجه هستندکه متاسفانه عملا نه تنها هیچ یک از سیستم‌های موجود، کافی برای پوشش قانونی کامل نیستند، در کنار کلیه مذاکرات حضوری و مکاتبات موجود انجام شده، به جای حل مشکلات و ایجاد اتحاد و ترغیب و تشویق به مبحث همدلی و تعاون در اقتصاد مردمی در راستای ترویج و آموزش اقتصاد مقاومتی، شاهد ایجاد گروه‌های موازی و قاعدتا رقیب هستیم.

در ادامه وی اعلام کرد: با وجود وضعیت اقتصادی در بخش صنایع‌دستی تنها راه چاره البته با نظارت قانونی موجه تشویق و حمایت از قالب حقوقی تعاون است. این بررسی در سطح بین‌المللی دارای استانداردهای جهانی بوده و نظر شخصی یا بخشی یا گروه خاصی نیست. بلکه قانونا الگوهای موفق جهانی باید مدنظر قرار بگیرد و به دور از تعصبات و دسته‌بندی‌ها به حل معضلات، اقتصادی موجود پرداخته شود.

رییس اتحادیه تعاونی‌های صنایع‌دستی استان تهران با گلایه از بی‌توجهی به صنایع‌دستی ابراز داشت: اینکه در سال‌های اخیر با وجود تمامی تاکیدات در سندهای بالادستی موجود، شاهد حذف نام و موقعیت قانونی واژه صنای‌دستی از خیلی از اسناد و قوانین هستیم یا حتی جایگاه و موقعیت‌های اداری معاونت‌های استانی دچار نقص یا تلویحا حذف شده نیز مصداقی برهمین مدعاست.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان یکی از گروه‌های جامعه تعاونگران تولیدکننده صنایع دستی کشور از حضور ریاست جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تقاضا می‌کنیم، تدبیری ویژه و برابر اهداف دولت و نظام مقدس جمهوری اسلامی و در تایید فرمایشات مقام معظم رهبری و تحقق اقتصاد مقاومتی، اندیشیده و از تمام پتانسیل‌های موجود در بخش خصوصی مخصوصا تعاون کشور با بسیج عمومی جهت تسهیل و رفع معضلات موجود استفاده کنند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران