شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 49928 | |

با نزدیک شدن انتخابات رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مجددا بحث حضور دولتی‌ها در سمت رییس اتاق بازرگانی مطرح شده است. در زمان انتخابات نیز من این موضوع را طرح کردم که ورود کسانی که پیشنه مدیریت در دولت اعم از وزارت، معاونت وزیر، مدیرکل و غیر دارند در بحث تصمیم‌گیری درباره اتاق بازرگانی محل اشکال است. این افراد به سبب سابقه مدیریت دولتی خود دارای اطلاعات کافی و وافی درباره وضعیت اقتصادی کشور هستند و برحسب برنامه‌هایی که دولت برای آینده کشور دارد روی برنامه‌های خود مانور می‌دهند. برای مثال این افراد به خوبی می‌توانند در زمان نوسانات بازار از آشفتگی بازار سود ببرند و نه تنها از آشفتگی بازار آسیب نبینند بلکه سودهای کلانی از این وضعیت ببرند. کسی که از شرایط بد اقتصادی آسیب خواهد دید آن افراد بخش خصوصی هستند که نه وابستگی به نهادی دارند و نه اطلاعات دولتی دارند و به پشتوانه تلاش خود در اقتصاد حضور پیدا کرده‌اند. این افراد در رقابت با دولتی‌های سابق به رقابتی نابرابر وارد می‌شوند.

در چنین شرایطی طبیعتا باید دلسوزان اجازه دهند که بخش خصوصی واقعی وارد میدان شود و در مقابل این بازار آشفته و رکود، دولت باید از بخش خصوصی دفاع کند. این اشتباه است که دولت اجازه می‌دهد بخش خصوصی به رقابتی ناعادلانه وارد شود. مسوولان کشور باید به‌دنبال شرایطی باشند که تولیدکنندگانی که از چرخه اقتصاد خارج شده‌اند و پول‌های خود را در بانک‌ها یا کارهای مقطعی و کوتاه‌مدت وارد کرده‌اند به آغوش تولید برگردند. انتظار و امید ما این است که دولت در شرایط فعلی تنها بر اقتصاد نظارت کند و نقش حمایتی از بخش خصوصی داشته باشد. این یک درد است که ما در ایران انواع محصول‌ها را تولید می‌کنیم اما در عمل مصرف‌کننده ایرانی به دلیل قیمت پایین‌تر محصول بی‌کیفیت چینی را خریداری می‌کند. اینها دردآور است و این اخبار در حقیقت صدای خرد شدن کمر تولید‌کنندگان ایرانی است.

آموزه‌های دینی به ما می‌گوید اقتصاد بر مبنای تولید می‌تواند به شکوفایی برسد چراکه اگر تولید رونق گیرد شاهد کاهش نرخ بیکاری و افزایش رشد اقتصادی هستیم. این موضوع مکررا توسط مقام معظم رهبری مورد تذکر واقع شده است. به‌ویژه که امسال نیز سال اقدام و عمل نام گرفته است پس باید شاهد شکوفایی اقتصاد برای ملت عزیز خود باشیم. حال زمان انتخابات مهم‌ترین نهاد ناظر بر عملکرد بخش خصوصی است. چنانچه مسوولان دولتی و حتی مسوولانی که پیش از این سابقه مدیریت در دولت را داشته‌اند بخواهند در اتاق بازرگانی در راس امور قرار گیرند این موضوع محل اشکال است چرا که باعث تضعیف رقابت و محلی برای رانت خواری خواهد بود. هرچند که امیدواریم هیچ‌کس از مسوولان به‌دنبال رانت‌خواری نباشد اما باید راه را بر موضوعاتی که می‌تواند مشکلاتی همچون رانت‌خواری و فساد در اقتصاد ایجاد کند بست. راه صواب این است که افراد غیردولتی و بخش خصوصی واقعی در راس مدیریت اتاق بازرگانی قرار گیرند. این موضوعی است که پیش از این مورد استفتا علما قرار گرفته است و در دین و احادیث ائمه بزرگورا بارها بر بحث تولید و ریشه‌کن کردن رانت‌خواری تاکید واجب شده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران