شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 59042 | |

مشاور معاون اجرایی رییس‌جمهور گفت: آزادسازی اقتصادی و تقویت بخش خصوصی از دوره اول ریاست‌جمهوری هاشمی آغاز شد و کشور که در شرایط اقتصاد کوپنی بود با آزادسازی اقتصادی رو به رو شد.

محسن بهرامی‌ارض‌اقدس، مشاور معاون‌ اجرایی رییس‌جمهور در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در خصوص نقش هاشمی‌رفسنجانی در تقویت بخش خصوصی پس از دهه 60 اظهار داشت: آقای هاشمی‌رفسنجانی در شرایطی سکان امور اجرایی کشور را بعد از پذیرش قطعنامه598 و پایان جنگ عهده‌دار شد که 4 استان جنوبی و جنوب غربی کشور با خاک یکسان شده بود و نقاط دیگر میهن اسلامی در اثر حملات هوایی رژیم صدام آسیب جدی دیده بود.

وی افزود: در آن زمان کارخانجات تعطیل بودند و تولید زمین‌گیر شده بود. به‌خصوص‌تولیداتی که در جهت نیازهای جنگ فعال بودند. فضای کسب و کار همچنان تحت تاثیر شرایط جنگ بود و بسیاری از زیرساخت‌های کشور از بین رفته بود.

مشاور معاون اجرایی رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: در آن زمان نیروگاه‌ها کفاف مصرف برق را نمی‌دادند و خانه‌ها شاهد خاموشی‌های مکرر بود و برق به اندازه کافی نبود زیرا سدهای کشور به اندازه کافی نبودند و در بسیاری از شهرها آب شرب مصرفی با مشکل مواجه بود.

وی ادامه داد: سیمان، فولاد، آلومینیوم، محصولات پتروشیمی، نفت و واحدهای پایین دستی نفت به‌شدت از دانش فنی و تکنولوژی روز آن زمان دور مانده بودند و به دلیل روابط غیرعادلانه بین‌المللی که در فضای جنگ بین ما و کشورهای توسعه یافته و ابرقدرت‌ها برقرار بود عملا همه آنها از کشور متخاصم (عراق) حمایت می‌کردند و همه از دشمنان ایران بودند.


سرمایه‌های انسانی و مادی در زمان جنگ صرف دفاع شد

بهرامی گفت: در آن زمان دانش فنی و تجهیزات را به ما نمی‌دادند و هر جا می‌توانستند کارشکنی می‌کردند، ما در زمینه‌های مختلف صنعتی، اقتصادی و بازرگانی به‌ویژه موضوع نفت، بسیار عقب ماندگی داشتیم و سرمایه‌های انسانی و مادی ما در دوران جنگ، صرف دفاع از مرزهای جغرافیایی و عقیدتی کشور شده بود.

وی ادامه داد: بسیاری از نیروهای مدیریتی کشور در شرایط بسیار نامناسبی از جهات مختلف قرار داشتند به‌ویژه در حوزه اقتصاد، صنعت، بازرگانی، نفت و دانش فنی.


سکان اجرایی کشور در دوران سختی

به هاشمی داده شد

مشاور معاون اجرایی رییس‌جمهور تصریح کرد: در آن شرایط، سکان اجرایی کشور با توجه به کفایت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به ایشان سپرده شد.

وی افزود: انتخاب ایشان بعد از افتخاراتی بود که در دوران دفاع مقدس کسب کرده بودند و در سمت فرماندهی جنگ پایان پیروزمندانه‌یی را برای جنگ تدارک دیدند. ایشان از عناصر اصلی شکل دهی مذاکرات قطعنامه 598 و آتش بس بودند، مردم هم با توجه به شناخت از ایشان آیت‌الله را به عنوان رییس‌جمهور انتخاب کردند. وی گفت: در شرایطی که کشور بدهکار بود و نفت زیادی پیش‌فروش شده بود و با کشورهای دیگر قطع رابطه بودیم تمامی بدهی‌ها استمهال شد و در زمان ایشان بازسازی کشور آغاز شد.

بهرامی تصریح کرد: دوره ریاست‌جمهوری آقای هاشمی به دوران سازندگی در کشور مشهور شد و همه زیرساخت‌ها با توجه به محدودیت امکانات، بازسازی شدند و کشور از نظر تعداد سدهای ساخته شده رکورد برجا گذاشت. همچنین میزان تولیدات محصولات زیربنایی نظیر مس، فولاد، آلومینیم، سیمان و محصولات پتروشیمی افزایش یافت.


تولید ناخالص ملی در دوره آقای هاشمی افزایش یافت

مشاور معاون اجرایی رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: کارخانجاتی نظیر ایدرو و ایمیدرو در زمان ایشان در اوج فعالیت خود قرار گرفتند و بسیاری از طرح‌های اولویت‌دار در کشور اجرا شدند به گونه‌یی که تولید ناخالص ملی در دوره آقای هاشمی افزایش یافت و با این ارقام بخشی از بدهی‌های کشور پرداخت شد و تراز تجاری کشور و فاصله صادرات به واردات کمتر شد و بخش عمده‌یی از نیازهای وارداتی تامین شدند.

وی گفت: حجم واردات کم شد و متقابلا با تولید کالاهای صادرات محور به میزان صادرات کشور اضافه شد. در همین زمان و در میانه راه، بحث آزاد‌سازی اقتصادی که یکی از ضرورت‌های آن زمان بود مطرح شد.


اولویت بخش خصوصی و آزاد‌سازی اقتصاد بود

بهرامی گفت: آزادسازی اقتصادی و تقویت بخش خصوصی از دوره اول ریاست‌جمهوری ایشان آغاز شد و کشور که در شرایط اقتصاد کوپنی بود با آزادسازی اقتصادی رو به رو شد.

دولت را کوچک کردند و کارها به بخش خصوصی واگذار شد. وی ادامه داد: حمایت‌های رهبری مقدمه خصوصی‌سازی واقعی را در دوره اول ریاست‌جمهوری ایشان رقم زد و بعدها همین سیاست را در مجمع تشخیص مصلحت دنبال کردند و اثرگذاری آن در ابلاغیه سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی بروز و ظهور یافت.


بساط ارز چندنرخی زمان هاشمی برچیده شد

بهرامی‌گفت: نخستین بانک و بیمه بخش خصوصی با حمایت هاشمی تاسیس شدخصوصی تاسیس شد و و زمینه واگذاری بنگاه‌های واقعی به بخش خصوصی فراهم شد.

بحث یکسان‌سازی نرخ ارز برای نخستین بار در دولت هاشمی مطرح شد و بساط ارز چند نرخی که گرفتاری زیادی به وجود آورده بود برچیده شد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران