شماره امروز: ۵۴۷

| | |

قیمت‌های متفاوت این هفته «بوتادین» در آسیا

پتروتحلیل در روز جمعه بودتادین کره جنوبی به صورت فوب ۷۷۰ دلار در هر تن به فروش رسید، در حالی که قیمت این محصول در چین به صورت سی اف آر ۷۸۰ دلار بود و هر دوی آنها نسبت به هفته گذشته افزایش ۱۰ دلاری را تجربه کردند. بهبود وضعیت تقاضا در این منطقه به فروشندگان کمک کرد تا قیمت‌هایشان را افزایش دهند. در همین حال قیمت بوتادین در بازار آسیای جنوبی شرقی به صورت CFR پایین‌تر بوده و در رقم ۷۳۰ دلار در هر تن قرار گرفت که کاهش ۱۵ دلاری را نسبت به هفته گذشته تجربه کرده است. این کاهش قیمت به سبب افزایش عرضه این محصول در این منطقه بوده است.

در اوائل این هفته شرکت Shell وضعیت تولید اضطراری برای مواد شیمیایی اصلی را در کارخانۀ کراکینگ خود واقع در شهر Pulau Bukom در کشور سنگاپور متوقف کرد. این کارخانه در تاریخ ۱۹ اکتبر و پس از آنکه در ۱۴ اکتبر به خاطر مشکلات فنی تعطیل شد، مجدداً شروع به کار کارد. ظرفیت تولید اتیلن، پروپیلن و بوتادین در این کارخانه به ترتیب ۹۶۰هزار تن، ۵۴۰هزار تن و 18 میلیون و 500 هزار تن در سال است.


حال و روز بد قیمت محصولات پتروشیمی

ایرنا قیمت محصولات اصلی پتروشیمی تحت تاثیر بازار جهانی انرژی، در ماه سپتامبر امسال به پایین‌ترین سطح خود از سال 2009 میلادی رسید.

به گزارش پی آر نیوز وایر، براساس داده‌های منتشر شده در آخرین گزارش ماهانه PGPI از سوی موسسه پلاتس، قیمت محصولات اصلی پتروشیمی در بازار سه هزار میلیارد دلاری آن، تحت تاثیر مشکلات بازار جهانی انرژی، در ماه سپتامبر امسال به پایین‌ترین سطح خود از ماه مه سال 2009 میلادی رسید.

قیمت محصولات پتروشیمی، بطور متوسط ماهانه، با 102 دلار کاهش در ماه اوت، به 786 دلار برای هر تن در ماه سپتامبر رسید. این دومین ماه متوالی است که قیمت متوسط ماهانه این محصولات بیش از 100 دلار کاهش را نشان می‌دهد.

PGPI سبدی معیار، متشکل از هفت محصول اصلی پتروشیمی است که توسط موسسه پلاتس، برای بررسی میزان نوسانات بهای این محصولات ارائه می‌شود. موسسه پلاتس، منتشر‌کننده قیمت، آمار و اطلاعات بازار جهانی انرژی، محصولات پتروشیمی و فلزات است.

جیم فاستر مدیر بخش تجزیه و تحلیل بازار پتروشیمی در موسسه پلاتس، عنوان کرد: با وجود ثبات بهای نفت خام و نفتا در ماه سپتامبر و حتی بهبود نسبی قیمت‌ها، هنوز شاهد روند کاهشی بهای محصولات پتروشیمی، تحت تاثیر قیمت‌های پایین نفت خام و نفتا هستیم.

قیمت نفت خام در ماه سپتامبر، بطور متوسط 79 سنت در هر بشکه، معادل 2 درصد، نسبت به ماه اوت افزایش یافت. قیمت متوسط نفتا در ماه سپتامبر نیز 2 درصد افزایش نسبت به ماه اوت را نشان می‌دهد.

با این حال، بهای الفین‌ها که شدیدا متاثر از قیمت خوراک نفتا است؛ در ماه گذشته میلادی بطور قابل ملاحظه‌یی کاهش یافت. قیمت پروپیلن در ماه سپتامبر نسبت به ماه اوت، با 180 دلار کاهش (معادل 24 درصد) به 559 دلار در هر تن رسید. اتیلن نیز با 114 دلار کاهش، افت 13 درصدی را تجربه کرد و به 761دلار به ازای هر تن رسید. در میان محصولات آروماتیکی، قیمت بنزن در ماه سپتامبر، با 80 دلار کاهش نسبت به ماه اوت (معادل 12 درصد)، بیشترین کاهش را ثبت کرد و به 586 دلار برای هر تن رسید.

همچنین بهای تولوئن و پاراکسیلن در ماه سپتامبر، به ترتیب با چهار و سه درصد کاهش نسبت به ماه اوت، به 609 و 765 دلار به ازای هر تن رسید.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران