شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 31446 | |

مهر

شاهرخ خسروانی قائم‌مقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره جزییات برنامه‌های جدید افزایش عرضه بنزین و گازوییل یورو چهار در جایگاه‌های سوخت کشور گفت: در حال حاضر به‌طور متوسط روزانه بین ۱۹ تا ۲۰میلیون لیتر بنزین و حدود ۲۴ میلیون لیتر گازوییل با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا در پالایشگاه‌های نفت کشور تولید و عرضه می‌شود.

قائم‌مقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه در شرایط فعلی بنزین و گازوییل عرضه شده در کلان‌شهرهای کشور به ویژه تهران، کرج، اراک، تبریز، اصفهان و مشهد مقدس مطابق با بالاترین استانداردهای جهانی و اتحادیه اروپاست، تصریح کرد: بر این اساس هم‌اکنون میزان گوگرد بنزین و گازوییل عرضه شده کمتر از ۵۰ پی. پی.‌ام بوده؛ ضمن آنکه میزان بنزن کمتر از یک درصد، آروماتیک‌ها کمتر از ۳۵ درصد و سهم اولفین‌ها کمتر از ۱۸ درصد است.

این عضو هیات‌مدیره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره گزارش اخیر سازمان کنترل کیفیت مبنی بر بالا بودن میزان گوگرد در برخی از نمونه‌های بنزین در جایگاه‌های سوخت تهران اظهار داشت: از اواسط تابستان سال جاری تعمیرات اساسی و دوره‌یی در پالایشگاه نفت شازند اراک به ویژه واحد آر. اف. سی. سی آغاز شد.

این مقام مسوول با یادآوری اینکه در شرایط فعلی بخش عمده‌یی از بنزین یورو چهار در پالایشگاه نفت شازند اراک تولید و عرضه می‌شود، تبیین کرد: این پالایشگاه از ظرفیت روزانه حدود ۱۶میلیون لیتر بنزین یورو چهار برخوردار بوده که با آغاز تعمیرات اساسی واحدهای بنزین‌سازی این پالایشگاه عملا ظرفیت تولید و ذخیره بنزین یورو چهار در برخی از ماه‌های فصل تابستان کاهش یافت.

خسروانی با تایید نتایج آزمایش سازمان کنترل کیفیت هوای تهران تبیین کرد: در برخی از هفته‌های خرداد و تیرماه سال جاری میزان گوگرد موجود در بنزین یورو چهار عرضه شده حدود ۷۰ پی. پی.‌ام بوده که علت افزایش گوگرد، کاهش تولید بنزین یورو چهار در پالایشگاه شازند و استفاده از بنزین ذخیره شده یا سایر پالایشگاه‌ها بوده است.

وی با یادآوری اینکه از اول مرداد ماه سال جاری با به پایان رسیدن تعمیرات اساسی پالایشگاه شازند، کیفیت بنزین یورو چهار عرضه شده در کلان‌شهرهای کشور به ویژه تهران بار دیگر مطابق با استاندارد یورو ۴ و میزان گوگرد آن به کمتر از از ۵۰ پی. پی.‌ام کاهش یافته است، تاکید کرد: در شرایط فعلی تمامی بنزین یورو چهار عرضه شده در جایگاه‌های سوخت تهران، کرج، اراک، تبریز، مشهد، اصفهان و سایر کلان‌شهرهای کشور مطابق با آخرین استاندارد اتحادیه اروپاست.

قائم‌مقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی همچنین از کاهش گوگرد موجود در گازوییل عرضه شده خبر داد و افزود: میزان گوگرد گازوییل هم به کمتر از از ۵۰ پی. پی.‌ام کاهش یافته است و پیش‌بینی می‌شود با توجه به پایان رسیدن تعمیرات اساسی پالایشگاه شازند و تهران، مشکلی در عرضه بنزین و گازوییل با استاندارد بالا وجود نداشته باشد.

این مقام مسوول با یادآوری اینکه کیفیت استاندارد بنزین یورو چهار عرضه شده توسط ایران هیچ‌گونه تفاوتی با عرضه این فرآورده نفتی در کشورهای اتحادیه اروپا ندارد، گفت: تنها تفاوت در عدد اکتان بنزین عرضه شده بوده؛ به‌طوری که در برخی از کشورهای اروپایی، بنزین یورو چهار با اکتان ۹۶ تا ۹۸ عرضه می‌شود.

وی با یادآوری اینکه هم‌اکنون بنزین عرضه شده در ایران با سه عدد اکتان ۸۷، ۹۱ و ۹۵ عرضه می‌شود، تاکید کرد: بنزین یورو چهار دارای عدد اکتان ۹۱ بوده و بنزین سوپر هم از عدد اکتان ۹۵ برخوردار است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران