شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 30377 | |

پترو تحلیل

قیمت پی وی سی توسط فروشندگان برای ماه نوامبر با ۳۰ دلار افزایش در محدوده ۸۸۰ دلار در هر تن سی اف آر بندرعباس پیشنهاد شده است. افزایش قیمت اتیلن و اورهال یکی از خطوط توسط فرموسا از دلایل رشد قیمت تا محدوده ۸۸۰ دلار در هر تن عنوان شده است. در همین حال‌گر چه رکود گریبانگیر بازار داخل است و میزان مصرف کاهش یافته اما در هفته جاری نیز معاملات پی وی سی با رونق در بورس کالا دنبال شد، به‌طوری که محصولات عرضه شده در روز سه‌شنبه با رقابت از سوی معامله‌گران مورد معامله قرار گرفت و تنها جامبوی پتروشیمی اروند واردسیستم مچینگ شد. جواد ایرانی، کارشناس بازار پی وی سی در این باره گفت: پتروشیمی بندرامام و اروند در این روز حجم عرضه خود را یک هزارتن کاهش داده بودند، همچنین عرضه پی وی سی غدیر نیز ۵۰۰ تن کمتر از هفته گذشته بود. وی در ادامه خاطرنشان کرد: به این ترتیب معامله گران برای خرید پی وی سی بندرامام از ۵۱ تا ۱۲۰ تومان رقابت کردند، غدیر هم مورد توجه خریداران قرار گرفت و همچنین گریدهای ۷۰ و ۵۷ نیز با رقابت از سوی کارگزاران مواجه شد.

قیمت پایه پی‌‌وی‌سی غدیر ۲هزار و ۴۶۰تومان بود و نرخ پایانی ثبت شده برای خرید این کالا توسط معامله‌گران ۲ هزار و ۵۵۵ تومان رقم خورد. به گفته ایرانی، پروفیل و فیلمسازها اکثر از پی‌وی‌سی غدیر استفاده می‌کنند و از این رو رقابت برای این کالا در کنار کاهش عرضه آن، بیشتر از گذشته رقم خورد. این در حالی است که در هفته‌های اخیر با توجه به افزایش قیمت پی وی‌سی، حجم صادرات مجتمع‌های تولیدکننده پی وی سی افزایش یافته است. در همین حال عرضه پی وی سی آبادان به صورت سلف انجام شد، برخی از معامله‌گران می‌گویند: حجم فروش مجتمع آبادان بیش از تولید آن بوده است و از این رو هنوز موفق به تحویل عرضه‌های مرداد و شهریور نشده است. البته این گروه از آگاهان بازار احتمال می‌دهند با کاهش دمای هوا و رطوبت، حجم تولیدات در این پتروشیمی افزایش یابد. با این حال فعالان بازار پی وی سی به کاهش مصرف به دلیل رکود در بخش ساخت‌وساز اشاره می‌کنند و معتقدند تا زمانی که پروژه‌های عمرانی راه‌اندازی نشود، رکود در بخش‌های مختلف صنعت از بین نخواهد رفت.

به اعتقاد کارشناسان در حال حاضر کاهش نرخ بهره بانکی نیز به تحرک بازار کمک خواهد کرد. این گروه به حجم بالای انباشت کالا در بندرامام اشاره می‌کنند و می‌گویند: اکثر کامیون‌داران به دلیل رکود موجود حاضر هستند تخفیفات زیادی برای حمل محموله‌ها بدهند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران