شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 29755 | |

تسنیم

به گزارش رویترز، صادرات میعانات گازی ایران در ماه سپتامبر به بالاترین رقم در سال جاری رسید که به دلیل از سرگیری خرید میعانات گازی ایران توسط چین پس از 6ماه وقفه بوده است. رییس‌جمهور چین در دیدار با همتای ایرانی خود در نیویورک گفت کشورش پس از تحریم‌ها برای همکاری‌ها با ایران در بخش انرژی و مالی اولویت بیشتری قائل خواهد شد.

وزیر نفت ایران پیش‌تر ذخیره 60میلیون بشکه میعانات گازی ایران روی آب را تایید کرده بود. یک فعال نفتی در این باره گفت: برخلاف نفت خام که امکان توقف تولید آن وجود دارد، ایران باید برای تامین نیاز داخل برداشت گاز از پارس جنوبی را ادامه دهد و در نتیجه تولید میعانات گازی که همراه تولید گاز طبیعی به دست می‌آید، متوقف نشده است. به گفته وی شرکت چینی سینوپک در ماه سپتامبر حدود یک میلیون بشکه میعانات از ایران وارد کرده و قرار است تا ماه مارس 2016 نیز ماهانه همین رقم را وارد کند. ایران در ماه سپتامبر در مجموع 210هزار بشکه در روز میعانات صادر کرد.

صادرات میعانات گازی ایران در ماه سپتامبر برای نخستین‌ بار در سال 2015 است که از 200هزار بشکه در روز عبور می‌کند. علاوه بر چین، کشورهای ژاپن، کره جنوبی، امارات و لهستان نیز مشتری میعانات گازی ایران هستند. ایران ظرفیت صادرات روزانه 500میلیون بشکه میعانات گازی را دارد اما در 9ماهه نخست سال جاری میلادی به طور متوسط 180هزار بشکه در روز میعانات صادر کرده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران