شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نایب‌رییس مجلس در جمع مسوولان ارشد بورس:

مدیران ارشد و فعالان بازار سرمایه، صبح دیروز میزبان حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی بودند.

به گزارش سنا، در این نشست صمیمی که در محل سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد، حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با تاکید بر اینکه بازار سرمایه طی سال‌های اخیر، تحول بسیار چشمگیر و ستودنی داشته است، گفت: قطعا این تحول، از یک‌سو ناشی از تلاش و همت دلسوزانه مسوولان بازار سرمایه و فعالان این بازار و از سوی دیگر، متاثر از سیاست‌گذاری صحیح و هوشمندانه نظام در این خصوص بوده است.

وی با تاکید بر اینکه کلید رونق و شکوفایی بازار سرمایه، توسط مقام معظم رهبری و با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل44 قانون اساسی و واگذاری بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به بخش خصوصی ازطریق این بازار صورت گرفته است، افزود: قطعا توسعه بازار سرمایه، راهبرد قطعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و مجلس و دولت اهتمام لازم در این خصوص را داشته و خواهند داشت و در این اصل، کمترین تردید و اختلاف‌نظری وجود ندارد.

وی با بیان اینکه مجلس از تعامل مستمر با فعالان بازار سرمایه استقبال می‌کند، اظهار کرد: نقش کلیدی بازار سرمایه در تقویت بنگاه‌های اقتصادی ازطریق تامین منابع مالی و ارتقای شفافیت، هدایت بهینه منابع مالی به‌سمت تولید، کمک به تقویت درآمدهای مالیاتی دولت، ثبات‌بخشی به اقتصاد، تضعیف بازارهای کاذب و حضور موثر و مقتدرانه در عرصه بین‌المللی، بر مسوولان پوشیده نیست و تقویت تعاملات میان فعالان بازار سرمایه، مجلس و دولت، می‌تواند در تقویت این بازار بسیار موثر و راهگشا باشد.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با بیان اینکه باید مزایا، کارکردها، دغدغه‌ها و نقاط قوت و نقاط ضعف صنایع حاضر در بورس، به‌خوبی برای تصمیم‌گیران، به‌ویژه در مجلس و دولت تبیین شود، تاکید کرد: تقویت این‌گونه تعاملات، به ارتقای کیفیت تصمیمات مرتبط با بازار سرمایه کمک خواهد کرد و مجلس، از چنین رویکردی استقبال می‌کند.

وی با اشاره به قانون اصل44 و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در این خصوص اظهار کرد: اقتصاد ایران در حال گذار از اقتصاد دولتی به‌سمت اقتصاد بخش خصوصی است و طبیعتا در این مسیر، برخی مشکلات بروز خواهد کرد، اما آنچه بسیار اهمیت دارد این است که این روند، همچنان با جدیت و البته، دقت و رعایت تمامی ملاحظات لازم پیگیری شود. نایب‌رییس مجلس افزود: خوشبختانه در لایحه پیشنهادی دولت به مجلس، تصمیمات خوبی درخصوص تقویت نقدینگی و سرمایه در گردش مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی پیش بینی و مقرر شده است، توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها در همین راستا، افزایش یابد، البته طبیعتا رسیدگی به مشکلات و دغدغه‌های نظام بانکی نیز به‌صورت جدی در دستور کار قرار دارد تا بانک‌ها بتوانند از عهده این مسوولیت برآیند.

ابوترابی‌فرد تاکید کرد: نرخ سود تسهیلاتی بانکی باید به 22درصد و کمتر از آن کاهش یابد و نرخ‌های بالاتر از این، واقعی نیست و حاکی از بیمار بودن اقتصاد ایران بوده و لازم است در این زمینه، اقدامات لازم، به‌ویژه درخصوص ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز انجام شود.

وی با اشاره به صنعت پتروشیمی و مزیت‌های قابل‌توجه این صنعت، اظهار کرد: هیچ راهی جز توسعه صنعت پتروشیمی نداریم، چراکه عملا امکان تحریم محصولات پتروشیمی وجود ندارد و توسعه این صنعت، ضمن افزایش درآمدهای ارزی، کشور را از میدان تحریم خارج خواهد کرد، از این‌رو موانع پیش روی توسعه این صنعت برداشته خواهد شد. نایب‌رییس مجلس با اشاره به بررسی بودجه در مجلس افزود: مجلس آمادگی دارد در بررسی و تصویب احکام بودجه، از پیشنهادات و نقطه‌نظرات فعالان بازار استفاده کند.

در این نشست، دکتر صالح‌آبادی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز ضمن تقدیر از اهتمام جدی مجلس به بازار سرمایه و حضور حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در جمع مسوولان و فعالان بازار، گفت: نگاه مجلس و دولت، همواره تقویت و توسعه بازار سرمایه و تقویت نقش این بازار در اقتصاد ملی بوده است.

وی با اشاره به موضوع بررسی بودجه در مجلس افزود: قطعا بخشی از احکام بودجه‌یی، بر بازار سرمایه و صنایع مختلف حاضر در این بازار، اثرگذار خواهند بود، از این‌رو، باتوجه به فراگیری بازار سرمایه و حضور مستقیم و غیرمستقیم بخش زیادی از مردم کشور در این بازار و نیز برنامه جدی دولت و مجلس برای تقویت هرچه بیشتر نقش بازار سرمایه در اقتصاد ملی، امید است در فرآیند بررسی و تصویب بودجه، انتظارات ذی‌نفعان و سرمایه‌گذاران در این بازار، مدنظر قرار گرفته و زمینه برای اعتماد بیش از پیش به این بازار، فراهم شود. سخنگوی سازمان بورس همچنین با اشاره به موضوع پالایشگاه‌ها گفت: خوشبختانه با تعامل خوب وزارت اقتصاد و وزارت نفت، تصمیم‌گیری درخصوص موضوع کیفی‌سازی پالایشگاه‌ها در اولویت قرار گرفته است و امیدواریم به‌زودی، با تعیین‌تکلیف نهایی این موضوع، شاهد بازگشایی نماد پالایشگاه‌ها در بورس باشیم.

مدیرعامل بورس انرژی نیز ضمن تبیین نقش راهبردی بازار سرمایه در عرصه داخلی و بین‌المللی، لزوم توجه جدی به حقوق مالکیت اشخاص برای تقویت اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه را مدنظر قرار دارد. دکتر حسینی شفافیت، تامین مالی، کمک به تحقق درآمدهای مالیاتی و فراهم کردن زمینه لازم برای مشارکت عمومی در اقتصاد را از ویژگی‌های ممتاز بازار سرمایه برشمرد و تاکید کرد با عنایت به این کارکردها، باید تلاش کنیم با اقداماتی همچون کاهش ریسک سیستماتیک، زمینه تقویت اعتماد عمومی به این بازار را فراهم کنیم. در ادامه این نشست نیز فعالان بازار سرمایـه به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران