شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 65947 | |

نشست بررسی راهکارهای توسعه همکاری‌های بازار سرمایه ایران با سایر بازارهای مالی جهان با حضور مدیران عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و بانک ملت در محل این شرکت برگزار شد.

به گزارش «تعادل» به نقل از سمات، محمدرضا محسنی مدیرعامل سمات، در این جلسه اقدامات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برای فراهم کردن زیرساخت‌های بین‌المللی کردن بازار سرمایه ایران را برای حاضران تشریح کرد. وی با بیان اینکه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در طول دو سال اخیر رایزنی‌های فراوانی را با طرف کره‌جنوبی برای اتصال دو بازار آغاز کرده است، افزود: مدل پایه اتصال بازارهای مالی ایران و کره‌جنوبی از طریق خرید اسناد خزانه اسلامی در مراحل پایانی قرار دارد که در صورت رفع برخی مراودات ارزی و بین بانکی، این امر در آینده‌یی نزدیک اجرایی می‌شود.

مدیرعامل سمات همکاری با شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و گروه بورس آتن (ATHEX Group) با هدف تدوین مدل عملیاتی اتصال بازارهای سرمایه ایران و یونان را از دیگر اقدامات این شرکت نام برد و گفت: قالب‌های گوناگونی ازجمله صندوق‌های قابل معامله (ETFs) برای اتصال این دو بازار طراحی شده که امیدوارم بانک ملت بتواند مسائل پولی و بانکی این همکاری مشترک را فراهم کند. محسنی همچنین خواستار تشکیل دو کارگروه برای تدوین نظام پرداخت و تسویه معاملات با هدف پوشش ریسک و همکاری‌های مشترک برای افزایش تعاملات بین‌المللی شد تا راهکارهای عملیاتی در این زمینه برداشته شود.

در این جلسه، مدیرعامل بانک ملت نیز با بیان اینکه با اجرای برجام فعالیت‌های بین‌المللی این بانک افزایش چشمگیری یافته است، گفت: شعبه بانک ملت در سئول پایتخت کره‌جنوبی بعد از اخذ مجوزهای لازم راه‌اندازی شده است و این شعبه می‌تواند همکاری‌های لازم را در اتصال بازارهای مالی دو کشور انجام دهد.

هادی اخلاقی‌فیض با استقبال از پیشنهاد تشکیل کارگروه‌های مشترک برای افزایش تعاملات بین‌المللی ایران با بازارهای مالی جهان افزود: بانک ملت آمادگی دارد، زیرساخت‌های فنی و تکنولوژی لازم را در این زمینه فراهم کند. تفاهمنامه همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با بانک ملت در جهت تسهیل امور مرتبط با نقل و انتقال وجوه سرمایه‌گذاران خارجی آذر سال 95 در محل سازمان بورس و اوراق بهادار امضا شد.

براساس این تفاهمنامه همکاری، بانک ملت متعهد است عملیات تبدیل ارزهای خارجی از جمله وون کره‌جنوبی و برعکس را براساس نرخ‌های بازار آزاد کشور محل پرداخت و میانگین نرخ ارز انجمن صرافان در همان روز که سرمایه‌گذاران خارجی دستور را صادر می‌کنند، انجام دهد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران