شماره امروز: ۵۴۷

| | |

خوش‌بینی به تداوم رشد بازاری که حدود 10ماه در رکود به‌سر برده است، مانع بزرگی درمقابل فروش هیجانی است. این موضوع بازار را متعادل و تصمیم‌گیری را برای سرمایه‌گذاران راحت‌تر می‌کند. از طرف دیگر نقدینگی جدیدی وارد بازار شده است که می‌تواند در شاداب نگه‌داشتن آن نقش مهمی ایفا کند.

به گزارش سنا، رییس هیات‌مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان‌آتی با بیان این مطلب گفت: در‌حال‌حاضر متوسط نسبت قیمت بر درآمد بازار تقریبا 5.5 و معادل نسبت قیمت بر درآمد سال90 است. بسیاری از صنایع در بازار اصلاح قیمت قابل‌توجهی داشته‌اند و متوسط نسبت قیمت بر درآمد آنها کمتر از متوسط بازار است. این صنایع پتانسیل رشد را در میان‌مدت دارند.

وی افزود: شکی نیست با بهبود شرایط اقتصادی و کاهش سود بانکی، متوسط نسبت قیمت بر درآمد بازار رشد خواهد کرد. بنابراین با رشد نسبت قیمت بر درآمد بازار، صنایع بنیادی مانند صنایع پتروشیمی، بانک، چندرشته‌ای، مخابرات که مدت‌ها حاشیه‌نشین بوده و رشدی نداشته‌اند، مورد توجه قرار گرفته و بازده خوبی خواهند داشت.

رییس هیات‌مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان‌آتی گفت: خبرهای مثبت از افزایش احتمال توافق ایران با گروه 1+5 درخصوص تعداد سانتریفیوژها و همچنین صحبت‌های رییس‌جمهور امریکا درخصوص حذف تحریم‌ها بدون نیاز به مجوز کنگره ازجمله خبرهای سیاسی بود که بازار طی چند روز گذشته به آن واکنش مثبت نشان داده است.

اسلامی بیدگلی رییس هیات‌مدیره آرمان‌آتی با اشاره به تاثیر مثبت رسیدن به توافق هسته‌یی در بازار، خبرهای اقتصادی را عامل موثرتری برای رشد بازار خواند و گفت: خبرهای اقتصادی شاید بیشتر تاثیرگذار باشند به‌عنوان نمونه اینکه نرخ سود بانکی 2درصد کاهش یابد و 20درصد برای سپرده‌های جدید اعلام شود و از طرف دیگر نرخ سپرده قانونی نیز کاهش پیدا کند و به 10درصد برسد، خبر بسیار خوبی برای بازار تلقی می‌شود.

وی افزود: این موضوع نشان‌دهنده آن است که دولت با اتخاذ سیاست‌های پولی انبساطی قصد دارد تا ارایه تسهیلات و پول را برای هدایت آن در چرخه تولید، بیشتر کند. هرچند ممکن است نقدینگی در جامعه افزایش یابد اما کاهش نرخ سود بانکی، شرایط را برای جذب پول در بازار سرمایه فراهم می‌کند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه دولت می‌تواند از کاهش جهانی بهای نفت به‌عنوان یک فرصت استفاده کند، اظهار کرد: بهای نفت در بازارهای جهانی در حال کاهش است و این موضوع می‌تواند کسری بودجه را برای کشور رقم بزند و تبعاتی را در پی داشته باشد، بنابراین دولت بیش از هر زمان دیگر نیازمند افزایش صادرات برای مثبت‌کردن تراز تجاری خویش و جبران کسری بودجه است. بنابراین مشوق‌های صادراتی را در نظر گرفته و می‌گیرد و سعی خواهد کرد تا با گشایش‌های سیاسی شرایط را برای افزایش صادرات فراهم کند.

اسلامی بیدگلی با تاکید بر فاکتورهای مثبت حاکم‌شده در بازار تصریح کرد: با وجود همه عوامل ذکر‌شده و تصمیمات سازنده دولت که سعی دارد کشور را از رکود خارج کند، هنوز برخی ابهامات برای برخی صنایع وجود دارد ولی آنچه مسلم است سرمایه‌گذاران به دولت تدبیر و امید اعتماد دارند و همین اعتماد سبب شده تا بازار مدت‌ها در رکود باقی بماند و فروش هیجانی نداشته باشد و در شرایط فعلی هم همین اعتماد سبب شده تا کم‌کم نقدینگی وارد بورس شود و بخش تقاضا تقویت شود.

وی ادامه داد: از دیگر عوامل قابل‌اتکا در شرایط فعلی گزارش مالی شرکت‌هاست. سرمایه‌گذاران بیش از هروقت دیگر باید گزارش مالی شرکت‌ها را برای تصمیم‌گیری‌های خود مدنظر قرار دهند و با فاصله‌گرفتن از هیجانات زودگذر و فرصت‌های وسوسه‌انگیز سفته‌بازی، به‌دنبال سهامی باشند که با گزارش‌های میان‌دوره‌یی خوب و قیمت بر درآمد پایین پتانسیل رشد سود را دارند. این کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: افق سرمایه‌گذاری میان‌مدت، بازده خوبی برای سهامداران رقم خواهد زد. چون شرایط روبه‌بهبود است و سرمایه‌گذارانی که مدت‌ها، رکود بازار را تحمل کرده و از فروش سهام خود خودداری کرده‌اند، می‌توانند این‌بار هم با در‌نظر‌گرفتن افق سرمایه‌گذاری میان‌مدت خود را از ریسک نوسان‌های بازار دور کرده و با دردسر کمتر، بازدهی منطقی داشته باشند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران