شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 6327 | |
یک کارشناس بازار سرمایه چگونگی آماده‌سازی افراد جدید برای ورود به بازار سرمایه را تشریح کرد. شاهین شایان‌آرانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نخستین و مهم‌ترین ویژگی این است که فرد باید بپذیرد که این بازار ریسک بسیار بیشتری از سپرده‌گذاری بانکی دارد. بنابراین آدم‌هایی باید به این بازار ورود کنند که ریسک‌پذیر هستند و اگر در برهه‌یی ضرر کردند، زندگی‌شان به‌هم نریزد و بپذیرند که بخشی از این فعالیت می‌تواند منجر به ضرر و بخش دیگر آن منجر به سود‌های بسیار بالاتر از نرخ بانکی شود. شایان‌آرانی دومین موضوع مهم در ورود به بازار سرمایه را شناخت مکانیسم و محرک‌های تعیین قیمت‌ها در بازار دانست و افزود: فرد باید در این زمینه مطالعه داشته باشد. یعنی زمانی‌که قیمت سهم یک شرکت بالا یا پایین می‌رود آن فرد بتواند محرک‌های اصلی آن را تشخیص دهد که درنهایت اگر فرد سودی کند سود سواد و آگاهی خود را خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه افراد برای ورود به بازار سرمایه باید بخشی از منابع سرمایه‌شان را به این بازار بیاورند، گفت: هرچقدر هم یک فرد درجه ریسک‌پذیری داشته باشد، پیشنهاد نمی‌شود که همه پول خود را در این بازار سرمایه‌گذاری کند، چرا که هر‌کس باید سبد سرمایه‌گذاری خود را تقسیم کرده و همه پول خود را در یکجا سرمایه‌گذاری نکند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: پس از این موضوع فرد باید با کارگزار‌های مختلف صحبت کند و درنهایت از بین آنها یک کارگزار مطمئن و امین که بیشتر می‌تواند با او ارتباط برقرار کند را انتخاب کند.

شایان‌آرانی گفت: سرمایه‌گذاران باید توجه داشته باشند که حتما به بازار سرمایه با دید میان‌مدت و بلند‌مدت نگاه کنند، چرا که فضای بازار سرمایه فضایی نیست که بخواهیم در آن موج‌سواری کرده و با رویکرد کوتاه‌مدت به آن نگاه کنیم؛ بنابراین افرادی که وارد می‌شوند حداقل باید یک‌دوره دو‌ساله را در بازه زمانی خود ببینند.

وی گفت: در‌حال‌حاضر فضای بازار سرمایه در حالت بلاتکلیفی قرار دارد و منتظر نتایج مذاکرات هسته‌یی است. خوشبختانه برنامه اقتصادی دولت خوب است و تورم، نرخ ارز و دیگر شاخص‌های اقتصادی به‌خوبی مهار شده و اقدامات لازم برای تحریک رشد اقتصادی انجام شده است.

شایان‌آرانی افزود: در عین‌حال هنوز بازار سرمایه دستخوش تیرگی تحریم است که کلا اقتصاد ما را تحت‌الشعاع قرار داد. از این‌رو، اگر مذاکرات نتیجه مثبت دهد بستر اقتصادی ما هم برای یک رشد جدی مبتنی بر شاخص‌های واقعی اقتصادی آماده است. بنابراین نمی‌توان گفت که همین الان باید سهام خرید بلکه باید منتظر ماند نتیجه مذاکرات چه می‌شود. البته این موضوعات برای سرمایه‌گذاران خرد است، اما سرمایه‌گذاران عمده در همین فضا هم می‌توانند کار کرده و فرصت‌های مناسبی را پیدا کنند.

این کارشناس‌ارشد حوزه بازار سرمایه درباره افزایش غیرمنطقی قیمت سهام‌ها در سال گذشته گفت: من عامل مشکل بورس را ورود افراد غیرحرفه‌یی نمی‌دانم بلکه مشکل را رشد قیمت‌ها بدون پشتوانه اقتصادی می‌دانم یعنی قیمت‌ها به‌طور کاذب افزایش یابد و مسوولان نظارتی هشدار لازم را در این زمینه ندادند.

شایان‌آرانی تصریح کرد: در آن زمان به‌دلیل مشکلات بازارهای دیگر سرمایه‌گذاران در هیچ حوزه‌یی نمی‌توانستند وارد شوند و طبیعتا به بازار سرمایه ورود کردند و در این میان عده زیادی از سرمایه‌گذارانی بودند که ذاتا ریسک‌پذیر بوده و به‌ناچار وارد بازار سرمایه شدند، بنابراین اشتباه در نرخ‌گذاری غلط و عدم تعادل در اقتصاد کشور در حوزه بازار پول و سرمایه است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران