شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 60807 | |

افتتاح معاملات گواهی سپرده زعفران در بورس

فردا (یک‌شنبه ۲۴بهمن ماه) در شهر مقدس مشهد با حضور جمعی از مقامات ارشد بازار سرمایه کشور و استانداری خراسان رضوی، معاملات گواهی سپرده زعفران در بورس کالای ایران با همکاری اتحادیه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی خراسان‌رضوی به طور رسمی افتتاح می‌شود.

به گزارش«تعادل» به نقل از بورس کالای ایران، در این روز با حضور مهرفرد قائم مقام وزیر کشاورزی، امیری معاون سازمان بورس و اوراق بهادار، سلطانی‌نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران و جمعی از مقامات استانداری و مدیران ارشد سازمان وزارت جهاد کشاورزی، اتحادیه زعفران و تشکل‌های مربوطه با عرضه زعفران انبار اتحادیه تعاونی‌های روستایی استان خراسان رضوی در قالب گواهی سپرده کالایی به طور رسمی این معاملات راه‌اندازی می‌شود.

براساس این گزارش، بازار زعفران در کشور ما مبتنی‌بر خرده‌فروشی است و سال‌هاست که عرضه و معامله زعفران ایرانی در بازارهای جهانی با مشکلات زیادی روبه‌رو بوده و با توجه به عدم یکپارچگی و صادرات فله‌یی ایران نتوانسته است، جایگاه خود را در بازار جهانی زعفران تثبیت کند. تجربه سایر کشورها در عرضه و معامله کالاهایی که در تولید آن مزیت دارند در بورس‌های کالایی آن کشورها نشان‌دهنده اهمیت بورس‌های کالایی در نظام مند کردن خرید و فروش و مرجعیت قیمتی کالاها در بازارهای جهانی است. از سویی دیگر کشاورزان خرد تولیدکننده زعفران در ایران نیز با توجه به حضور واسطه‌ها تاکنون نتوانسته‌اند آنچنان که باید از مزایای فروش کالای خود با قیمت مناسب بهره‌مند شوند. لذا بورس کالای ایران با توجه به تعهد ذاتی خود در اصلاح ساختار بازار محصولات در کشور همچنین اعتماد دولت به آن و اجرای طرح قیمت تضمینی بر مبنای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی که منجر به عرضه و معامله کل جو و ذرت تولیدی کشاورزان کشور طی سال جاری شد، بر آن است تا با عرضه گواهی سپرده زعفران به طور مستقیم از سوی کشاورزان در انبارهای پذیرش شده بورس کالا، گام بلندی در راستای برطرف کردن دغدغه‌های کشاورزان زعفران‌کار بردارد. این درحالی است که با استاندارد زعفران عرضه شده در بورس کالا که منطبق بر استانداردهای معتبر جهانی است می‌توان این کالای ارزشمند ایرانی را در قالب‌های بهتری به بازارهای جهانی عرضه کرد و عرضه زعفران در تالار صادراتی بورس کالای ایران می‌تواند مرجعیت قیمتی زعفران ایران را در بازارهای جهانی به دنبال داشته باشد. بی‌تردید با راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران، نقدشوندگی این محصول برای کشاورزان افزایش می‌یابد و کشاورزان می‌توانند با ارائه محصول خود به انبارهای بورس کالا و دریافت قبض انبار، از این قبض به عنوان پشتوانه تسهیلات استفاده کرده و محصول خود را به فروش برسانند. همچنین بورس کالای ایران هم از این آمادگی برخوردار است که تسهیلات ویژه‌یی برای صادرات زعفران فراهم کند.


«وتوسم» بلوک ۴۲ درصدی «ونیرو» را فروخت

سرمایه‌گذاری توسعه ملی در آخرین روز کاری هفته گذشته، بلوک 42.7 درصد سرمایه‌گذاری نیرو را به همان قیمت پایه و ارزش 31.6 میلیارد تومان به مالک معروف و آشنا فروخت. سرمایه‌گذاری توسعه ملی بعد از ناکامی چند روزه پیش فروش بلوک 8.5 درصدی لامیران، ، دیرز 42.7درصد سهام سرمایه‌گذاری نیرو را عرضه کرد که بدون رقابت فروخته شد. این بلوک شامل 171میلیون و 164هزار و 579 سهم «ونیرو» بود که به قیمت پایه هر سهم 1855ریال و به ارزش 31.6میلیارد تومان توسط کارگزاری حافظ برای شرکت سرمایه‌گذاری ایران(که شرکتی معروف و آشنا بوده و رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل آن علی نقی خاموشی و عباس صمیمی هستند) خریداری شده است. به این ترتیب «وتوسم» رسما از ترکیب هیات‌مدیره «ونیرو» و مدیریت این شرکت 40میلیارد تومانی خارج شد.


تلاش‌های بورس کویت برای بین‌المللی شدن

بورس اوراق بهادار کویت در راستای افزایش تلاش‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران با اعمال تغییرات در ساختارهای معاملاتی، ابزارهای جدیدی مثل شاخص معاملات آپشن وشاخص معاملات فیوچر را راه‌اندازی کرد. به گزارش تعادل، بورس کویت که به عنوان بورس اوراق بهادار کویت معروف است با همکاری مقامات قانون گذار بازار سرمایه و همچنین بخش سپرده‌گذاری اوراق بهادار و تسویه وجوه، در نظر دارد ساختار معاملاتی این کشور را تغییر دهد.

براساس این گزارش، بورس این کشور در نظر دارد با معرفی یک پروسه جدید معاملاتی همراه با تسویه وجوه پس از آن، سلایق مختلف را در بازار این کشور تامین کند. کشور نفتی کویت با همکاری برخی از همسایه‌های خود در تلاش است تا سرمایه‌گذاران منطقه‌یی و بین‌المللی را جذب کند و با این هدف، در تلاش برای مدرنیته‌سازی ساختار معاملاتی است. پس از افزایش حجم معاملات در زمینه اوراق مشتقه، این بازار ابزارهای معاملاتی گوناگونی را معرفی کرده تا بتواند سرمایه‌گذاران را در منطقه خاورمیانه به سرمایه‌گذاری ترغیب کند. بورس‌های ابوظبی، عربستان سعودی و قطر نیز در این بین قوانین جدیدی برای اوراق قرضه منتشر کرده‌اند تا تنوعی در معاملات خود ایجاد کنند.

سخنگوی بورس کویت در این زمینه اظهار داشت: بورس کویت برنامه‌های مدون و هدف داری را برای توسعه خود در سال‌های آتی تنظیم کرده است. برخی از این برنامه‌ها مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند و برخی دیگر همچنان در انتظار اخذ مجوز هستند. سخنگوی بورس کویت یکی از اهداف اصلی این تغییرات را جذب سرمایه‌گذار خارجی و بین‌المللی کردن بورس کویت در آینده‌یی نزدیک دانست. این بازار در ماه‌های اخیر با اعمال تغییرات در محدوده نوسان قیمت روزانه و افزایش حجم معاملات سهامداران، معاملات این کشور را با تغییرات چشمگیری مواجه کرده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران