شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 60638 | |

رییس سازمان بورس صراحتا تاکید کرد

تضمین انصاف در نشر اطلاعات با اهمیت شرکت‌های بورسی

گروه بورس| علی رمضانیان|

اولویت اول ما سهام است، سهام باید به عنوان حقوق مردم حفظ شود، ما به حد بهینه بازار بدهی اعتقاد داریم، اینکه دولت بدهی‌های خود را پرداخت می‌کند، ما نیز ترجیح دادیم که اوراق در پروژه‌های ایجادی منتشر شود. البته سیاست‌گذاران می‌توانند به قانونگذاران پیشنهاد دهند و خواهش کنند که مسیری که صلاح کشور است در قوانین دیده شود، پس ما از مجلس تقاضا کردیم که بازار بدهی را به سمتی هدایت کنند که اهرم برای رشد اقتصادی کشور باشد و بازار سرمایه نیز سهام را به عنوان یکی از ابزارهای مهم و قدیمی بازار در اولویت قرار دهد.

به گزارش «تعادل» رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در دومین نشست خبری خود با بیان مطالب فوق در خصوص بازار بدهی افزود: ما به هرحال در قانون مکلف شدیم که از حقوق سهامداران دفاع کنیم، هر جا که تضییع شده است باید دفاع کنیم، البته اختیار ما محدود است و قانون به ما اختیار نامحدود نداده است، ولی اگر جایی لازم باشد پیگیری قانونی صورت گیرد، این کار را انجام می‌دهیم.


رشد 67درصدی ضریب نفوذ

شاپور محمدی در خصوص عملکرد سازمان بورس در دولت یازدهم، با بیان اینکه از ابتدای فعالیت دولت حجم بازار گسترش یافته و ارزش بازار از 244هزار میلیارد تومان به 635هزار میلیارد تومان رسیده است، اظهار داشت: از این میزان 120هزار میلیارد تومان آن مربوط به صندوق‌های با درآمد ثابت است و بخشی از آن هم‌اکنون در بازار سرمایه وجود ندارد و در بانک‌ها سرمایه‌گذاری شده است. سخنگوی سازمان بورس با اشاره به قانون جدید ضرورت رعایت حداقل سرمایه‌گذاری 5درصدی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید نقش فعال‌تری در بازار سرمایه داشته باشند.

به گفته این مدیر ارشد بازار سرمایه، ارزش بازار در ابتدای کار دولت 642هزار میلیارد تومان بوده که در قیاس با 4سال قبل 2.7 برابر شده است که نشان از بزرگ شدن بازار دارد. محمدی با اشاره به اینکه هدف و برنامه‌ریزی سازمان بورس افزایش نقدشوندگی است، تصریح کرد: بحث ضریب نفوذ بازار سرمایه نیز اهمیت بسزایی دارد به‌طوری که در آغار کار دولت حدود شش و نیم میلیون نفر کد معاملاتی داشتند که هم‌اکنون به 10میلیون و 849هزار نفر رسیده است و این ارقام نشان از آن دارد که ضریب نفوذ 67درصد رشد را تجربه کرده است و افراد بیشتری وارد بازار سرمایه شدند. سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: افزایش ضریب نفوذ دو پیامد مهم دارد. از یکسو فرهنگ‌سازی در این بازار قدرت بیشتری خواهد داشت و از سوی دیگر توجه بیشتر سیاست‌گذاران به بازار سرمایه را به همراه دارد. دکتر محمدی با اشاره به 45میلیون اوراق سهام عدالت تاکید کرد: با عملیاتی شدن سهام عدالت، تعداد سهامداران کشور بالغ بر 55میلیون نفر خواهد شد. بنابراین بازار سرمایه ایران در آینده نزدیک یکی از مردمی‌ترین بازارهای سرمایه دنیا خواهد شد. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه در ابتدای فعالیت دولت تعداد 299نهاد مالی در کشور فعال بود، ابراز داشت: در دی ماه امسال این تعداد به 485نهاد مالی رسیده است. سخنگوی سازمان بورس افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی را یکی دیگر از اقدامات اخیر دانست و گفت: سرمایه‌گذاری خارجی

در بورس در اوایل دولت 39میلیارد تومان بود که هم‌اکنون به 1300میلیارد تومان رسیده است. وی اظهار داشت: در مورد حق تقدم‌ها کارگروهی در حال بررسی است و البته باید مقوله حق تقدم و بازگشایی و توقف نمادها پیگیری شود.

11 اقدام طی 7ماه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه صحبت‌های خود به 11 اقدام اخیر سازمان بورس اشاره کرد و گفت: افشای اجباری تولید و فروش ماهانه از جمله اقدامات خوبی است که باعث شده گزارش‌های مالی واقعی شرکت‌ها به بازار سرمایه منعکس شود.

دکتر محمدی ادامه داد: ابلاغ دستورالعمل افشای صورت‌های مالی بر اساس استاندارد بین‌المللی IFRS، ارتقا و به‌روزرسانی سامانه معاملاتی، تفکیک هسته معاملاتی بورس و فرابورس، ساماندهی عرضه‌های اولیه، راه‌اندازی سامانه رصد، راه‌اندازی سامانه قوانین و مقررات، راه‌اندازی تابلوی مشخص برای شرکت‌های SME و دانش‌بنیان و همچنین مشخص شدن راهکاری برای صندوق‌های جسورانه در فرابورس از دیگر اقدامات صورت گرفته در بازار سرمایه طی یک‌سال اخیر بود.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: راه‌اندازی سامانه سمتا اقدام خوبی است که از قبل شروع شده و هم‌اکنون در حال به‌روزرسانی است. با کمک این سامانه دادخواهی سهامداران در بورس و محاکم قضایی به سرعت پیش می‌رود و امیدواریم در احقاق حقوق سهامداران موثر‌تر عمل شود. محمدی همچنین موضوع ارسال مستقیم اطلاعات به کدال را از دیگر اقدامات صورت گرفته در بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: با این اقدام عدم تقارن اطلاعاتی کاهش یافته است. در این بین وظایف مدیران شرکت‌ها و همچنین شرکت‌های حسابرسی دارای اهمیت است و مدیران باید در صیانت اطلاعات و نشر آن در کدال دقت به خرج دهند. وی افزود: تکمیل ابزارهای بازار سرمایه از دیگر اقدامات صورت گرفته است و ابراز امیدواری کرد که این اقدامات جذابیت و رونق بیشتر بازار سرمایه را به همراه داشته باشد.


برجام و بازار سرمایه

سخنگوی سازمان بورس در خصوص سودآوری بازار سهام در بعد از برجام برای سهامداران نیز گفت: باید بازه زمانی را برای تحلیل مشخص کرد، اما باید توجه داشت که سبد سرمایه‌گذار در بلندمدت جواب خوبی می‌دهد، ولی خیلی از سهامداران خارج شده و برخی دیگر سود کرده‌اند، اما اینکه برجام به تنهایی باید سود همه را تضمین می‌کرد، حرف منطقی نیست. برجام به تنهایی تضمین‌کننده سود نیست. در حالی که از 10تا 30عامل تنها یک عامل در این تحلیل دیده می‌شود. به گفته محمدی در تحلیل بازار سرمایه، تحلیل همه‌جانبه لازم است و اینکه در مورد یک عامل صحبت کنیم، این تحلیل همه‌جانبه نیست؛ البته باید به بازار سرمایه کمک شود.


صورت‌های مالی بیمه‌ها هم اصلاح می‌شود

محمدی در ادامه به الزام برای افشای اجباری اطلاعات تولید و فروش بر اساس آمار واقعی اشاره کرد و اظهار داشت: سازمان بورس بر این خواسته خود تاکید دارد و شرکت‌ها باید این کار را با دقت بالا اعلام کنند تا شفافیت در بازار سرمایه افزایش یافته و باعث مانع شدن از نشر اطلاعات می‌شود و باعث می‌شود که شرکت‌ها به اطلاعاتی که به عنوان پیش‌بینی داده‌اند، مقیدتر باشند و احساس کنند که به هرحال ماه به ماه، عملیات تولید و فروش آنها تحت نظارت قرار می‌گیرد و مردم نیز به عنوان ناظران عمومی شرکت‌های تولیدی، اطلاعات مربوط را دریافت و قضاوت می‌کنند. وی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل صورت‌های مالی جدید نیز گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف شده است که این صورت‌های مالی را عملیاتی کند که از سال آینده نیز شرکت‌هایی که سرمایه آنها بالاست، باید صورت‌های مالی را به صورت IFRS یا گزارشگری مالی بین‌المللی تدوین کرده و بانک‌ها و بیمه‌ها جزو آن هستند و البته هماهنگی نیز با بیمه مرکزی برای اجرایی شدن این موضوع در بیمه‌ها هر چه زودتر عملیاتی شود.

انصاف در نشر اطلاعات را تضمین می‌کنیم

وی ابراز امیدواری کرد که این فعالیت‌ها در احقاق حق سهامداران موثرتر عمل کرده و گفت: ارسال مستقیم اطلاعات به کدال در دولت یازدهم انجام شده و اینکه اطلاعات به لحظه و به صورت مستقیم ارسال می‌شود، باعث شده که عدم تقارن اطلاعاتی کاهش یابد؛ اگرچه هنوز معتقدیم که برای برابری اطلاعاتی و منصفانه بودن شرایط اطلاعات شرکت‌ها، اقدامات زیادی باید صورت گیرد و کشور لازم دارد که اطلاعات شرکت‌های بورسی به صورت دقیق‌تر و به‌روز‌تر و به نحوی متقارن، از طریق مدیران شرکت‌ها دریافت کنیم. معاون سابق وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: مدیران شرکت‌های بورسی در صیانت این اطلاعات و تامین منصفانگی نشر اطلاعات در کدال باید دقت بیشتری را به خرج دهند، البته ما اقدامات تکمیلی را برای نظارت صورت خواهیم داد؛ ضمن اینکه در بورس اوراق بهادار تهران و بورس کالای ایران نیز معاملات اختیار خرید راه‌اندازی شده و فعال است که امید می‌رود با افزایش جذابیت این اوراق با سهولت بیشتر، رونق بیشتری بر این معاملات در کشور داشته باشیم.


اتصال حقوق مالکانه به قیمت جهانی

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از سیاست‌هایی که در بازار سرمایه دنبال شده، مربوط به نرخ خوراک پتروشیمی‌ها بوده که در دولت یازدهم، حل و فصل شده؛ البته اگرچه این فرمول شاید می‌توانست بهتر باشد، اما اکنون هم مطلوب است و این فرمول خود را با قیمت‌های جهانی تعدیل می‌کند. به گفته سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار، در مورد حقوق مالکانه نیز سازمان بورس برنامه‌هایی دارد که چنین فرمولی تصویب شود و به قیمت‌های جهانی متصل شده و متناسب با قیمت محصولات معدنی، قیمت مواد اولیه هم تعدیل شود. این پیشنهاد هم‌اکنون ارائه شده و در حال پیگیری است. محمدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اینکه به صندوق‌های با درآمد ثابت مهلت داده شود، این کار صورت گرفته، اما وقتی این صندوق‌ها می‌خواهند تمدید کرده و افزایش سقف بدهند، سازمان می‌تواند با درخواست آنها موافقت نکرده و ادامه کار صندوق را متوقف کند، درحالی که ما علاقه‌مند به توسعه بازار هستیم، اما اینکه مقررات مربوط به این صندوق‌ها را ما تعیین کنیم، این اختیار قانونی ماست و مقررات مربوط به فعالیت‌ها از نظر انضباطی باید از سوی سازمان تنظیم شود.

تصمیم‌گیری برای صندوق ثبات

وی درخصوص عدم تشکیل صندوق ثبات نیز گفت: صندوق ثبات تکلیف قانونی وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز صندوق توسعه ملی است. قانون مقرر کرده که بخشی از منابع صندوق توسعه ملی، تا یک‌درصد درآمد سالانه به این صندوق واریز شود که محل آن نیز از طریق سپرده‌هایی است که صندوق توسعه ملی در بانک‌ها دارد. به گفته محمدی، سازمان بورس تقاضا دارد که در نخستین جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی این موضوع بررسی شده و این منابع به بازار سرمایه وارد شود. وی همچنین درخصوص مذاکرات بازار سرمایه با بورس‌های دنیا گفت: مذاکرات انجام شده و با برخی کشورها هم روی تعامل و همکاری فنی در حوزه بازار سرمایه مذاکره شده که همکاری‌ها هم با کره‌جنوبی و هند صورت گرفته است. همچنین با سوئد و آلمان مذاکراتی در حال انجام است. اما در حوزه ابزارهای مالی اسلامی با مالزی و سایر کشورهای اسلامی در حال مذاکره هستیم. محمدی با تاکید بر اینکه ظرفیت جذب بازار سرمایه باید در عرضه‌های اولیه درنظر گرفته شود، گفت: سعی ما این است که سهام موجود از شادابی و رونق کافی برخوردار باشد، اگرچه به توسعه بازار سرمایه اعتقاد داریم، ولی سهم‌های شرکت‌های موجود نیز باید تقویت شده و مورد حمایت قرار گیرد.


عدم تاثیر ترامپ بر بازار سرمایه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص سرمایه‌گذاری خارجی در کشور با توجه به آغاز به کار ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهور امریکا نیز گفت: به هر حال حتی در زمانی که اوج تحریم‌ها علیه ایران بود، ایران سرمایه‌گذار خارجی داشت، چراکه در اقتصاد بازده حکمرانی می‌کند، اگرچه ریسک هم مهم است، ولی بازده‌ها تعیین‌کننده است که در بورس ایران نیز در بلندمدت وضعیت خوبی حاکم است و پتانسیل‌های ایران به‌خصوص در حوزه انرژی و معادن، بسیار بالاست و سرمایه‌گذاران هم به این فرصت‌ها و بازده توجه دارند. وی اظهار داشت: بعد از برجام امکان بیشتری فراهم شد و درراستای سیاست‌های کشورهای مختلف در پی توافق جامع هسته‌یی، سرمایه‌گذاری‌هایی صورت گرفت، سازمان بورس نیز در این حوزه اقداماتی انجام داد تا در کوتاه‌مدت نیز راه‌حل‌هایی برای نقل و انتقالات وجوه داشته باشد که بر این اساس سمات با بانک ملت، تفاهمنامه‌یی امضا کرد که در آنجا، مقررات ایجاد شد که اگر فردی در شعب خارجی بانک‌های ایرانی منابع داشته باشد، می‌تواند آنجا درخواست و بانک ملت از شعب داخلی، ریال در اختیار فرد قرار دهد. درنهایت بانک ملت متعهد بازگرداندن پول در خارج است.

محمدی گفت: به این وسیله مساله حساب متولی و انتقال پول حل شد اما تا اینکه همه سرمایه‌گذاران از این مطلع شده و ساز و کار را به کار گیرند، ممکن است زمان‌بر باشد، اما نقل و انتقال پول به صورت کلی نیز در حال پیگیری است و بانک مرکزی و بانک‌ها تلاش دارند این معضل را حل کنند و امیدواریم این مساله حل شود. وی اظهار داشت: در بحث افتتاح حساب برای خارجی‌ها نیز اقداماتی انجام شده و در شورای پول و اعتبار نیز با نظر مساعد به مرکز پولشویی ارسال شد و این مرکز هم موافقت کرده و به شورای پول و اعتبار برگشته و امیدواریم به‌زودی این مساله در شورا تصویب و مشکل آن حل و فصل شود، البته با تفاهمنامه با بانک ملت، نیاز به افتتاح حساب هم نداریم، ولی راهکارهای بلندمدت را هم در کنار کوتاه‌مدت دنبال کرده و معتقدیم که به‌صورت پایه‌یی باید حل و فصل شود. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: تحولات سیاسی که اشاره شد، مردم و دنیا آگاهی خوبی دارند و همواره مردم نسبت به واکنش‌های افراطی عکس‌العمل نشان می‌دهند و دادگاه‌ها نیز واکنش بسیار خوبی قرار داده‌اند و حق و حقوق همه مردم دنیا به وسیله قوانین صیانت می‌شود و بنابراین جای نگرانی نیست. درخصوص اینکه در بلندمدت تحولات سیاسی آثارشان بسیار کمرنگ خواهد بود و سودآوری است که حکم می‌کند و حتما سرمایه‌گذاران مطابق با سود خود تصمیم می‌گیرند.


پیگیری دریافت اطلاعات از بانک صادرات

وی اظهار داشت: ما درخصوص بانک‌ها و بیمه‌ها، اعتقاد داریم که همه باید به سودآوری آنها کمک کرده و کسب و کار همه این بیزینس‌ها باید سودآور شود. درخصوص بانک صادرات نیز با جدیت پیگیر هستیم و به محض اینکه اطلاعات ارائه شود، حتما باقی کارها دنبال خواهد شد و از ساز و کارهای قانونی برای گرفتن اطلاعات استفاده خواهیم کرد، البته بانک صادرات نیز موظف به پاسخگویی در این زمینه است. محمدی ادامه داد: نهادهای عمومی غیردولتی، خیریه‌ها و صندوق‌ها باید به بازار سرمایه اطلاعات داده و این بازار هم باید اطلاعات را افشا کند، در این زمینه اقدامات متعددی انجام شده و فراخوان‌هایی نیز صورت گرفته است. در این میان نامه‌های متعددی به این دستگاه‌ها ارسال شده و حتی عواقب قانونی عدم ارائه اطلاعات نیز به آنها گوشزد شده است. وی افزود: با نهادهایی که باید از صورت‌جلسات این شرکت‌ها خودداری کنند، مکاتبه کردیم و باید این اطلاعات ارائه شود و ادامه این مسیر را حتما خواهیم داشت. سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص قانون بازار سرمایه نیز گفت: لایحه جدید مکمل این قوانین است و قصد داریم که قوانین بازار سرمایه تکمیل شده و جایگزین نشود. البته باید توجه داشت که قیمت سهام، بازده فعالیت شرکت‌هاست و باید مدیران شرکت‌های تولیدی به بازار توجه بیشتری کرده و پاسخ‌دهی بیشتری به بازار در قبال شرکت‌های خود داشته باشند. محمدی با بیان اینکه سهامداران مدیرانی را انتخاب می‌کنند که بتوانند سودآوری شرکت را بیشتر کنند، گفت: شرکت‌های سودآور و شاداب، قیمت‌ها را معین می‌کنند و یک سخنرانی یا اشخاص سیاسی، اثر کوتاه‌مدت در بازار دارند، بنابراین چشم‌انداز مثبت است و سودآوری شرکت‌ها نسبت به سال گذشته، مطلوب‌تر بوده و این سودآوری‌ها اثرگذار خواهد بود. ضمن اینکه رشد اقتصادی کشور در حال بهبود است و روی بخش‌های مختلف اقتصاد، سرریز خواهد کرد و روی سودآوری شرکت‌ها اثرگذار خواهد شد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران