شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 59916 | |

مدیر نظارت بر نهادهای مالی تشریح کرد

فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی که با همت سازمان بورس امکان پذیر شده است در بلندمدت، کمک شایانی به کاهش نوسانات تند و تیز که هر از گاهی شاهد آن هستیم، خواهد کرد.

به گزارش «تعادل»، محمدرضا معتمد، مدیر نظارت بر نهادهای مالی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه، ضمن بیان مطلب فوق به هدف صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی اشاره کرد و گفت: هدف صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و خرید و فروش اوراق بهادار در چارچوب تعهدات بازارگردانی آن اوراق مطابق امیدنامه و کسب منافع از این محل است و درصورتی‌‌که صرفه و صلاح صندوق ایجاب کند، در قبال دریافت کارمزد در تعهد پذیره‌نویسی یا تعهد خرید اوراق بهادار موضوع بازارگردانی مشارکت کرده، که در این صورت وجوه جمع‌آوری شده و سایر دارایی‌های صندوق، پشتوانه تعهد آن خواهد بود.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی، مزایای تاسیس صندوق بازارگردانی برای متقاضیان را برشمرد و عنوان کرد: امکان تامین حداکثر 70 درصد از سرمایه صندوق به صورت سهام و حق‌تقدم موضوع عملیات بازارگردانی جهت تاسیس صندوق و همچنین در زمان فعالیت، به حداقل رساندن کارمزد و هزینه‌های معاملات سهام پرتفوی صندوق به واسطه معافیت‌های در نظر گرفته شده برای کارمزد معاملات صندوق، کاهش محدودیت‌های اعطای اعتباردهی و تسهیلات به صندوق از نگاه اساسنامه صندوق و در اختیار قرار دادن ایستگاه معاملاتی برای انجام معاملات از مهم‌ترین مزایای این صندوق‌هاست.

وی به قانون موجود برای تاسیس این نوع از صندوق‌ها اشاره کرد و بیان داشت: مطابق ماده 33 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، نقل و انتقال اوراق بهادار بازارگردانی بازارگردانان دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در بورس و فرابورس از پرداخت مالیات مقطوع نیم درصد (0.5%) معاف است. محمدرضا معتمد با بیان اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار نیز مزایایی برای فعالیت این صندوق‌ها در نظر گرفته است، اظهار کرد: صندوق‌های مذکور با اخذ مجوز از سازمان، مجوز معامله‌گری و بازارگردانی را دریافت می‌کنند و این صندوق‌ها طبق مقررات عضو اتاق پایاپای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه خواهند شد.

وی افزود: سقف کارمزدهای شرکت بورس اوراق بهادار تهران، شرکت فرابورس ایران، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از معاملات صندوق‌های مذکور 20 درصد سقف معاملات معمول اوراق بهادار در هر معامله تعیین می‌شود.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی ادامه داد: دارندگان واحدهای ممتاز صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی که موضوع بازارگردانی صندوق نیز سهام مشخص شده تحت تملک آنان است، می‌توانند با رعایت اساسنامه خود، در خارج از ساعات معاملات و بدون پرداخت هیچگونه کارمزد معاملات در چارچوبی که اساسنامه صندوق مشخص می‌کند، نسبت به انتقال سهام مربوطه به صندوق اقدام کند.

به گفته محمدرضا معتمد، مدیر صندوق برای سهامی که تعهد بازارگردانی دارد، می‌تواند از امکانات ایستگاه معاملاتی مستقل استفاده

کند. در پایان مدیر نظارت بر نهادهای مالی تاکید کرد: فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی که با همت سازمان بورس امکان پذیر شده است در بلندمدت، کمک شایانی به دوری از نوسانات تند و تیز و شدیدی که هر از گاهی شاهد آن هستیم، خواهد کرد. وی افزود: هدف بازارگردان این است که همواره سهام را متعادل نگه دارد و صف خرید و فروش را از بین برده و قیمت سهام را به سوی ارزش ذاتی سوق دهد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران