شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 58860 | |

رییس سازمان بورس تشریح کرد

گروه بورس|

سخنگوی سازمان بورس ضمن اشاره به جلسات متعدد پیشین با فعالان بازار سرمایه همچنین مدیران عامل کارگزاری‌ها اظهار کرد: طی نشست‌های گذشته با فعالان بازار سرمایه بسیاری از مسائل آنها در حوزه‌های مختلف بازگو و شنیده شد و براساس آن روند اصلاح مشکلات بازار سرمایه در دستور کار سازمان بورس قرار گرفت و تاکنون اقدامات زیادی انجام شده و این راه ادامه خواهد داشت.

به گزارش«تعادل» رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در جمع مدیران عامل کارگزاری‌های بازار سرمایه حاضر شد و به پرسش‌های آنها پاسخ داد.

رییس سازمان بورس در این نشست که به همت کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار برگزار شد ضمن اشاره به اقدامات اصلاحی گسترده انجام شده طی 5 ماه گذشته بر اهمیت صنعت کارگزاری تاکید و بیان کرد: صنعت کارگزاری نخستین گام برای ورود به بازار سرمایه است و همه افراد فعال در بورس یا در کارگزاری‌ها مشغول به کار هستند یا برای خرید سهام به کارگزاری‌ها مراجعه می‌کنند. محمدی با بیان اینکه این صنعت در همه کشورها دارای اهمیت است و یکی از مهم‌ترین ستون‌های بازار سرمایه محسوب می‌شود، گفت: شکل‌گیری بازار سرمایه بدون فعالیت کارگزاری‌ها قابل تصور نیست. سخنگوی سازمان بورس ضمن اشاره به جلسات متعدد پیشین با فعالان بازار سرمایه همچنین مدیران عامل کارگزاری‌ها اظهار کرد: طی نشست‌های گذشته با فعالان بازار سرمایه بسیاری از مسائل آنها در حوزه‌های مختلف بازگو و شنیده شد و براساس آن روند اصلاح مشکلات بازار سرمایه در دستور کار سازمان بورس قرار گرفت و تاکنون اقدامات زیادی انجام شده و این راه ادامه خواهد داشت.

رییس سازمان بورس یکی از دغدغه‌های کارگزاران و همه فعالان بازار سرمایه را رفع اختلال‌های موجود در سامانه معاملات دانست و گفت: در همه دنیا و در همه حوزه‌ها، رویکرد‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات با برخی اختلالات عملیاتی مواجه است و در سامانه معاملات ما نیز مشکلاتی وجود داشت که روند داد و ستد را با اختلال مواجه می‌کرد. محمدی افزود: یکی از نخستین اقدامات انجام شده سازمان بورس در چند ماه گذشته کاهش حداکثری مشکلات سامانه معاملات بود. با وجود تحریم‌ها و مشکلات ناشی از آن، تلاش و همت متخصصان داخلی مانع از توقف کار بازار سرمایه بود اما به هر حال ما در سامانه معاملات شاهد مشکلاتی بودیم که امروز بخش زیادی از آنها برطرف شد و نیز تلاش گسترده‌یی برای به روزرسانی این سامانه آغاز شده و مشکلات آن در سال آینده به حداقل ممکن خواهد رسید.

سخنگوی سازمان بورس با اشاره به اینکه به روزرسانی سامانه معاملات گام اول توسعه فناوری اطلاعات بازار سرمایه است، ادامه داد: امروز توسعه کمی و کیفی سامانه معاملات ازجمله طراحی سامانه ملی به شکل جدی دنبال می‌شود و برای آن برنامه‌های متعددی پیش‌بینی شده است.

رییس سازمان بورس به توسعه ابزارهای مالی که یکی دیگر از خواسته‌های فعالان بازار سرمایه بود، اشاره کرد و گفت: توسعه ابزار‌های مالی نوین همواره مورد توجه سازمان بورس قرار دارد و یکی از این ابزارها که در تعادل و ثبات بازار سرمایه نقش بسزایی دارد «اختیار خرید و فروش» است. خوشبختانه در ماه گذشته فاز اول اجرایی شدن معاملات «آپشن» با راه‌اندازی «اختیار خرید» کلید خورد و به زودی فاز دوم آن یعنی«اختیار فروش» نیز عملیاتی خواهد شد.

محمدی با بیان اینکه نتیجه راه‌اندازی«اختیار خرید» در شروع کار مثبت بود و با اجرایی شدن «اختیار فروش» نتایج بهتری نیز حاصل خواهد شد، ادامه داد: به اعتقاد برخی از صاحب‌نظران بازار سرمایه تببین استراتژی «آپشن» یک ضرورت است و من نیز به آن معتقدم. آپشن در ابتدای راه قرار دارد و بحث فرهنگ‌سازی و آموزش استفاده از این ابزار در دستور کار سازمان بورس است. سخنگوی سازمان بورس یکی از مهم‌ترین اقدامات چند روز گذشته را عملیاتی شدن«بوک بیلدینگ» دانست و با اشاره به اینکه برای اجرایی شدن این گزینه تلاش بسیاری صورت گرفت، بیان کرد: «بوک بیلدینگ» مانند آن است که ثبت سفارش متقاضیان خرید در یک اتاق تاریک انجام شود؛ به گونه‌یی که آنان قادر نخواهند بود از قیمت سفارشی سایر متقاضیان آگاهی پیدا کنند. این امر کمک می‌کند که افراد به سمت تحلیل و ارزیابی سهام حرکت کنند. این رویکرد داد و ستد منصفانه و شفاف بازار سرمایه را به همراه دارد و از بروز رفتارهای هیجانی در کشف قیمت‌ها جلوگیری خواهد کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران