شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 58371 | |

مشاور معاون اول رییس‌جمهوری:

آن زمان که قیمت سنگ‌آهن در وضعیت خوبی قرار داشت، فعالان این حوزه اقدام به عرضه سنگ‌آهن از طریق بورس کالا نکردند در حالی که بهتر بود در آن زمان این موضوع اجرایی می‌شد اما حضور مشتریان چینی در بازار مانع از اجرایی شدن عرضه سنگ‌آهن از طریق بورس کالا شد.

قیمت سنگ‌آهن و گندله باید از وضعیت دستوری و دولتی خارج شود بنابراین کاملا موافق هستم که قیمت‌ این کالاها از طریق بورس مشخص شود.

مصطفی موذن‌زاده، مشاور معاون اول رییس‌جمهوری در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه با بیان این مطلب درباره عرضه سنگ‌آهن از طریق بورس کالا گفت: آن زمان که قیمت سنگ‌آهن در وضعیت خوبی قرار داشت، فعالان این حوزه اقدام به عرضه سنگ‌آهن از طریق بورس کالا نکردند در حالی که بهتر بود در آن زمان این موضوع اجرایی می‌شد اما حضور مشتریان چینی در بازار مانع از اجرایی شدن عرضه سنگ‌آهن از طریق بورس کالا شد.

موذن‌زاده در ادامه درباره وضع عوارض بر صادرات اظهار کرد: برای تعیین وضع عوارض باید بخش خصوصی و دولتی به یک تفاهم بلندمدت دست پیدا کنند. به عبارتی حرف هر دوطرف یعنی دولت و بخش خصوصی را شنید تا در این رابطه بخش خصوصی با وزارتخانه و دولت به یک تفاهم دست پیدا کنند.

مشاور معاون اول رییس‌جمهور تصریح کرد: این تفاهم باید به صورتی باشد که اگر قیمت‌ها از حدی بالا‌تر رفت، بخش خصوصی به دولت کمک کند اما اگر قیمت‌ها کاهش یافت، دولت به بخش خصوصی کمک کند. بنابراین در این رابطه باید هر دوطرف به یک تفاهمنامه بلندمدت دست پیدا کنند اما کسی به موضوع تفاهمنامه بلندمدت توجهی ندارد.

مشاور معاون اول رییس‌جمهوری با اشاره به تکمیل زنجیره ارزش فولاد اظهار کرد: باید به این نکته توجه داشت که دیگر تولید شمش فولاد (فولاد معمولی) توجیه اقتصادی به همراه ندارد در نتیجه باید به سمت تولید فولادی با ارزش افزوده حرکت کرد اما متاسفانه اهمیت این موضوع بر فعالان این صنعت هنوز مشخص نشده و همچنان دنبال تولید فولاد معمولی هستند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران