شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 57810 | |

مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس:

در راستای برنامه‌های سازمان بورس درخصوص پیشگیری از جرایم و تخلفات، ارتقای سلامت محیط کسب و کار، ایمن‌سازی و شفافیت فضای بازار سرمایه با توجه به شکایات متعدد مردم، اسامی و نشانی 23 سایت بدون مجوز فعالیت در زمینه مشاوره سرمایه‌گذاری، سبدگردانی، سیگنال و تحلیل فروشی به معاونت فضای مجازی دادستانی ارائه شد و متعاقبا همه موارد مذکور

مسدود شد.

در اقدامی پیشگیرانه و برای حمایت از سرمایه‌گذاران به‌ویژه سرمایه‌گذاران خرد، با پیگیری‌های مدیریت امور حقوق و انتظامی سازمان بورس، 23 سایت غیرمجاز در زمینه ارائه مشاوره سرمایه‌گذاری، سبدگردانی، سیگنال و تحلیل فروشی مسدود شد.

محمد علی شیری‌زاده، مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس با بیان این خبر به پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه گفت: در ماه‌های اخیر برخی افراد فریبکار بدون داشتن مجوز فعالیت و احراز صلاحیت‌های لازم به ارائه مشاوره سرمایه‌گذاری و سبدگردانی روی آوردند و با وعده پولدار شدن و چند برابر کردن سرمایه در کوتاه‌مدت، اقدام به فریب برخی سرمایه‌گذاران کردند درحالی‌که اگر ادعاهای‌شان صحت داشت، خود از این پیشنهادهای رویایی استفاده می‌کردند تا پولدار شوند که نیازی به جمع کردن این سبک از درآمد نداشته باشند.

وی با تاکید بر گسترش شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های اینترنتی در ماه‌های اخیر اظهار داشت: براساس شکایات دریافتی، مبنی بر کلاهبرداری افرادی فریبکار که بدون تحصیلات عالی دانشگاهی و سوابق مرتبط با بازار سرمایه اقدام به دریافت مبالغی در قالب حق مشاوره یا کارمزد کردند، سازمان بورس برای جلوگیری از ضرر و زیان سهامداران فریب‌خورده به این موضوع ورود کرد.

شیری‌زاده افزود: در راستای برنامه‌های سازمان بورس درخصوص پیشگیری از جرایم و تخلفات، ارتقای سلامت محیط کسب و کار، ایمن‌سازی و شفافیت فضای بازار سرمایه با توجه به شکایات متعدد مردم، اسامی و نشانی 23 سایت بدون مجوز فعالیت در زمینه مشاوره سرمایه‌گذاری، سبدگردانی، سیگنال و تحلیل فروشی به معاونت فضای مجازی دادستانی ارائه شد و متعاقبا همه موارد مذکور مسدود شد.

این مقام مسوول تصریح کرد: در صورت تکرار اقدامات یادشده، موضوع از طریق مراجع قضایی جهت مجازات عاملان فریب مردم پیگیری خواهد شد، کمااینکه حق تظلم خواهی شاکیان خصوصی زیان‌دیده نیز به قوت خود باقی است.

شیری‌زاده درخصوص اقدام سازمان در قبال فعالیت غیرمجاز کانال‌های تلگرامی در زمینه سیگنال‌فروشی و ارائه مشاوره سرمایه‌گذاری و سبدگردانی گفت: اقدام قضایی علیه چند کانال در دست پیگیری است که در صورت مجوز دادستان، نتایج رسیدگی به عموم اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی توضیح داد: شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری و سبدگردانی ازجمله نهادهای مالی هستند که براساس قانون بازار اوراق بهادار و با اخذ مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار، بر اساس قراردادهایی مشخص برای سرمایه‌گذاران سبدگردانی و مدیریت دارایی می‌کنند یا به آنها مشاوره سرمایه‌گذاری ارائه می‌کنند.

شیری‌زاده ادامه داد: شرکت‌های دارای مجوز به لحاظ تحت نظارت بودن یک منبع قابل اطمینان برای سرمایه‌گذاران هستند.

یادآور می‌شود؛ «سامانه کدال» یک مرجع رسمی برای افشای اطلاعات ناشران است که به موجب قانون بازار اوراق بهادار و طی زمانبندی‌های مشخص اطلاعات از طریق آن برای عموم انتشار می‌یابد و سرمایه‌گذاران با مراجعه به اطلاعات ناشران می‌توانند درخصوص خرید یا فروش اوراق بهادار خود تصمیم‌گیری کنند. بنابراین افشای اطلاعات از هر طریق دیگر جز سامانه مذکور، غیرقانونی بوده و مستوجب مجازات کیفری

است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران