شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 52321 | |

رییس کمیته فقهی بورس مطرح کرد

از آنجا که شرکت‌ها تمایل دارند با گشایش‌های اقتصادی اخیر، فورا برای خرید هواپیما اقدام کنند، اوراق اجاره بهترین روشی است که می‌تواند قراردادهای خرید آنها را تامین مالی کند؛ چرا که سریع‌تر به نتیجه می‌رسد.

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، اوراق اجاره را مطلوب‌ترین و سهل الوصول‌ترین ابزار بازار سرمایه برای تامین مالی پروژه‌های خرید هواپیما در کشور دانست. غلامرضا مصباحی مقدم در گفت‌وگو با سنا، گفت: از آنجا که شرکت‌ها تمایل دارند با گشایش‌های اقتصادی اخیر، فورا برای خرید هواپیما اقدام کنند، اوراق اجاره بهترین روشی است که می‌تواند قراردادهای خرید آنها را تامین مالی کند؛ چرا که سریع‌تر به نتیجه می‌رسد.

مصباحی مقدم، اوراق استصناع را از دیگر ابزارهایی دانست که در وضع فعلی، در تامین مالی صنعت هوایی کشور کاربرد دارد اما چون بیشتر در هنگام سفارش ساخت معنا پیدا می‌کند، برای سال‌های آینده قابل استفاده است. این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اعلام آمادگی بازار سرمایه برای دراختیار گذاشتن این ابزارها افزود: خوشبختانه روش‌های تامین مالی، پیش از این چند بار عملیاتی شده است. بنابراین، شرکت‌های خدمات حمل و نقل هوایی می‌توانند هم به صورت ریالی و هم به صورت ارزی از این روش‌ها استفاده کنند.

مصباحی مقدم با یادآوری تجربه بازار سرمایه در تامین مالی شرکت ماهان برای خرید هواپیما گفت: ماهان چند خرید خود را از راه اوراق اجاره تامین مالی کرد و موفق بود و ظاهرا هنوز هم از این روش استفاده می‌کند. رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: البته جاهای دیگر هم وارد شده‌اند و از این روش‌های تامین مالی استفاده کرده‌اند؛ به هر حال، کاری است که هم تجربه و هم چکش خور شده و موفقیت خودش را اثبات کرده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران