شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 52240 | |

«تعادل» از تالار شیشه ای گزارش می‌دهد

گروه بورس|

روز گذشته، بورس تهران به کام فعالان بازار با رشد نمادهای قندی شیرین شد. دیروز اغلب نمادهای صنعت قند با تقاضای بالا دنبال شده و برخی آنها با صف خرید به تعطیلات رفتند.

به گزارش «تعادل»، در هفته‌های اخیر قیمت مواد اولیه کارخانجات قند و شکر روبه افزایش بوده و چشم‌انداز مثبتی نیز در این صنعت وجود دارد. براساس نظر کارشناسان شروع فصل برداشت چغندر قند و تولید شکر، صدور دستور رییس‌جمهور برای پرداخت مطالبات قندی، تداوم افزایش قیمت نرخ جهانی شکر، افزایش مصرف شکر در فصل و ایام خاص محرم و صفر و افزایش قیمت شکر داخلی تولید کارخانجات قندی از‌جمله عوامل افزایش قیمت سهام نمادهای گروه قندی است.

بر این اساس، در معاملات چهارمین روز بورس اوراق بهادار پس از سایپا، نماد معاملاتی قند ثابت خراسان بیشترین ارزش و حجم معامله را به خود اختصاص داد، به‌طوری که در این نماد بیش از ۸۸میلیون سهم به ارزش حدود ۱۲میلیارد تومان در ۴۷۹۰نوبت دادوستد مورد معامله قرار گرفت.


وضعیت دادوستد تالار شیشه‌ای

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات دیروز چهارشنبه 7مهر95 با افزایش 157واحدی به رقم 77هزار و 300واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با 69واحد افزایش عدد 15هزار و 60واحد را برای خود ثبت کرد.

شاخص سهام آزاد شناور اما با 316واحد افزایش به رقم 85هزار و 985واحد دست یافت. شاخص بازار اول نیز با افزایش 151واحدی به رقم 53هزار و 836واحد رسید و شاخص بازار دوم هم با 103واحد افزایش به عدد 170هزار و 548واحد دست یافت. شاخص کل فرابورس (آیفکس) اما دیروز بدون تغییر محسوسی در ارتفاع 817واحد متوقف شد.

براساس این گزارش، دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه سایپا با 53واحد، فولاد مبارکه با 36واحد و ایران خودرو با 28واحد افزایش بالاترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با 9واحد، سرمایه‌گذاری آتیه دماوند با 8واحد و پتروشیمی مبین با 5واحد کاهش بالاترین تاثیر منفی را بر برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران به بیش از 209میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک‌میلیارد سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 86هزار و 50نوبت دادوستد بود.

طی معاملات دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری اعتبار ایران، موتوژن، حق‌تقدم خرید سهام ایران دارو، حق‌تقدم خرید سهام معدنی و صنعتی گل‌گهر و حق‌تقدم خرید سهام لیزینگ رایان سایپا از‌سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های میدکو، حق‌تقدم خرید سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن فروردین93 متوقف شد.

دیروز در عین حال 12میلیون سهم شرکت پاستوریزه پگاه گلستان از‌سوی شرکت صنایع شیر ایران برای نخستین‌بار در فرابورس عرضه و به قیمت هر سهم 476تومان کشف قیمت شد. «غگلستا» مبلغ فروش محصولات خود در سه ماهه اول امسال نسبت به دوره مشابه سال مالی قبل را با کاهش 13.01درصدی محقق کرده است. دیروز 10میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذرآب ازسوی سهامدار عمده این شرکت کد به کد شد. در گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان اما اندکی بیش از 5میلیون سهم به ارزش بیش از 655میلیون تومان کد به کد شد. 4.5میلیون سهم شرکت اعتباری ملل نیز به ارزش بیش از 500میلیون تومان دیروز به کدهای تابعه سهامدار عمده این موسسه منتقل شد.

با سنگین‌تر شدن سایه شایعات مربوط به فریز نفتی در بازارهای جهانی درحالی روند معاملات با نوسان‌های شدید مواجه شده که تکاپوی معامله‌گران و کارگزاران در بازار فلزات جهانی روی اوراق مشتقه باعث شده تا بازار فلزات اساسی جهانی همچنان با نوسان‌های رو به بالا مواجه باشد، هر چند که به نظر می‌رسد این نوسان‌ها چندان دوام نخواهد داشت.

براساس این گزارش، در بورس تهران نیز دیروز با جذاب شدن قیمت سهام در خودرویی‌ها همزمان با انتظار برای انتشار گزارش‌های عملکردی 6ماهه بازار سهام شاهد شکل‌گیری صف خریدهای میلیونی در پایان معاملات شرکت‌های پیشرو این گروه همزمان با غلبه تقاضا بر عرضه سهام بود.

در گروه لبنیاتی‌ها نیز همسو با کشف قیمت سهام عرضه اول «غگلستا» همچنان این گروه با صف خریدهای پرحجم در اغلب نمادهای معاملاتی روبه‌روست. در این گروه لبنیات پاک دیروز با صف خرید 13میلیون سهمی باوجود افزایش عرضه سهام ازسوی حقوقی‌ها در بالاترین دامنه مثبت قیمتی به کار خود پایان داد. دیروز در گروه معدنی‌ها اما موضوع ذخایر معدنی سنگ‌آهن در ایران در کنار تاثیر افزایش قیمت‌های جهانی فلزات اساسی باعث شد تا انگیزه برای خرید سهام در این گروه برای معامله‌گران اغلب حقیقی افزایش یابد. دیروز بازار سهام بازاری به نسبت پرحجم‌تر از روز گذشته بود که حاکی از سبقت تقاضا از عرضه سهام همسو با افزایش امیدواری‌ها نسبت به رشد بازار در نیمه دوم امسال بود. بازاری که برای حضور پررنگ‌تر در روزهای آینده با امیدواری گام‌های خود را محتاطانه برمی‌دارد.


داد و ستد بازارهای فرابورس

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران از افزایش بیش از 2میلیون و 600 هزار سهم به حجم پیشین عرضه اولیه شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان خبر داد و این اقدام را در راستای پاسخ به ثبت تقاضای چشمگیر معامله‌گران آنلاین عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، بهنام محسنی با بیان اینکه در جریان معاملات دیروز بازار فرابورس درحالی عرضه اولیه پگاه گلستان صورت گرفت که تعداد 12میلیون سهم به این عرضه اختصاص یافته بود؛ به تقاضای قابل ملاحظه معامله‌گران آنلاین اشاره کرد و گفت: بر همین اساس تعداد 2میلیون و 609 هزار و 107سهم به 12میلیون سهمی که برای عرضه اولیه تخصیص یافته بود، افزوده شد تا بتوان از این طریق پاسخ کاملی به تقاضای معامله‌گران آنلاینی که در این خرید حضور یافته بودند، داده شود.

وی ضمن تشکر از سهامدار عمده شرکت پگاه گلستان؛ این اقدام را صرفا با موافقت و همکاری آن ممکن دانست و گفت: با آنکه طبق اطلاعیه عرضه اولیه قرار بود تعداد 12میلیون سهم «غگلستا» به این عرضه اختصاص یابد اما در نهایت با افزایش سهمی که با موافقت سهامدار عمده رخ داد، تعداد 14میلیون و 609 هزار و 107سهم به این عرضه تخصیص داده شد.

در جریان معاملات دیروز همچنین در مجموع بازارهای فرابورس ایران بیش از 253میلیون ورقه بهادار به ارزش 119میلیارد تومان مورد مبادله قرار گرفت. شاخص فرابورس نیز پس از افت و خیزهای مکرر به رشد کمتر از یک واحدی بسنده کرد و در ارتفاع 817 واحدی متوقف شد.

بازار سهام فرابورس نیز دیروز شاهد نقل و انتقال 186میلیون سهم به ارزش بیش از 663.3 میلیارد تومان بود. نماد معاملاتی شرکت گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی صدرنشین این بازار قرار گرفت؛ چراکه تعداد 42.5میلیون سهم به ارزش14میلیارد تومان در آن دادوستد شد.

در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس نیز سرمایه‌گذاران نقل و انتقال 334هزار و 788ورقه به ارزش 30میلیارد تومان را تجربه کردند. در این بازار «اخزا7» کماکان به صدرنشینی خود به لحاظ ثبت بالاترین حجم و ارزش ادامه داد. در این نماد تازه وارد دیروز بیش از 156هزار ورقه دست به دست شد که ارزش آن نیز بالاتر از 13میلیارد تومان بود.

در روندی دیگر؛ در معاملات اوراق تسهیلات مسکن نیز شاهد افت قیمتی اغلب نمادهای مورد معامله و دادوستد تسه‌ها در محدوده قیمتی 83 تا 89 هزار تومان بودیم.

درنهایت ETFها نیز در آخرین روز معاملاتی هفته معامله 2.2میلیون ورقه به ارزش 2میلیارد و 700میلیون تومان را به ثبت رساندند که نسبت به روز معاملاتی گذشته با افت حجم و ارزش معاملاتی همراه بود. صندوق سرمایه‌گذاری آرمان آتی کوثر دیروز بالاترین حجم و ارزش معاملات ETFها را تجربه کرد به طوری که در این صندوق یک میلیون ورقه به ارزش یک میلیارد و 170میلیون تومان مورد مبادله قرار گرفت.


عرضه‌های بورس کالا

تالار صادراتی بورس کالای ایران روز چهارشنبه 7مهر ماه میزبان عرضه 58هزار و 800تن انواع قیر، عایق رطوبتی، وکیوم باتوم و لوب کات سبک بود.

به گزارش «تعادل»، 55هزار و 800تن انواع قیر نیز در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه شد. علاوه بر این 30هزار تن وکیوم باتوم و 19هزار و 674تن مواد شیمیایی نیز در این تالار عرضه شد. تالار محصولات کشاورزی نیز در این روز عرضه 51هزار و 434تن جو دامی در قالب طرح قیمت تضمینی، 2هزار و 150تن شکر سفید، 200تن مرغ منجمد، 4هزار تن کنجاله سویا، 5هزار تن ذرت دانه‌یی و 100تن روغن خام سویا را تجربه کرد. براساس این گزارش 11کیلوگرم شمش طلای شرکت استحصال مواد معدنی تخت‌سلیمان نیز در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه شد.


روز پرترافیک رینگ انرژی

در جلسه معاملاتی دیروز (چهارشنبه 7مهر ماه95)، علاوه بر معاملات مستمر در بازار قراردادهای سلف موازی استاندارد برق و قراردادهای سلف موازی استاندارد با سررسید یک سال و بیشتر در بازار مشتقه، کالاهای نفتای سنگین پالایش نفت تهران و حلال410 پالایش نفت آبادان در رینگ داخلی و سوخت هوایی شرکت ملی پخش فرآورده‌های ایران به مقاصد ارمنستان و عراق، نفت سفید شرکت ملی پخش فرآورده‌های ایران به مقصد عراق، حلال402 پالایش نفت تبریز، میعانات گازی پارس‌جنوبی و نفت کوره 380سانتی استوکس شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران عرضه خواهند شد. به عبارتی دیگر دیروز را می‌توان روزی متنوع و پرترافیک در عرضه‌های رینگ بین‌الملل نامید.

شایان ذکر است که در جریان معاملات سه‌شنبه (6مهر95)، در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران کالاهای متانول پتروشیمی شیراز، متانول پتروشیمی فن‌آوران، پنتان پلاس پتروشیمی پارس و قطران عمده ذوب‌آهن اصفهان در رینگ داخلی بورس انرژی ایران مورد عرضه قرار گرفتند. کل معاملات صورت گرفته در عرضه‌های عادی و عرضه‌های مازاد معادل 7هزار و 198تن به ارزشی بیش از 56میلیارد و 307میلیون ریال بود. از نکات حائزاهمیت معاملات این روز می‌توان به معامله 3هزار تن قطران عمده ذوب‌آهن اصفهان در رینگ داخلی اشاره کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران