شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 44842 | |

طی سال‌های اخیر گردش معاملات بورس کالا بین 5 تا 7درصدGDP (تولید ناخالص داخلی) کشور را تشکیل داده که رقم قابل ملاحظه‌یی به شمار می‌رود.

سلطانی نژاد با بیان مطلب فوق اظهار کرد: در حال حاضر 3دسته محصولات اصلی یعنی کالاهای پتروشیمی‌و فرآورده‌های نفتی، صنعتی، معدنی و کشاورزی در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: در همین راستا اگر بخواهیم بورس کالای ایران را با سایر بورس‌های کالایی منطقه مقایسه کنیم، بورس کالای ایران از لحاظ حجم و ارزش معاملات در جایگاه دوم بورس‌های کالایی منطقه قرار دارد.

مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: جایگاه دوم بورس کالای ایران در منطقه، یک افتخار ملی برای تمام مسوولان و افرادی که طی سال‌های قبل مقدمات راه‌اندازی بورس کالا در ایران را فراهم کرده‌اند به شمار می‌رود که امیدوارم با سرعت بیشتری در مسیر رشد و توسعه بورس کالا در بعد داخلی و بین‌المللی قدم برداریم.

حامد سلطانی‌نژاد با اشاره به جایگاه بورس کالا به‌عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه در اقتصاد ملی اظهار داشت: در شرایط فعلی کشور، مسوولیت مهمی ‌روی دوش بازار سرمایه به‌خصوص بورس کالا قرار دارد و یکی از راه‌های مناسب آشنایی هر چه بیشتر فعالان اقتصادی و مردم با کارکردها و ظرفیت‌های بورس، فرهنگ‌سازی از طریق روابط عمومی‌هاست.

سلطانی نژاد در ادامه به‌طور مختصر کارکرد بورس کالا در اقتصاد را برای حاضران تشریح کرد و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد، اقتصاد ما همواره در مورد قیمت‌گذاری کالاهای اساسی که در زندگی مردم اثرگذار هستند، با مشکل مواجه بوده است. به‌طوری‌که قیمت کالاها به صورت دستوری تعیین شده و اصطلاحا از مکانیسم کنترلی در اقتصاد ایران استفاده شده است.

اما در دنیا رفته‌رفته از مکانیسم کنترلی به سمت مکانیسم نظارتی حرکت شده است؛ یعنی به جای اینکه برای معامله‌گران و بازیگران بازار کالاها تعیین تکلیف شده و آزادی و خلاقیت از بازارها گرفته شود، معاملات در چارچوبی آزاد و شفاف صورت می‌گیرد و نهادهای مسوول نیز به راحتی امکان رویت و نظارت مبادلات را دارند.

مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: بورس‌های کالایی یکی از آن مظاهر سیستم‌های نظارتی هستند که در دنیا کاربرد فراوانی دارند؛ بورس‌های کالایی تاکنون علاوه بر سایر رسالت‌های‌شان، توانسته‌اند سازوکار نظارت بر قیمت‌گذاری و اینکه یک کالا با مکانیسمی ‌کارا کشف قیمت شود را مهیا کنند که بورس کالای ایران در همین راستا در اقتصاد ایران به جلو می‌رود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران