شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 43802 | |

هم‌اکنون سرمایه‌گذاران خارجی برای انتقال پول خود به ایران فرآیند پیچیده و طولانی را طی می‌کنند اما با وجود بازارهای رقیب حاضرند این موانع را پشت سر بگذارند، حاکی از بالا بودن میزان جذابیت بازار ایران است. مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران که برای شرکت در کنفرانس بانکی و مالی «اتصال مجدد ایران به جامعه مالی جهانی» به لندن سفر کرده بود پیش‌بینی کرد در صورت حل شدن بحث نقل و انتقال پول، شاهد حجم گسترده سرمایه‌گذاری خارجی در بورس و دیگر بخش‌های مختلف اقتصادی ایران خواهیم بود. حسن قالیباف‌اصل در گفت‌وگو با ایرنا گفت: یکی از بحث‌های صورت گرفته در این کنفرانس بحث نقل و انتقال پول به ایران بود و اینکه با وجود اجرایی شدن برجام، به دلیل عدم از سرگیری تعاملات بانکی، سرمایه‌گذاران خارجی همچنان پول‌های خود را به شکل قدیمی و از طریق صرافی‌ها به ایران منتقل می‌کنند و تاکنون گشایش زیادی دراین زمینه صورت نگرفته است.

وی بیان داشت: یکی از موارد مهمی که در کنفرانس لندن با حضور مقامات دولتی انگلیس مطرح شد، این بود که جامعه سرمایه‌گذاران خارجی و فعالان اقتصادی بین‌المللی انتظار دارند که بتوانند از طریق کانال‌های رسمی که همان بانک‌ها هستند، پول خود را به ایران منتقل کنند. قالیباف‌اصل افزود: البته این مساله نیز در کنفرانس مطرح شد که به دلیل مساله تحریم‌ها یک فاصله 10 ساله بین بانک‌های بین‌المللی و ایران اتفاق افتاده و اجرایی شدن برجام به معنای این نیست که یک‌شبه این فاصله از بین برود و برای رفع موانع نیاز به زمان است.

وی با بیان اینکه فضای مثبتی بر کنفرانس لندن حاکم بود، بیان داشت: با توجه به اینکه بانک‌های ایرانی که در لندن بانک دارند مجوزهای خود را برای فعالیت مجدد از نهادهای ناظر گرفته‌اند، این امیدواری وجود دارد که با رفع موانع، نقل و انتقال پول و ارتباطات بانکی به شکل عادی در‌ آید.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران همچنین ابراز امیدواری کرد که با حل بحث نقل و انتقال پول، حجم زیادی از سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بورس تهران و بخش‌های مختلف اقتصادی کشورمان صورت گیرد.

وی افزود: بورس اوراق بهادار تهران بدون شک برای سرمایه‌گذاران خارجی دارای جذابیت زیادی است و این مساله ناشی از فرصت‌های زیاد برای سرمایه‌گذاری در ایران به دلیل ظرفیت‌ها و تنوع بسیار بالای آن است. قالیباف‌اصل عنوان کرد: اما سرمایه‌گذاران خارجی در جریان دیداری که با آنها در حاشیه این کنفرانس داشتیم با وجود اذعان به وجود فرصت‌های زیاد برای سرمایه‌گذاری در ایران به بحث نقل و انتقال پول اشاره داشتند.

وی با بیان اینکه همین الان سرمایه‌گذاران خارجی برای انتقال پول خود به ایران فرآیند پیچیده و طولانی را طی می‌کنند، گفت: اینکه سرمایه‌گذاران خارجی با وجود بازارهای رقیب حاضر هستند این موانع را پشت سر بگذارند، «حاکی از بالا بودن میزان جذابیت بازار ایران» می‌تواند باشد.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران بیان داشت: البته بحث نقل و انتقال پول در برجام هم دیده شده است و امیدواریم که این بحث حل شده و شاهد حضور پررنگ سرمایه‌گذاران خارجی در کشور باشیم.

وی همچنین کنفرانس اتصال مجدد ایران به جامعه مالی جهانی را که روز پنج‌شنبه در لندن برگزار شد را گام مثبتی در شناساندن بیشتر بازار سرمایه ایران به‌شمار آورد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران