عرضه ذرت و جو کل کشور طی سال٩٥ در بورس کالا

۱۳۹۵/۰۱/۳۱ ۰۰:۰۰:۰۰
| | |


هیات دولت برای کمک به ارتقای کیفی محصولات و تولیدات کشاورزی و نیز امکان تامین مالی مورد نیاز با استفاده از نقدینگی موجود خریداران و سیستم بانکی، محصولات ذرت و جو را در تمام استان‌ها برای عرضه در بورس کالای ایران در سال1395 تعیین کرد.

در جلسه هیات دولت به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری، وزیران نیرو و کشور گزارشی از بارندگی‌های گسترده اخیر و مدیریت هماهنگ، بهنگام و موفق همه دستگاه‌های اجرایی و اطلاع‌رسانی به‌موقع که با حداقل تلفات انسانی و آسیب همراه بوده است، ارائه کردند.

اعضای هیات دولت ضمن تشکر از همه دستگاه‌های مسوول به‌ویژه سازمان هلال‌احمر، وزارتخانه‌های کشور، نیرو، راه‌وشهرسازی و استانداران استان‌های درمعرض سیل و استان‌های پشتیبان، سازمان صداوسیما و سازمان هواشناسی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، دستگاه‌های مسوول را ملزم به جبران خسارت‌ها و ترمیم خرابی‌ها کردند.

در ادامه جلسه گزارشی درخصوص «ارزیابی عملکرد دستگاه‌های مسوول درباره رفع مشکلات مربوط به آلودگی هوا» به هیات وزیران ارائه شد و طی آن اقدامات و فعالیت‌های انجام شده هریک از دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط درخصوص مقابله با آلودگی هوا و میزان تحقق آنها ازسوی اعضای دولت مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و بر استمرار تلاش‌های دستگاه‌های مسوول

تاکید شد.

همچنین هیات دولت برای کمک به ارتقای کیفی محصولات و تولیدات کشاورزی و نیز امکان تامین مالی موردنیاز با استفاده از نقدینگی موجود خریداران و سیستم بانکی، محصولات ذرت و جو را در کلیه استان‌ها برای عرضه در بورس کالای ایران در سال1395 تعیین کرد.

در ادامه دولت آیین‌نامه کشت فراسرزمینی را باتوجه به کمبود منابع آبی در ایران، محدودیت در فعالیت‌های بخش کشاورزی و جلوگیری از بروز مشکلات جدی در ایجاد ثبات و پایداری امنیت غذایی در کشور تصویب کرد.

به موجب آیین‌نامه یاد شده، وزارت جهاد کشاورزی مکلف است نسبت به تنظیم و ارائه مشوق‌ها و حمایت‌ها به متقاضیان کشت فراسرزمینی، ازجمله انجام پشتیبانی، ارائه اطلاعات و مشاوره‌های لازم به متقاضی و تعهد خرید محصولات یا تولید قراردادی درمورد محصولات موردنیاز اقدام کند.

در روش کشت فراسرزمینی باتوجه به گستره اراضی قابل کشت بلااستفاده در سایر نقاط دنیا، می‌توان با استفاده از دیپلماسی مطلوب از این منابع بهره‌برداری کرد. استفاده از این روش می‌تواند در چارچوب برنامه‌های بلندمدت به یکی از راهکارهای ثبات بخشیدن به عرضه محصولات اساسی، مدیریت عرضه و تامین آن از خارج کشور و تامین بخشی از نیازهای غذایی، کاهش فشار بر منابع آبی و خاکی کشور و حصول اطمینان در واردات محصولات مورد نیاز کشور از خارج مبدل شود. کاهش درصد ترجیحات تعرفه‌یی اقلام موضوع موافقتنامه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه از دیگر مصوبات جلسه بود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران