شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 41140 | |

عرضه بلوکی حق‌تقدم استفاده نشده پتروشیمی زنجان

بازار پایه فرابورس ایران، سی‌ام فروردین ماه شاهد عرضه یکجای حق‌تقدم استفاده نشده شرکت صنایع پتروشیمی زنجان خواهد بود. 417میلیون و 242هزار و 100 سهم از حق‌تقدم استفاده نشده شرکت پتروشیمی زنجان که قبل از مرحله بهره‌برداری قرار دارد (معادل 25درصد از مجموع سهام و حق‌تقدم سهام این شرکت)، به‌طور یکجا و نقد از طریق عرضه در بازار پایه اما طبق مقررات بازار سوم به فروش می‌رسد. قیمت پایه هر سهم جدید (حق‌تقدم استفاده نشده) این شرکت که کارگزار عرضه‌کننده آن نیز شرکت کارگزاری آریا بورس است، 300 ریال بوده و قیمت پایه کل آن 125میلیارد و 172میلیون و 630هزار ریال است.

بنا به این گزارش، عرضه یکجای سهام شرکت مذکور در نماد «زنجانح4»، مستلزم رعایت مقررات دستورالعمل ثبت و عرضه عمومی اوراق بهادار است و معاونت عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران نیز تنها در صورتی که کلیه ضوابط مربوطه رعایت شده باشد، اقدام به قطعی کردن معامله می‌کند. در این میان با توجه به آگهی تمدید مهلت پذیره‌نویسی عمومی افزایش سرمایه شرکت صنایع پتروشیمی زنجان در سامانه کدال، مهلت پذیره‌نویسی حق‌تقدم استفاده نشده این شرکت نیز تا روز سه‌شنبه 21 اردیبهشت ماه تمدید شده است.


خانه‌دار شدن یک هزار و 954 نفر از طریق فرابورس

در دومین هفته معاملات فرابورس ایران در سال 95، تعداد یک هزار و 954نفر با استفاده از 83هزار و 916 اوراق حق تقدم تسهیلات مسکنف وارد فرآیند دریافت تسهیلات از بانک مسکن شدند. حجم معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن در هفته منتهی به 19فروردین ماه جاری، 165هزار و 245 و ارزش معاملات این اوراق بالغ بر 127میلیارد ریال بود. معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال 89 در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است که هم‌اکنون بیش از 20 نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در این شرکت معامله می‌شود. براساس بخشنامه بانک مسکن، نرخ سود تسهیلات خرید خانه، فروش اقساطی و جعاله تعمیر مسکن از 18.5به 17درصد کاهش‌یافته و نرخ سود تسهیلات مشارکتی نیز 21درصد تعیین شده است. براساس اطلاعیه فرابورس، سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای زوجینی که تاریخ عقد آنها از اول فروردین‌ 85 و بعد از آن باشد (مشروط به استفاده نکردن از تسهیلات طرح 92) از 500میلیون ریال به سقف‌های جدید افزایش پیدا کرده است، به‌طوری‌که سقف تسهیلات برای هر پلاک ثبتی در تهران 100میلیون تومان و در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200هزار نفر مبلغ 80میلیون تومان است که در این صورت اوراق مورد نیاز برای تهران 200برگه و برای شهر‌های بالای 200هزار نفر 160برگه و برای سایر مناطق شهری که 60میلیون تومان برای هر پلاک ثبتی است، 120برگه خواهد بود. سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران 60میلیون تومان و در مراکز استان‌های بالای 200هزار نفر مبلغ 50میلیون تومان است که تعداد اوراق مورد نیاز در تهران 120ورقه و در مراکز استان‌ها 100ورقه است. استفاده از سقف‌های تسهیلاتی مذکور از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادرشده از نمادهای « آبان 94» و بعد از آن امکان‌پذیر است. پرداخت تسهیلات از محل اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادر شده در نمادهای مهر 94 و قبل از آن صرفا تا سقف‌‌های تسهیلات قبلی (50میلیون تومان برای زوجین و 35میلیون تومان برای سایر اشخاص) امکان‌پذیر خواهد بود.


رشد 193درصدی حجم معاملات آتی سکه

حجم معاملات آتی سکه طی هفته گذشته در بورس کالای ایران به 55هزار و 559 قرارداد و ارزش آن به بیش از پنج هزار میلیارد و ۸۳۵میلیون ریال رسید و رشد 193درصدی را نسبت به هفته ما قبل تجربه کرد. طی هفته اخیر در بین سررسیدهای فعال بازار آتی سکه، بیشترین حجم معاملات با 46هزار و 323 قرارداد به معاملات تحویل آبان ماه اختصاص داشت تا ارزش این سررسید نیز به بیش از یک هزار میلیارد و 392میلیون ریال برسد. این در شرایطی است که سررسید شهریور ماه سال جاری با حجم 6هزار و 575 قرارداد و به ارزش بیش 684میلیارد ریال در جایگاه دوم قرار گرفت. همچنین قرارداد تحویل اردیبهشت امسال نیز با یک هزار و 269 قرارداد به ارزش بیش از 130میلیارد ریال در جایگاه سوم معاملات قرار گرفت. در پایان نیز رتبه آخر معاملات به قرارداد آتی سکه تحویل تیر با یک هزار و 392قرارداد به ارزش 142میلیارد ریال اختصاص یافت. از طرفی بررسی روند معاملات آتی سکه در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته (پنج‌شنبه) نشان می‌دهد بهای سکه در سررسیدهای مختلف با افزایش روبه‌رو شد؛ به‌طوری‌که سکه تحویل اردیبهشت با قیمت یک میلیون و 26هزار تومان به فروش رسید که افزایش 0.46درصدی را در این روز به ثبت رساند. قرارداد تحویل تیر نیز با قیمت یک میلیون و ۳۷هزار تومان معامله شد و رشد 0.61درصدی را در این روز تجربه کرد. سکه تحویل شهریور سال آینده با قیمت یک میلیون و 49هزار تومان مورد معامله قرار گرفت و با افزایش 0.5درصدی نسبت به روز چهارشنبه اخیر روبه‌رو شد. در آخر نیز سکه سررسید آبان ماه با رشد 0.88درصدی با قیمت یک میلیون و 64هزار تومان معامله شد. از سویی در بازار نقدی نیز سکه و دلار درجهت معکوس یکدیگر حرکت کردند، تا جایی که دلار با 10تومان کاهش به قیمت 3هزار و 480تومان رسید، ولی سکه تمام بهار آزادی با هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و 25هزار تومان رسید.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران