شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 371 | |

«فرمول کیفی‌سازی و فرآیند نهایی شدن طرح‌های توسعه‌یی پالایشی‌ها تا اواخر شهریور از جمله مسایل مطرح در نشست نمایندگان شرکت ملی نفت با مدیران بورسی و پالایشی بود، به ویژه کیفی‌سازی که ابهام زیادی داشت، بنابراین مقرر شد فرمول کیفی‌سازی با در نظر گرفتن دیدگاه شرکت‌های پالایشی و تبعات این تصمیم بر عملیات سود‌آوری شرکت‌ها به نتیجه قطعی برسد و یک فرمول جامعی در نظر گرفته شود که کیفی‌سازی و بهبود کیفیت محصولات پالایشی انجام گیرد تا این شرکت‌ها از اجرای طرح‌های توسعه‌یی متضرر نشوند.»

دکتر محمدرضا عربی معاون سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان خبر فوق درباره نتایج نشست نمایندگان شرکت ملی نفت با مدیران شرکت‌های پالایشی با حضور مدیران بورسی گفت: در این نشست سه جانبه بر سر مسایل فی‌مابین وزارت نفت و شرکت‌های پالایشی تبادل‌نظر صورت گرفت که از دل آن چند تصمیم برای بهبود شرایط پالایشی‌ها و همچنین رفع ابهام در این صنعت گرفته شد. وی ادامه داد: قراردادی بین شرکت پالایش و پخش با شرکت‌های پالایشی امضا شد که طرفین بتوانند بر پایه قرارداد مستند ارتباط مستمری داشته باشند تا ارتباط دقیقی بین طرفین برقرار شود. عربی درباره بحث دوم مطرح شده در این نشست گفت: مساله کیفی‌سازی مساله مهمی بود که ابهام زیادی داشت، بنابراین مقرر شد این فرمول کیفی‌سازی با در نظر گرفتن دیدگاه شرکت‌های پالایشی و در نظر گرفتن فرمول این تصمیم بر عملیات سودآوری شرکت‌ها به نتیجه قطعی برسد و فرمول جامعی در نظر گرفته شود که هم کیفی‌سازی و بهبود کیفیت محصولات پالایشی انجام بگیرد و هم پالایشی‌ها از اجرای این طرح توسعه‌یی متضرر نشوند. این مقام مسوول تصریح کرد: مقرر شده ، ظرف چند روز آینده، نتیجه فرمول کیفی‌سازی قطعی و قراردهای فی‌مابین امضا شود که با روشن شدن این موضوع به روند سودآوری شرکت‌های پالایشی کمک خوبی می‌شود. وی درباره طرح‌های توسعه‌یی شرکت‌های پالایشی گفت: تا اواخر شهریور فرآیند نهایی شدن طرح‌های توسعه‌یی با همکاری شرکت پالایش و پخش به نتیجه می‌رسد و همان نقشه راهی برای طرح‌های توسعه‌یی که باعث افزایش کیفیت محصولات شرکت‌های پالایشی و افزایش قیمت محصولات با ارزش افزوده بالاتر می‌شود. معاون سازمان بورس تاکید کرد: با توجه به اینکه شرکت پالایش و پخش حکم نماینده شرکت ملی نفت را دارد این نشست و سایر نشست‌ها برای شفاف شدن اطلاعات و اعداد و ارقام مبادله شده بین طرفین است.

وی توضیح داد: رابطه شرکت ملی نفت به واسطه شرکت پالایش و پخش با شرکت‌های پالایشی انجام می‌گیرد چون صنعت پالایشی همزمان در نقش خریدار و فروشنده با شرکت نفت است این جلسات کمک می‌کند بعضی مسایل که با ابهام همراه است طی این جلسات شفاف شود و سهامداران اطلاعات دقیق‌تری از شرایط صنعت داشته باشند. این مقام مسوول درباره دو نتیجه دیگر این نشست گفت: بعضی پالایشگاه‌ها به خاطر اینکه وزارت نفت بالانس انرژی را نگه دارد مجبور به تولید برخی محصولاتی می‌شوند که هزینه‌های سر باری برای شرکت‌های پالایشی به همراه می‌آورد و این موضوع برای آنها مقرون به صرفه نیست.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران