شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 31443 | |

مدیرعامل سابق فرابورس عنوان کرد

مدیرعامل سابق فرابورس جای سیاست‌های مالی را در بسته اقتصادی خالی دانست و عنوان کرد: رونق مجدد بورس یک‌شبه اتفاق نیفتاده و برای برگشت رونق و اعتماد به این بازار باید مسیر طولانی را طی کرد و از تلاش مضاعف دست برنداشت.

مصطفی امید‌قائمی، مدیرعامل سابق شرکت فرابورس ایران، با اشاره به بسته اقتصادی دولت و تاثیر آن در بازار سرمایه به ایسنا گفت: بسته اقتصادی دولت مبتنی بر سیاست‌های پولی نوید‌بخش حرکت‌های خوبی است که به صورت اصولی می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی را برطرف کند، اما این بسته تنها سیاست‌های پولی را مورد توجه قرار داده و در مورد سیاست‌های مالی مواردی را مطرح نکرده است.

وی افزود: به این ترتیب صرفا با سیاست‌های پولی نمی‌توان اقتصاد را از رکود خارج کرد و باید سیاست‌های مالی و صنعتی نیز در نظر گرفته شود تا همزمان بتواند اقتصاد را از رکود خارج کند.

مدیرعامل سابق فرابورس ادامه داد: علاوه بر این یکی دیگر از مشکلات این بسته، نحوه اجرایی کردن سیاست‌هاست که به نظر می‌رسد با مشکل مواجه است زیرا ابهامات زیادی در نحوه اجرا وجود دارد به‌طوری که مشخص نیست کارت‌هایی که قرار است به افراد داده شود از طریق بانک است یا لیزینگ یا اوراق مشارکت از چه طریقی به پیمانکاران داده می‌شود؛ بنابراین در اجرای مفاد این بسته ابهاماتی وجود دارد که کار را سخت و زمانبر می‌کند.

امیدقائمی خاطرنشان کرد: برای بهبود عملکرد این بسته پیشنهاد می‌شود از سیاست‌های مالی نیز در کنار سیاست‌های پولی استفاده شود به خصوص در قیمت خوراک پتروشیمی‌ها بازنگری جدی صورت گرفته و در سیاست‌های ارزی تجدیدنظر جدی شود علاوه بر اینکه هرچه سریع‌تر روش‌ها و ضوابط اجرایی مشخص شود و ابهامات زودتر برطرف شود. وی معتقد است: این بسته جدید با توجه به رکود طولانی‌مدت در بازار سرمایه و از بین رفتن اعتمادها نمی‌تواند رونق را یک‌شبه به بازار برگرداند، بنابراین برای برگشت رونق بورس باید تا حد زیادی ممارست و تلاش زیادی صورت بگیرد تا دوباره اعتمادهای به این بازار بازگردد. مدیرعامل سابق فرابورس به اجرایی شدن برجام نیز اشاره کرد و گفت: با اجرا شدن برجام مبادلات خارجی رونق گرفته و میزان فروش شرکت‌ها افزایش می‌یابد، اما اثر آن در طولانی مدت روی بازار سرمایه و بنگاه‌های اقتصادی نمایان می‌شود.

امیدقائمی تصریح کرد: بنابراین هنوز تصمیمات اقتصادی و سیاسی اجرایی نشده است تا اثر آن در بنگاه‌های اقتصادی و بازار سرمایه مشاهده شود. ضمن اینکه دشواری‌های زیادی همچون کاهش قیمت نفت و قیمت مواد اولیه نیز بر سر راه اقتصاد وجود دارد. بنابراین با توجه به وضعیت رکودی حاکم بر اقتصاد و از بین رفتن سود صنایع نباید توقع داشته باشیم رونق یک‌شبه به بازار سرمایه بر‌گردد و اعتماد از دست رفته جبران ‌شود.

مدیرعامل سابق فرابورس تاکید کرد: برای رونق دوباره بورس باید مسیر طولانی را طی کرد و با ممارست و سیاست‌های کلان و بلند‌مدت این کار را پیش برد و از تلاش مضاعف دست برنداشت تا یک رونق طولانی‌مدت و اصولی را بتوانیم در بازار سرمایه شاهد باشیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران