شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 257 | |

دبیرکل سابق کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران، با اشاره به اینکه دولت برای تامین مالی بنگاه‌ها و پروژه‌های خود اوراق مالی قابل معامله در بورس منتشر می‌کند، به فارس گفت: اگر نرخ این اوراق که در بازار سرمایه قابل معامله است، جذاب‌تر باشد، بازار خوبی برای ورود سرمایه‌گذاران جدید ایجاد خواهد شد. الله‌وردی رجایی سلماس با بیان اینکه ایجاد مشوق‌های لازم در صنایع مختلف از راهکارهای حمایت از بازار سرمایه است، افزود: سرمایه‌گذاران در محلی سرمایه‌گذاری می‌کنند که نسبت به تورم و نرخ‌های رایج، سود بیشتری به‌دست بیاورند.

دبیرکل سازمان کارگزاران سابق با بیان اینکه طبق سیاست دولت، نرخ سود سپرده‌ها بر مبنای تورم کاهش پیدا خواهد کرد، گفت: اگر تولید بازده بالاتری نسبت به سایر بازارها داشته باشد، قطعا مردم در این بخش سرمایه‌گذاری خواهند کرد، چرا که در سال 91 نیز مشاهده کردیم، حجم زیادی از نقدینگی کم‌کم وارد بازار سرمایه شد و تولید به‌راحتی تامین مالی می‌شد. رجایی سلماس گفت: نقدینگی به‌شرطی وارد بازار سرمایه خواهد شد که میانگین نرخ سود از تورم و نرخ‌های رایج سپرده‌های بانکی بیشتر باشد و در صورتی بازار سرمایه رونق خواهد گرفت که حداقل سود تضمین شده به سرمایه‌گذار پرداخت شود.

وی ادامه داد: مردم اگر اطمینان پیدا کنند که سود بازار سرمایه از سپرده‌های بانکی به نسبت ریسک بیشتر خواهد بود، قطعا در این بازار سرمایه‌گذاری خواهند کرد. این مدیر با سابقه بازار سرمایه تاکید کرد که ورود نقدینگی به‌بورس به‌معنای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در تولید است و افزایش سرمایه‌گذاری در تولید هم منجر به افزایش رونق و خروج از رکود خواهد شد.

دبیرکل سازمان کارگزاران سابق با بیان اینکه شرکت‌های کوچک‌تر بورس طی ماه‌های گذشته بیشتر مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند، گفت: این شرکت‌ها به این دلیل که نقدینگی خود را در شرایط رکودی بهتر از شرکت‌های بزرگ‌تر کنترل می‌کنند و کمتر در معرض خطر قرار می‌گیرند.

وی با ارایه پیشنهادی در زمینه تامین مالی از طریق بازار سرمایه گفت: دولت همانند کشورهای اروپایی و همچنین ترکیه می‌تواند اوراق مالی 20ساله با نرخ‌های جذاب‌تر رایج برای طرح‌ها و پروژه‌های خود منتشر کند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران