شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 24489 | |

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران خواستار رعایت قواعد اقتصاد آزاد و رقابتی درمورد شرکت‌های بورسی شد.

حسن قالیباف‌اصل در واکنش به نامه سرگشاده سهامداران سنگ‌آهنی خطاب به رییس‌جمهور در اعتراض به مداخله دولت در قیمت‌گذاری سنگ‌آهن، اعلام کرد: شرکت‌های سنگ‌آهنی با پروانه بهره‌برداری، عدم پرداخت هزینه‌یی به نام بهره مالکانه و عدم وجود الزاماتی همچون حمایت از فولادسازان و فروش سنگ‌آهن ارزان وارد بورس شده‌اند و مردم با این شرایط و با فرض تداوم شرایط حاکم بر آنها اقدام به خرید سهام این شرکت‌ها کرده‌اند، حال آنکه بعد از پذیرش و عرضه سهام این شرکت‌ها در بازار اوراق بهادار دایما فضای کسب‌وکار این شرکت‌ها با وضع برخی قوانین و ابلاغ برخی مقررات تغییرات زیادی داشته است.

به گزارش «سنا» وی با بیان اینکه تغییرات پی در پی مقررات فضای کسب‌وکار شرکت‌های بورسی، نتیجه‌یی جز بی‌اعتمادی و نگرانی سهامداران ندارد، تصریح کرد: اگر شرکتی در بورس پذیرفته می‌شود باید به این موضوع مهم توجه شود که الزام و اجبار آن به پرداخت هزینه‌های مضاعف یا فروش محصول با قیمت دولتی و... می‌تواند منجر به ضرر سهامداران شود و اساسا در متغیرهای فضای کسب‌وکار انتظار می‌رود که توسط بازارها تعیین شود نه به صورت اجباری و دستوری.

مدیرعامل شرکت بورس با اشاره به اقدامات مثبت دولت در خصوص پیگیری مطالبات سهامداران صنعت پتروشیمی و پیگیری رفع دغدغه‌های آنها درباره نرخ خوراک و همچنین موافقت با تعویق طرح کیفی‌سازی پالایشگاه‌ها خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که در خصوص صنعت سنگ‌آهن، سهامداران حقیقی و حقوقی این صنعت مهم و استراتژیک هنوز با ابهامات زیادی مواجه هستند.

وی با اشاره به توقف نماد شرکت‌های سنگ‌آهنی در بورس تهران گفت: نماد شرکت‌های تولید سنگ‌آهن به دلیل احتمال اثر‌پذیری از طرح الزام شرکت‌های سنگ‌آهنی به حمایت از فولادسازان و تغییر نسبت قیمت فروش به شمش فولاد خوزستان و کاهش قیمت شمش متوقف شده‌اند.

قالیباف‌اصل در ادامه خواستار شفاف شدن فضای کسب‌وکار سنگ‌آهنی‌ها شد و گفت: از یک دهه گذشته تاکنون سلب پروانه بهره‌برداری معادن از تولید‌کنندگان سنگ‌آهن، تعیین عوارض بهره مالکانه سنگین، قیمت‌گذاری دولتی و عدم ایجاد فضای رقابتی و آزاد در این صنعت سبب شده تا آهنگ توسعه این شرکت‌ها کند شده و بازار سنگ‌آهن که وظیفه تامین نیاز تولید 55میلیون تن فولاد در افق 1400 را دارد با مخاطره جدی مواجه شود.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار در پایان خواستار رفع تمام محدودیت‌ها و تعدیل مقرراتی شد که موجب ضرر و زیان سهامداران سنگ‌آهنی و توقف طرح‌های توسعه این شرکت‌های بورسی می‌شود. یادآور می‌شود، روز یک‌شنبه 800 سهامدار صنعت سنگ‌آهن در نامه‌یی سرگشاده خطاب به رییس‌جمهور خواستار پایان یافتن مداخله‌های دولت در فضای کسب‌و‌کار شرکت‌های سنگ‌آهنی شده و از زیان‌های ناشی از این تصمیمات گلایه کردند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران