شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 2354 | |

رییس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس عنوان کرد

«صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه»، نهادهای مالی هستند که با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار تاسیس شده و به جمع‌آوری سرمایه از عموم و تخصیص آن به سرمایه‌گذاری در ساخت و تکمیل پروژه معین، در اساسنامه صندوق، می‌پردازد.

به گزارش ایسنا، رییس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس، با بیان جزییات صندوق‌های پروژه اظهار کرد: اصول طراحی این صندوق‌ها استفاده از ساختار صندوق (با توجه به مقررات موجود) برای پرهیز از چارچوب‌هایی است که باعث لختی ساختار شرکتی شده‌اند. برای استفاده از مفاهیم و روش‌های تامین مالی پروژه در طراحی ساختار مذکور ویژگی هر پروژه با پروژه دیگر متفاوت است. بهنام چاوشی با اشاره به تجارب موجود در این زمینه عنوان کرد: تجارب مختلف فنی در اجرای پروژه‌ها در سطح ملی در صنایعی مثل نفت، گاز، پتروشیمی، معدنی و نیروگاهی و... همچنین حضور شرکت‌های هلدینگ دارای شرکت‌های پروژه در بازار سرمایه از مزایای وجود تجارب مختلف برای راه‌اندازی صندوق‌های پروژه است کما اینکه حضور صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و صندوق‌های قابل معامله در بورس و فرابورس نیز از دیگر تجارب موفق در این زمینه قلمداد می‌شوند. رییس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس در خصوص ارکان این صندوق‌ها خاطرنشان کرد: مجمع صندوق، هیات‌مدیره صندوق، مدیر صندوق، ناظرفنی، متولی، متعهد پذیره‌نویس، بازارگردان و حسابرس از ارکان اصلی این صندوق‌ها محسوب می‌شوند.

چاوشی با اشاره به وظایف ناظر فنی در این پروژه‌ها یادآور شد: ناظر فنی صندوق، شخصی حقوقی فعال در حوزه مربوط به پروژه است که نظارت بر اجرای پروژه جهت تطبیق با طرح توجیهی و استانداردها و مقررات مربوطه و ارایه تذکرات لازم به شرکت‌پروژه (سهامی خاص) و ارایه گزارش‌های لازم در این زمینه به مدیر صندوق و متولی را دارد. شرکت‌پروژه مذکور یک شرکت سهامی خاص است که صندوق در بدو شکل‌گیری تاسیس می‌کند تا مدیریت ساخت پروژه را به عهده بگیرد. در واقع در مقایسه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، در صندوق‌های پروژه رکن مدیر ساخت وجود ندارد و وظایف آن توسط یک شرکت‌پروژه (سهامی‌خاص) که توسط صندوق ایجاد و مدیریت می‌شود، انجام می‌شود.

رییس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس وظایف بازارگردان این صندوق‌ها را این‌گونه بیان کرد: وظیفه اصلی بازارگردان، تامین نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری با انجام معاملات در بازار و دامنه مظنه تعیین شده خواهد بود در حالی که علاوه بر مابه‌التفاوت خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری، بازارگردان متناسب با تعهد بازارگردانی خود کارمزد ثابتی نیز از صندوق دریافت خواهد کرد. چاوشی شفافیت اطلاعاتی را یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های صندوق‌های پروژه قلمداد کرد و افزود: دارا بودن سایت و انتشار اخبار و اطلاعات مرتبط با پروژه‌های صندوق، انتشار گزارش‌های ماهانه پیشرفت پروژه‌ها از طریق سایت مربوطه، انتشار گزارش عملکرد و صورت‌های مالی صندوق در مقاطه سه‌ماهه و شش‌ماه و سالانه یکی از وظایف عمده صندوق‌ها در راستای شفافیت اطلاعاتی بیشتر خواهد بود. وی در خصوص افزایش سرمایه این قبیل صندوق‌ها گفت: مدیر صندوق می‌تواند با توجه به نیاز صندوق به وجوه نقد برای اجرای پروژه و با توجه به زمان‌بندی و مبالغ افزایش سرمایه پیش‌بینی شده در امیدنامه صندوق، پیشنهاد افزایش سرمایه صندوق را به همراه گزارش توجیهی خود به هیات مدیره صندوق ارایه ‌دهد که این افزایش سرمایه می‌تواند به روش افزایش سرمایه به قیمت اسمی یا قیمت بازار باشد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران