شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 2096 | |

روان‌سازی سیستم اقتصاد، مرتفع کردن قوانین دست‌وپاگیر و سختگیرانه دولتی، حمایت از 5 صنعت پیشرو به جای آنکه 5 قدرت بزرگ صنعتی را مجاب کنند، 5 وزیر صنعتی و اقتصادی مجاب شوند که مشکلات صنایع را حل کنند، راهکارهایی هستند که یک کارشناس بازار سرمایه در تبیین علل روند نزولی شاخص بازار سرمایه عنوان کرد.

در عین حال هستند کارشناسانی که معتقدند با وجود مشکلات و معضلاتی که بر سر راه صنایع و تولید داخلی وجود دارد، موضوعاتی مانند کاهش نرخ سود بانکی، افزایش نرخ برخی کالاها و تاثیر آن بر سودآوری شرکت‌ها و حرکت روبه جلوی سیاست خارجی و نیز شرایط مناسب بازارهای جهانی از دیگر عواملی هستند که شرایط کنونی را برای رونق بورس همراه می‌کنند. در همین راستا مدیرعامل سرمایه‌گذاری ملی با تاکید بر اینکه عملکرد ناموفق اقتصاد، مهم‌ترین عامل ریزش شاخص بازار سرمایه طی ماه‌های گذشته است، گفت: دولت باید هرچه زودتر قوانین دست و پاگیر را حذف و از صنایع مهم پیشرو کشور حمایت کند. علیرضا عسگری مارانی در مورد عوامل اصلی ریزش‌های شاخص بورس در بازار سرمایه طی ماه‌های گذشته اظهار داشت: مصادیق بورس اکنون ارتباطی به موارد گذشته ندارد و موضوع بحث واقعی اقتصاد و مشکلات فعلی آن است.

وی گفت: دولت و مجلس هم کمک واقعی و موثری به حل مشکلات فعلی بازار سرمایه که ریشه‌یی می‌شود، نکرده است. عسگری مارانی با بیان اینکه برای از بین بردن رکود باید در سیستم اقتصادی روان‌سازی انجام شود، گفت: مدت‌هاست که شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی با مشکلات عدیده‌یی ازجمله مباحث مربوط به مالیات و ثبت صورت‌جلسات مواجه هستند. وی گفت: با وجود اینکه در قانون بودجه، موارد مربوط به مالیات براساس تبصره 56 شرکت‌های بدهکار در سال 92 مصوب شده، اما در سال‌جاری اجرا می‌شود و بسیاری از شرکت‌ها را با چالش مواجه کرده است. این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه قوانین دست‌وپاگیر و سختگیرانه دولتی باید هر چه زودتر حذف شوند، گفت: در شرایط رکودی وجود چنین قوانین سختگیرانه‌یی منجر به تداوم رکود خواهد شد.

عسگری مارانی گفت: آقایان به جای اینکه این همه وقت با ابرقدرت‌ها برای دریافت مطالبات‌مان بگذرانند، باید از پتانسیل‌ صنایع داخلی استفاده کنند و به جای آن 5 وزیر صنعتی و نه 5 کشور بزرگ صنعتی را مجاب کرده و مشکلات صنایع مختلف را حل کنند، در آن صورت، اکنون با ارزش افزوده و سودآوری بیش از آن چیزی که در مذاکرات به‌دست آمده، عاید کشور می‌شد. عسگری مارانی با تاکید بر اینکه متاسفانه به فکر تولید نیستیم، گفت: اگر از ابتدای دولت آقای روحانی 5 صنعت پیشرو کشور حمایت می‌شد، اکنون بخش عمده‌یی از مشکلات اقتصادی حل شده بود. وی بااشاره به اشکالات نحوه اجرای اصل 44 قانون اساسی گفت: اخیرا سهام سنگ‌آهن مرکزی واگذار شد و از روزی که فروخته شده، خریدار امکان دریافت پاسخ از مسوولان ندارد و این نمونه بارز عملکرد ناموفق در همین دولت فعلی است.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: با وجود اینکه برخی شرکت‌ها به بخش خصوصی واگذار شده است و دولت حدود 20درصد سهام را در برخی شرکت‌ها دراختیار دارد، باز هم مدیرعامل و مدیر در بخش‌های پایین‌دستی انتخاب می‌کند.

وی افزود: تک‌تک عواملی که اشاره شد، بر روند بازار سرمایه اثرگذار است و مدیریت فعلی موجب شده تا چشم‌انداز مثبتی از آینده برای بازار وجود نداشته باشد. عسگری مارانی با تاکید بر اینکه اخیرا باتوجه به مشکلات صنعت سیمان مدیران این صنعت به وزارت آقای نعمت‌زاده نامه نوشتند، تا دو ماه به‌دلیل عدم امکان فروش محصولات تولید شده را متوقف کنند، گفت: به جرات می‌توان گفت در 80 سال گذشته این نخستین‌باری است که سیمان کشور با مشکل جدی فروش و انباشت کلینکر مواجه می‌شود. وی گفت: علاوه بر این با وجود اینکه 6 ماه از سال می‌گذرد هنوز قیمت اوره داخلی نهایی نشده و وزارت نفت به یکباره صورتحساب برای شرکت پتروشیمی ارسال می‌کند که از نظر دنیای سرمایه‌گذاری جرایم کیفری برای آن درنظر می‌گیرند، چراکه اکنون بازار سرمایه به‌دلیل چنین تصمیماتی شدیدا متاثر شده است. این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در دولت‌های کشورهای دیگر برای خروج از رکود و حل مشکلات صنایع لیدر حمایت می‌شوند، گفت: در همین دولت اوباما که 1500میلیارد دلار بدهی به‌دلیل دو جنگ ایجاد شده بود، با حمایت 3 صنعت بانک، بیمه و خودرو و استفاده از بنگاه‌های بزرگ آنان که لیدر محسوب می‌شوند، مشکلات را برطرف کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران