شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 15755 | |

سال گذشته نرخ بهره مالکانه معادن سنگ‌آهن 30درصد بود و در نخستین اقدام به 25درصد کاهش پیدا کرد اما بعد از اینکه مجددا این بند لایحه بودجه به کمیسیون برگشت و بررسی شد، مزایای خوبی برای این شرکت‌ها در نظر گرفته شد.

به گزارش سنا، محمودرضا خواجه‌نصیری، مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص نرخ بهره مالکانه معادن اظهارکرد: سال گذشته نرخ این بهره 30درصد بود و مجلس در بررسی لایحه بودجه آن را به 25درصد کاهش داد که مزایای خوبی برای سنگ‌آهنی‌ها در نظر گرفته شود.

وی درخصوص این مزایا اعلام کرد: در مصوبه قبلی نرخ فروش 25درصدی برای تمامی محصولات لحاظ می‌شد درصورتی که در راستای تشویق شرکت‌ها به ایجاد ارزش‌افزوده برای کالاها و جلوگیری از خام‌فروشی هم‌اکنون سنگ‌آهن کنستانتره را 21.5درصد، گندله 18درصد و برای آهن اسفنجی 15درصد در نظر گرفته شده است.

خواجه‌نصیری در این خصوص ادامه داد: به‌عبارت دیگر با توجه به این مصوبه، شرکت‌های سنگ‌آهنی گل‌گهر و چادرملو با توجه به طرح‌های توسعه، بخش عمده‌یی از آهن خود را به بخش فرآورده‌های نهایی تبدیل می‌کنند. میانگین نرخ حق انتفاع پرداختی این شرکت‌ها بیشتر نزدیک به کف این کانال و زیر 20درصد خواهد بود و به این ترتیب می‌توان بیان کرد مصوبه جدید نرخ حق انتفاع نسبت به مصوبه قبلی کاهش 5 درصدی خواهد داشت.

وی با اشاره به این تبصره افزود: درکنار این تبصره مقرر شده است که معادل 10درصد هزینه‌های سرمایه‌گذاری که شرکت‌ها در حوزه توسعه معادن انجام می‌دهند از پرداخت حق انتفاع معادل آن معاف شده یا از تخفیف برخوردار شوند.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص این تخفیف اعمالی ادامه داد: با توجه به اینکه شرکت‌های سنگ‌آهنی درحال توسعه بوده و سرمایه‌گذاری توسعه‌یی هم دارند می‌توانند از این محل نیز در حق انتفاع پرداختی تخفیف بگیرند که این موارد باعث می‌شود که در حق انتفاع سنگ‌آهنی‌ها نسبت به گذشته کاهش چشمگیر و خوبی را داشته باشیم.

خواجه‌نصیری درخصوص تصمیمات مجلس گفت: نمایندگان محترم مجلس با در نظر گرفتن استدلالی که از سمت سازمان بورس ارسال شده بود همچنین اطلاعاتی که در اختیار آنها قرار گرفت در این کمیسیون‌ها تصمیمات خوبی را ارایه کردند تا با توجه به بازارهای جهانی و شرایط بازار داخلی شرایط خوبی برای این صنعت مهیا شود تا حداقل این شرکت‌ها با توجه به وضعیتی که تا پایان سال دارند و بهره مالکانه‌یی که پرداخت کرده‌اند، شرایط بهتری داشته باشند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران