شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 14900 | |

حقوق دارندگان سهام عدالت اولویت تعیین بهره مالکانه

بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار صنعت سنگ‌آهن کشور بااشاره به اینکه بهره مالکانه سنگین معادن، اجرای طرح‌های توسعه این صنعت را با مخاطره مواجه کرده، گفت: بیشتر سهامداران این شرکت‌ها دارندگان سهام عدالت، بازنشستگان صنعت فولاد و بانک‌ها هستند.

به‌دنبال اعتراضات پی‌درپی سهامداران خرد صنعت سنگ‌آهن درخصوص بهره مالکانه، سید‌کامل تقوی‌نژاد گفت: پرداخت بهره مالکانه 25 یا 30درصدی تهدیدی پیش روی سنگ‌آهنی‌هاست که در نهایت تحقق اهداف شرکت‌های این صنعت ازجمله چادرملو و گل‌گهر را دست‌نیافتنی خواهد کرد. بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار صنعت سنگ‌آهن کشور درخصوص دلیل ماندگاری بانک سپه در شرکت‌های سنگ‌آهنی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری این بانک در صنعت سنگ‌آهن موجب رشد و بالندگی این صنعت شده و چه بسا اگر این بانک سرمایه خود را در صنایع دیگر متمرکز می‌کرد، با بازده بیشتری مواجه می‌شد اما سرمایه‌گذاری در صنعت سنگ‌آهن هرچند دیر به بازدهی رسید اما یکی از استراتژیک‌ترین صنایع کشور را به بالندگی رساند و اساسا صنعت فولاد کشور را از تامین مواد اولیه بی‌نیاز کرد.

وی گفت: این بانک قصد واگذاری برخی شرکت‌های خود ازجمله سرمایه‌گذاری امید، گل‌گهر و چادرملو را براساس شرایط و مقتضیات بازار سرمایه دارد، اما دریافت بهره مالکانه سنگین از این شرکت‌ها هیچ ارتباطی به برنامه بانک سپه از خروج از بنگاه‌داری ندارد، چراکه بیشتر سهامداران این شرکت‌ها، بیش از 100هزارنفر از بازنشستگان صنعت فولاد و صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها و همچنین دارندگان سهام عدالت هستند و باید از منافع آنان در این موضوع صیانت کرد. تقوی‌نژاد عنوان کرد: ‌قبل از ورود سهام دو شرکت گل‌گهر و چادرملو به بازار سرمایه، در امید نامه این شرکت‌ها برای معرفی به فعالان بورسی، به برخورداری از پروانه بهره‌برداری از معادن دو سنگ‌آهن چادرملو و گل‌گهر اشاره و از آن به‌عنوان مزیت‌های این دو شرکت نام برده شده بود؛ براین اساس بود که عرضه سهام این شرکت‌ها در بازار سرمایه با استقبال سهامداران صورت گرفت. وی با بیان اینکه اما پس از عرضه سهام این دو شرکت در بازار سرمایه پروانه این دو معدن لغو و دراختیار ایمیدرو قرار گرفت، ادامه داد: برنامه دولت در دریافت حق مالکانه از این دو شرکت از محل بخشی از درآمد سنگ‌آهنی‌ها مانع از سرمایه‌گذاری‌های جدید بخش خصوصی در بخش معدن شده است.

تقوی‌نژاد تصریح کرد: بانک سپه به‌عنوان سهامدار عمده این شرکت‌های معدنی برای اجرای طرح‌های توسعه شرکت‌های چادرملو و گل‌گهر تاکنون سودی از آنها دریافت نکرده و کلیه در آمدهای این بخش، صرف طرح‌های توسعه‌یی و تکمیل زنجیره تولید از سنگ‌آهن تا مقاطع فولادی شده است.

مدیرعامل بانک سپه گفت: درخواست سهامداران حقیقی شرکت هم بازگرداندن پروانه بهره‌برداری این معادن به شرکت‌های گل‌گهر و چادرملو است و امیدواریم این مهم که جزو حقوق صاحبان سهام است، زودتر محقق شود و با توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در این صنعت استراتژیک، شاهد خودکفایی کشور در صنعت فولاد و ایجاد اشتغال مولد در محروم‌ترین مناطق کشور باشیم.

بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار صنعت سنگ‌آهن در کشور افزود: براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید زنجیره ارزش تولید فولاد کشور برای جلوگیری از خام‌فروشی ایجاد شود که این مهم به سرمایه‌گذاری اساسی نیاز دارد و همه افراد دست‌اندرکار باید شرایط ایجاد سرمایه را فراهم کنند. تقوی‌نژاد از حمایت‌های وزیر امور اقتصادی و دارایی در این خصوص قدردانی و اضافه کرد: در ملاقات‌هایی که با مقامات اقتصادی دولت صورت گرفته همگی آنها بر منطقی کردن حقوق دولتی و بهره مالکانه تاکید کرده‌اند.

وی افزود: حقوق دولتی ازجمله اختیارات و حقوق دولت است که باید به رسمیت شناخته شود اما میزان آن باید منطقی و در بردارنده منافع همه ذی‌نفعان ازجمله سرمایه‌گذاران باشد.


تقویت بازار سرمایه مهم‌ترین برنامه اقتصادی

باتوجه به شرایط کنونی اقتصاد کشور اگر بورس اوراق بهادار تقویت نشود، ممکن است بازارهای موازی مانند بازار مسکن، ارز، طلا و حتی خودرو تحریک و بیشترین سود عاید بخش دلالی در این بازارها شود. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر لزوم تقویت بورس کشور گفت: باید پذیرفت درصورت عدم رونق بازار بورس، دلالی کاذب در بازارهای موازی مانند مسکن، ارز و طلا رشد می‌کند. به گزارش خانه ملت، روح‌الله بیگی ئیلانلو درباره وضعیت بورس کشور گفت: باید پذیرفت یکی از اولویت‌های اصلی اقتصاد کشور، درحال حاضر تقویت بورس است که می‌تواند به توسعه بخش تولید بینجامد.

وی افزود: امیدوارم مدیریت جدید بازار سرمایه بتواند با استفاده از مولفه‌های اقتصادی هماهنگی‌های لازم را به‌عمل آورد تا زمینه‌های تقویت بورس کشور فراهم شود.

این نماینده مجلس نهم افزود: امیدوارم مسوولان اقتصادی و بورس کشور شرایطی را فراهم آورند که نقدینگی‌های مردم به سمت بازار سرمایه سوق داده شود. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: درحال حاضر جمعیت سهامدار کشور کم بوده، بنابراین باید در زمینه سهامداری به مردم آموزش‌های لازم داده شود، به‌دلیل اینکه انجام این مهم باعث می‌شود که حتی نقدینگی‌های خرد مردم به سمت این بازار روانه شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران