شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 5983 | |

در پی راه‌اندازی معاملات آتی کنجاله سویا محقق می‌شود

معاملات آتی کنجاله سویا به زودی در بورس کالا اجرایی می‌شود، به گفته کارشناسان با افتتاح این معاملات، ریسک بالای قیمت از این بازار حذف می‌شود. مدیرکالایی کارگزاری بانک کشاورزی گفت: راه‌اندازی معاملات آتی کنجاله سویا و مدیریت ریسک قیمتی این محصول در بورس کالا نگرانی مرغداران و دامداران را رفع خواهد کرد.

محمود حسینی‌پور با اشاره به اینکه تمام بورس‌های کالایی دنیا معاملات آتی را از محصولات کشاورزی آغاز کردند و در کشور ما نیز نبود سازوکاری کارآمد برای مدیریت ریسک قیمتی محصولات کشاورزی بیش از گذشته احساس می‌شود به ایسنا گفت: یکی از نگرانی‌های اصلی مرغداران و بخشی از دامداران، افزایش قیمت کنجاله سویا است چراکه آنها مجبورند این محصول را به هر قیمتی که باشد برای ادامه فعالیتشان تهیه کنند که در برخی مقاطع شاهد نوسان شدید قیمتی این کالا و ایجاد مشکلات فراوان برای مرغداران بوده‌ایم.

وی ادامه داد: در این میان راه‌اندازی معاملات آتی کنجاله سویا و مدیریت ریسک قیمتی این محصول در بورس کالا به‌راحتی مشکل فوق را برطرف می‌کند و مرغداران در حاشیه ‌امن قیمتی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

حسینی‌پور تصریح کرد: برای مثال اگر قیمت کنجاله سویا در هر کیلوگرم 1000تومان باشد، مرغداری که برای 6ماه آینده به حجم مشخصی از این محصول نیاز دارد نگران افزایش یکباره قیمت و رشد هزینه‌هایش است، اما با راه‌اندازی معاملات آتی کنجاله سویا، این مرغدار به‌راحتی می‌تواند محصول مورد نیازش را برای چند ماه آینده تامین کند و به هیچ عنوان نگران نوسان شدید قیمت‌ها در بازار نباشد.

مدیرکالایی کارگزاری بانک کشاورزی گفت: در طرف مقابل تولیدکنندگان و واردکنندگان کنجاله سویا نیز از معاملات آتی سود می‌برند چرا که آنها با فروش محصولاتشان در بازه‌های زمانی مشخص، از افت قیمت‌ها و زیان‌های هنگفت مصون می‌مانند. همچنین دیگر نگران فروش به موقع محصولاتشان و هزینه‌های انبارداری نخواهند بود زیرا کالایشان را چند ماه زودتر در معاملات آتی به‌فروش رسانده‌اند.

وی با بیان اینکه بخش اعظمی از نیاز کشور به کنجاله سویا از طریق واردات تامین می‌شود اظهارکرد: واردکننده‌یی که یک کشتی کنجاله سویا را برای مثال به مقدار 50هزار تن از برزیل روانه کشورمان کرده، حتی در صورت افت چند 10تومانی قیمت در هر کیلوگرم نیز با زیان بزرگی روبه‌رو می‌شود که اگر این واردکننده قبل از واردات، محموله خود را برای تحویل دو ماه آینده در معاملات آتی و با قیمت معقول به‌فروش برساند، در زمان دو ماهی که کشتی به کشورمان می‌رسد هیچ نگرانی نخواهد داشت.

این کارشناس حوزه کشاورزی به مشکلات ایجاد شده در بازار کنجاله سویا در دو سال قبل اشاره کرد و گفت: در آن زمان به‌دلیل رشد یکباره نرخ ارز، واردات کنجاله سویا با قیمت بالاتری صورت گرفت و در مقابل مصرف‌کنندگان داخلی از خرید این محصول با قیمت بالا خودداری کردند. در این شرایط واردکنندگان نیز برای چند هفته از واردات دست کشیدند و به این ترتیب این محصول در بازار نایاب شد. وی ادامه داد: در آن شرایط قیمت‌ها به میزان قابل توجهی بالا رفت و مصرف‌کنندگان نیز به معضلات فراوانی روبه‌رو شدند که اگر معاملات آتی کنجاله سویا در آن دوران فعال بود، شک نکنید که نوسانات قیمت به مراتب کمتر بود و امکان نایاب شدن این محصول نیز وجود نداشت.

مدیرکالایی کارگزاری بانک کشاورزی معتقد است، با افتتاح معاملات آتی کنجاله سویا و استقبال فعالان این بازار از قرارداد آتی، دیگر شاهد نوسان شدید قیمت‌ها نخواهیم بود.

حسینی پور در پایان با امیدواری به رونق معاملات کنجاله سویا در قراردادهای آتی بورس کالا گفت: این مکانیسم به نفع صنعت کشاورزی است و تشکل‌های مختلف همچون اتحادیه مرغداران گوشتی، اتحادیه مرکزی دامداران ایران و انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یکروزه و... می‌توانند نیاز اعضای خود به کنجاله سویا را از طریق معاملات آتی این محصول در بورس کالا تامین کنند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران