شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 585 | |

اکنون با گذشت یک ماه و نیم از مصوبه دولت در خصوص آزادسازی قیمت محصولات پتروشیمی در بورس کالا شاهد حذف تقاضای کاذب از بازار پتروشیمی و تعادل در روند عرضه و تقاضا هستیم. مدیر فروش پتروشیمی جم در گفت‌وگو با ایسنا گفت: به‌طور حتم اگر دولت قصد آزادسازی قیمت محصولات پتروشیمی را در بازار آزاد و بدون استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا را داشت با نواقص و دشواری‌های زیادی روبه‌رو بود اما با توجه به شفافیت، سازوکار و قوانین مشخص بورس کالا روند آزادسازی قیمت‌ها به مراتب آسان‌تر شده است.

محسن فراهی با اشاره به اینکه در مبادلات خارج از بورس به دلیل غیرشفاف بودن داد‌وستد‌ها، رابطه‌ها نیز تعیین‌کننده است، گفت: حتی امکان دارد ضوابطی که در مبادلات خارج از بورس حاکم باشد بر اساس نفع و سود عده‌یی خاص وضع شده باشد و از این رو بورس کالا مطمئن‌ترین بازار برای دادوستد کالاهاست.

ردپای داعش در تالار نقره‌ای!

مدیر فروش پتروشیمی جم درخصوص نوسان قیمت محصولات پتروشیمی اظهارکرد: دست اندرکاران بازار باید توجه کنند که قیمت محصولات پتروشیمی را تولیدکنندگان تعیین نمی‌کنند بلکه از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی و براساس نرخ‌های جهانی تعیین می‌شود. از این رو طی یک ماه اخیر به دلیل مباحث مربوط به داعش و چاه‌های نفت، قیمت نفت بالا رفت، همین امر نیز باعث رشد قیمت نفتا، اتیلن و پس از آن پلی‌اتیلن شد که نرخ‌های داخلی نیز به‌طور طبیعی تحت تاثیر این رشد قیمت قرار گرفت.

فراهی با اشاره به اینکه پلی‌اتیلن در بازارهای جهانی با رشد 30 تا 40دلاری مواجه شد، افزود: اکنون قیمت‌ها رو به کاهش است و در مبادلات داخلی نیز شاهد تعدیل قیمت‌ها هستیم.

آغاز فروش اعتباری محصولات

وی با بیان اینکه با فروش اعتباری محصولات پتروشیمی شرایط خریداران حاضر در بورس کالا به مراتب بهتر می‌شود، گفت: درحال بررسی آغاز فروش اعتباری محصولات شرکت از طریق بورس هستیم که برای این کار بروکراسی اداری باید با قوانین بورس منطبق شود که به نظر می‌رسد مانعی برای آغاز فروش اعتباری محصولات از طریق بورس وجود ندارد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران