شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 30371 | |

گروه بورس

تا زمانی که مشکلات بازار سرمایه تشخیص و علت‌یابی و هماهنگی لازم در جهت رفع آن صورت نگیرد، نباید انتظار رشد و بازگشت رونق را به این بازار داشته باشیم.

بورس در انتظار پوست‌اندازی برای ادامه حیات به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، شاخص کل بورس 280واحد کاهش پیدا کرد و به رقم 61.217واحد رسید. شبندر و وبملت بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.

در بازار فرابورس، نیز شاخص ایفکس 13واحد کاهش پیدا کرد و به رقم 664واحد رسید. مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشت. در آغاز معاملات هفته، بازار با فشار فروش به استقبال گزارش‌های 6ماهه رفت و در بیشتر نمادها شاهد فشار فروش بالایی بودیم. به‌علاوه بانکی‌ها یکپارچه منفی بودند و تمامی نمادهای گروه در درصدهای منفی معامله شدند. خودرویی‌ها روند نزولی خود را نیز ادامه دادند و در نتیجه فشار فروش بالایی که در این گروه وجود داشت، بیشتر نمادهای گروه با صف فروش روز را به پایان بردند و در بین نمادهای اصلی خودرو صف فروش بسیار سنگینی داشت. قندی‌ها امروز نوسان بالایی را تجربه کردند و درحالی که در ابتدا بیشتر نمادهای گروه در درصدهای مثبت معامله می‌شدند، در ادامه روزفشار فروش بالایی را تجربه کردند.

این درحالی است که در گروه خودرویی‌ها معاملات نمادها درمحدوده منفی با نوسان همراه بود و اکثر نمادهای گروه با صف فروش به کار خود پایان دادند. کار که در آخرین پیش‌بینی خود براساس عملکرد سه ماهه برای سال مالی جاری 1340ریال سود به ازای هر سهم درنظر گرفته، امروز درخصوص تعدیل این مبلغ سود اطلاعیه‌یی در سایت کدال منتشر کرد؛ طبق این اطلاعیه شرکت اعلام کرد که با توجه به شرایط رکود و مشکلات پیش‌روی تولیدکنندگان به خصوص تولید‌کنندگان حوزه خودرو با وجود بازدهی خوب در سال93، در سال جاری موفق به پوشش بودجه‌های پیش‌بینی خود نشده‌اند، گفتنی است شرکت طی سه‌ماهه نخست امسال توانست 102 روی از پیش‌بینی خود را محقق سازد.

همچنین در فلزات اساسی نیز شاهد رشد قیمت در برخی نمادهای گروه بودیم. همچنین شاهد حمایت حقوقی در نمادهای ذوب، فولاد و فملی نیز بودیم.

براین اساس در گروه محصولات غذایی، عرضه اولیه 10درصد از سهام غفارس در قیمت 2450 انجام شد. این شرکت که در عملکرد سه ماه اول از 426ریال سود پیش‌بینی شده 23درصد معادل 100ریال را پوشش داده است.

گفتنی است در گروه بانکی شاهد متعادلی در نمادها بودیم همچنین در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند که ازجمله عملکرد گروه‌ها در هفته هستند.

در ین رابطه ابوذر ندیمی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، درخصوص تاثیر نامه 4 وزیر بر کنترل معاملات بازار سرمایه گفت: اگر روی هر مساله‌یی هم‌اندیشی ایجاد و مشکلات برطرف شود، می‌تواند در مرحله عمل تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: تا زمانی که مشکلات بازار سرمایه تشخیص و علت‌یابی و هماهنگی لازم درجهت رفع آن صورت نگیرد، نباید انتظار رشد و بازگشت رونق را به این بازار داشته باشیم.

ندیمی با اشاره به اهمیت نامه وزرا برای حمایت از بورس بیان کرد: نامه نوشته شده توسط 4 وزیر قطعا باعث پیگیری مشکلات عدیده بازار سرمایه خواهد شد و با وجود این نامه و صورت گرفتن هم‌اندیشی‌ها درخصوص بازار می‌توان کاستی‌های مربوط به داخل و خارج از بازار را برطرف و انتظار بازگشت دوران طلایی به بورس را داشت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه تصریح کرد: باید موانع محلی، اجرایی مربوط به بازار سرمایه برطرف شود و با مدیریت شرایط اقتصادی و سیاسی و رفع موانع تامین مالی می‌توان انتظار تحقق اهداف در بازار سرمایه را داشت.

وی با اشاره به فرارسیدن زمان پوست‌اندازی بازار سرمایه اظهار داشت: حمایت دولت از بازار سرمایه بسیار اهمیت داشته و با وجود نامه وزرا درجهت پشتیبانی از بازار سرمایه می‌توان انتظار پوست‌اندازی جدید بازار سرمایه را داشت و زمان ایده‌های جدید در بازار سرمایه فرا خواهد رسید.

ندیمی در پایان خاطرنشان کرد: ‌با حمایت مالی و پولی از بازار سرمایه و فراهم شدن شرایط رشد تولید و صنایع درکشور می‌توان شرایط را برای بهبود و رونق بورس فراهم کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران