شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 20143 | |

کشف نرخ فلزات در بورس کالای ایران بر مدار بازارهای جهانی

گروه بورس کالا

بررسی روند قیمت مس در بورس فلزات لندن حاکی از آن است که نرخ این فلز از حدود دوهفته گذشته باوجود برخی نوسانات، در مسیری صعودی قرار گرفته است، همچنین باتوجه به کشف قیمت محصولات در بورس کالای ایران همسو با نرخ‌های جهانی، روند حرکتی قیمت مس در معاملات بورس کالا نیز با بورس لندن تطابق دارد.

روش قیمت‌گذاری مس در بورس کالای ایران از نیمه دوم سال گذشته تغییری نداشته است و همچنان برای مفتول مس از روش محاسباتی (میانگین هفتگی قیمت مس در بورس فلزات لندن (LME) به علاوه 230دلار پریمیوم ضربدر 97درصد نرخ ارز آزاد با احتساب تخفیف 3درصدی شرکت صنایع ملی مس ایران استفاده می‌شود. این در شرایطی است که برای مس کاتد نیز از همین فرمول قیمتی استفاده می‌شود و تنها تفاوت آن با روش قیمت‌گذاری مفتول این است که در آن از هزینه پریمیوم استفاده نمی‌شود. همچنین نگاهی به روند قیمت مس از ابتدای سال نشان می‌دهد که از اول فروردین تا ششم اردیبهشت قیمت مس تقریبا در مداری ثابت حرکت می‌کرد، اما از آن تاریخ به بعد قیمت این فلز تحت تاثیر رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی روند صعودی در پیش گرفته است. براساس نمودار معاملات نیز از ابتدای سال تاکنون 32هزارو600 تن انواع مس مفتول، کاتد و کم‌عیار در بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفته است که شرکت‌های ملی مس ایران، دنیای مس کاشان و مس کاوه اصلی‌ترین عرضه‌کنندگان مس در بورس کالا بودند.


فاکتور اصلی، قیمت‌های جهانی

محسن منوچهری، کارشناس بازار فلزات درخصوص روند قیمت فلزات در بورس کالای ایران به «تعادل» گفت: از چند ماه گذشته که قیمت دلار ثابت مانده و تقاضا برای محصولات صنعتی چون مس، آلومینیوم و فولاد کاهش یافته، قیمت‌های بورس کالا نیز همسو با این رویدادها حرکت کرده و شاهد روندی منطقی در نرخ این کالاها بوده‌ایم. وی به معاملات مس اشاره کرد و گفت: در معاملات مس نیز همچنان قیمت‌ها براساس نرخ‌های کشف شده در بورس فلزات لندن تعیین می‌شود و درخصوص کشف قیمت محصولات صنعتی و معدنی در بورس کالا به‌دلیل همسویی با نرخ‌های جهانی هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد. منوچهری تاکید کرد: باتوجه به رکود تقاضا و ثبات نسبی نرخ دلار، درحال حاضر مهم‌ترین مولفه برای کشف قیمت کالاها، نرخ‌های جهانی است که این اتفاق به خوبی در بورس کالای ایران رخ می‌دهد.


تحلیل بازار مس جهانی

بنا بر این گزارش، طی دو هفته گذشته بازارهای فلزات اساسی به تاثیر از اخباری مبنی بر بروز امیدواری در بین سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بین‌المللی نسبت به بهبود اوضاع اقتصادی در جهان، با افزایش تقاضای فیزیکی برای خرید روبه‌رو شده بود که همین امر افزایش قیمت فلزات ازجمله مس را به‌دنبال داشت.

اعمال سیاست‌های انبساطی پولی توسط فدرال رزرو امریکا و احتمال افزایش تقویت ارزش دلار امریکا از خبرهایی است که تحریک تقاضا در بازار مس را به‌دنبال داشته است.

از طرفی اخبار مربوط به زلزله شیلی به‌عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده مس در دنیا و توقف تولیدات صنعتی در 7 آوریل موجب شد تا قیمت محصولات فلزی به‌ویژه مس با افزایش نرخ روبه‌رو شود و مجدد بعد از مدت‌ها روند نزولی، بهای مس در مدار رشد قرار گیرد.

ازسوی دیگر آمار مربوط به افزایش میزان تقاضای مس در امریکا در ماه مارس سال‌جاری، باعث شد تقاضای سفته‌‌بازی برای سوداگری و سرمایه‌گذاری در این فلز اساسی افزایش یابد به‌طوری که فعالان بازار مس رشد بهای این فلز را در اوایل ماه آوریل نیز تجربه کردند. همچنین هرگونه تغییر در تقاضای مس چین به‌عنوان دومین مصرف‌کننده مس جهان پس از امریکا، قیمت این فلز در بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ در این بین از بازار چین خبر می‌رسد تقاضای فلز سرخ در بازار داخلی کشور نسبت به ماه اخیر بهبود یافته است. براساس این گزارش، علاوه بر موارد فوق، عوامل مهمی همچون وضعیت رشد اقتصادی جهان، اقدامات کشورهای عضو منطقه یورو برای مقابله با بحران بدهی به ‌وجود آمده در این منطقه، بروز بلایای طبیعی، تنش‌های سیاسی در منطقه خاورمیانه، سیاست‌های تورم‌زدایی چین، سیاست‌های فدرال رزرو امریکا در تثبیت یا عدم تثبیت نرخ بهره بانکی، اقدامات سایر بانک‌های مرکزی دنیا و نگرانی‌های ناشی از افزایش نرخ تورم جهانی و بروز اعتصابات کارگری در معادن مهم مس در دنیا، در تعیین روند آتی فلز مس در بازارهای جهانی تاثیرگذار خواهند بود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران